SPORT, 22 Janar 2023, 15:48

Dënimi i Juventusit, kërcënohet prokuroi dhe presidenti i FIGC

Dënimi i Juventusit, kërcënohet prokuroi dhe presidenti i FIGC

Prokurori federal dha dënimin duke penalizuar Juve me 15 pikë në kampionat dhe zbritur bardhezinjtë në vendin e dhjetë të renditjes.

Ashtu siç pritej, sanksioni i shkaktuar ngjalli zemërimin e tifozëve të Juventusit, të cilët nuk u kursyen në rrjetet sociale duke kërcënuar zyrat e larta të FIGC-së, përfshirë presidentin Gravina dhe prokurorin federal Giuseppe Chine.

Dënimi i Juventusit: Kërcënime për drejtuesit e lartë të FIGC, do të ketë masa të mëtejshme!

Në qendër të vëmendjes së tifozëve të Juventusit ka përfunduar edhe shoqëruesja e presidentit federal Giuseppe Gravina, Francesca Ibarra, e cila u akuzua padrejtësisht se kishte publikuar një histori ironike për -15 në renditje, shoqëruar me logon e bardhezinjve.

Pas kësaj dhe sulmeve të tjera sociale, siç raporton ANSA, autoritetet kompetente do të mbledhin raportet.