LIFESTYLE, 11 Janar 2023, 14:36

Njeriu më i pasur në botë/ Bernard Arnault emëron vajzën e tij në krye të "Christian Dior"

Njeriu më i pasur në botë/ Bernard Arnault emëron

Bernard Arnault, personi më i pasur në botë, i ka kaluar drejtimin e Christian Dior vajzës së tij Delphine, markën e dytë më të madhe në perandorinë e tij të mallrave luksoze LVMH.

73-vjeçari Arnault, është shefi ekzekutiv, kryetar dhe aksioner i shumicës së grupit, i cili zotëron një sërë biznesesh të nivelit të lartë duke përfshirë Louis Vuitton, Tiffany, Givenchy dhe Moet Hennessy.

Ai njoftoi të mërkurën se vajza e tij e madhe do të bëhej shefe ekzekutive dhe kryetare e Dior si pjesë e një ndryshimi të konglomeratit prej 382 miliardë eurosh.

Delphine Arnault, e cila është nënkryetare ekzekutive e Louis Vuitton dhe përgjegjëse për aktivitetet e produkteve të saj, do të marrë pozicionin e ri nga 1 shkurti.

47-vjeçari iu bashkua biznesit familjar në vitin 2000 pas dy vitesh në firmën e konsulencës së menaxhimit McKinsey dhe duke studiuar në London School of Economics.

Ajo iu LVMH në 2003, duke u bërë gruaja e parë dhe personi më i ri, pjesë e bordit.

“Nën udhëheqjen e Delphine, Louis Vuitton përparoi ndjeshëm, duke i mundësuar markës që të vendoste rregullisht rekorde të reja shitjesh. Vështrimet e saj të mprehta dhe përvoja e pakrahasueshme do të jenë asete vendimtare në drejtimin e zhvillimit të vazhdueshëm të Christian Dior”, tha ai.

Arnault ka deklaruar se nuk ka qenë e ekspozuar ndaj markave të familjes, apo pasurisë së babait të saj kur ishte fëmijë. Ajo është shprehur se mori për herë të parë një çantë ngjyrë kafe Louis Vuitton Noé (tani me pakicë 1,160 £) në 18-vjetorin e lindjes dhe mori pjesë në festën e parë luksoze kur ishte 21 vjeç.

Muajin e kaluar, Bernard Arnault emëroi djalin e tij Antoine si shef ekzekutiv dhe kryetar të Christian Dior SE, kompania që kontrollon 41% të kapitalit dhe 56% të të drejtave të votës në grupin LVMH.

Të pesë fëmijët e tij tani mbajnë poste të larta brenda kompanisë franceze. Bernard Arnault kaloi Elon Musk muajin e kaluar duke u bërë personi më i pasur në botë, me një pasuri të vlerësuar prej 178 miliardë dollarësh, sipas indeksit të miliarderit të Bloomberg.