LIFESTYLE, 29 Tetor 2023, 14:48

‘Faleminderit për të qeshurat që na ke dhuruar’, fansat i japin lamtumirën Matthew Perry-t, aktori i "Friends" ndërroi jetë në moshën 54-vjeçare

‘Faleminderit për të qeshurat që na ke dhuruar’,
Matthew Perry

Aktori i famshëm amerikan Matthew Perry ka vdekur në moshën 54-vjeçare. Matthew Perry u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Los Anxhelos, sipas autoriteteve amerikane.

Edhe pse deri më tani nuk është zbuluar shkaku i vdekjes së tij, një artikull i TMZ përmend arrestin kardiak.

Matthew Perry ndoshta kaloi shumë nga koha e tij duke u çlodhur në vaskën e tij të nxehtë. Së fundmi ai kishte ndarë një foto me publikun e tij, ku pozon në të.

Në veçanti, gjashtë ditë para vdekjes së tij, Matthew Perry kishte publikuar në llogarinë e tij personale në Instagram një fotografi, në të cilën ai është duke pushuar në xhakuzi me kufjet e tij.

Ai komenton postimin e tij: “Oh sa ujë i ngrohtë që rrotullohet rreth teje, ndjehem mirë. Unë jam Mattman.”

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Matthew Perry (@mattyperry4)

Ai është i njohur për rolin e Chandler Bing në serialin e njohur Friends, që u transmetua nga viti 1994 deri në 2004.

Episodi i tij i fundit u shikua nga 52.5 milionë në SHBA, duke e bërë atë episodin më të ndjekur televiziv të viteve 2000.

Warner Bros TV, që prodhoi Friends, tha se “ne jemi të shkatërruar nga vdekja e mikut tonë të dashur Matthew Perry”.

“Matthew ishte një aktor jashtëzakonisht i talentuar dhe një pjesë e pashlyeshme e familjes së grupit televiziv Warner Bros”, thuhej në deklaratë.

Perry luftoi për vite me varësinë ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve dhe alkoolit, dhe shkoi në klinika rehabilitimi në shumë raste.

Në vitin 2016, ai tha për BBC Radio 2 se nuk i kujtoheshin tre vjet xhirime gjatë filmit Friends, për shkak të pijeve alkoolike dhe drogës.

Perry gjithashtu u shfaq në disa filma, duke përfshirë Fools Rush In, Almost Heroes dhe Whole Nine Yards.

Perry vdiq në moshën 54-vjeçare të shtunën, më 28 tetor, që rastësisht ishte ditëlindja e ish të dashurës së tij Julia Roberts. Aktorja, e cila dje mbushi 56 vjeç dhe Perry ishin çift në mesin e viteve 1990.

Perry shkroi në kujtimet e tij të vitit 2022, ‘Friends, Lovers and the Big Terrible Thing’, se si aktorja do të interpretonte në Friends, por vetëm nëse ajo do të ishte pjesë e një historie me Chandler Bing.

Ish-çifti filloi të takohej në mesin e viteve 1990 ndërsa xhironte filmin “Friends”, sipas kujtimeve të tij.

Perry i dërgoi Roberts tre duzina trëndafilash dhe një letër për ta inkurajuar më tej për hitin komik të NBC – me kërkesë të krijueses Marta Kauffman.

“Kështu filloi një flirt tre mujor me letra mes tyre, pasi bëhej fjalë për periudhën para internetit, përpara telefonave celularë – të gjitha shkëmbimet tona ishin me faks e letra. Dhe ishin shumë, qindra”, shkruan Perry në librin e tij. “Tri ose katër herë në ditë ulesha pranë faksit dhe prisja që letra e saj e radhës të vinte ngadalë.”

Letrat e dërguara me faks, të cilat “u bënë romantike”, më pas u kthyen në telefonata që zgjasnin 5 orë. Pastaj Julia u shfaq në derën e tij.

“Kur e hapa, ja ku ishte, një Julia Roberts e qeshur në anën tjetër. Mendoj se thashë diçka si, ‘Oh, Julia Roberts’”, kujton ai. Roberts më pas do të shfaqej në Friends ndërsa ata ishin tashmë çift. Ata e kaluan Vitin e Ri 2006 së bashku në shtëpinë e familjes së aktorit në New Mexico përpara se të dy të ndaheshin dy muaj më vonë.

Matthew Perry vdiq në ditëlindjen e Julia Roberts

“Takimi me Julia Roberts ishte shumë për mua. Unë isha vazhdimisht i sigurt se ajo do të ndahej nga unë. Pse nuk duhet?’ ka shkruar Perry në kujtimet e tij.

“Unë nuk isha i mjaftueshëm – nuk mund të isha kurrë i mjaftueshëm – isha i shtrembër, i padashur. Kështu që në vend që të merresha me agoninë e pashmangshme të humbjes së saj, u ndava me bukuroshen dhe brilanten Julia Roberts”.

Vdekja e Matthew Perry përcolli trishtim tek audienca televizive, e cila e shijoi atë nga viti 1994 deri në vitin 2004 në serialin “Friends”.

Personazhi i Chandler Bing, me humorin e tij të mprehtë dhe shpesh vetë-përçmues, u bë një nga rolet e preferuara të fansave të serialit në mbarë botën.

Interpretimet e tij komike, spontaniteti dhe një linjë e vetme e bënë atë një nga rolet më “klasike” të televizionit.

Sapo u bë i ditur lajmi për vdekjen e tij, fansat e tij nxituan të thonë “lamtumirën” e tyre përmes rrjeteve sociale, duke nderuar kujtimin e aktorit të madh të humorit.

Twitter ka qenë i mbushur me skena të “Chandler Bing” orët e fundit, me shumë nga postimet që thonë “faleminderit” për të qeshurat që ai dha përmes rolit të tij.