BOTA, 16 Qershor 2024, 22:41

Zjarret në Kaliforni, të paktën 1200 persona janë evakuuar

Zjarret në Kaliforni, të paktën 1200 persona janë evakuuar

Të paktën 1200 njerëz janë evakuuar në Kaliforninë jugore pas një zjarri masiv që ka prekur zonën, thanë zyrtarët të dielën. Zjarri nuk rrezikon asnjë banesë por dy ndërtesa tregtare janë dëmtuar.

Zjarri, i quajtur Post Fire, ra të shtunën pranë autostradës Interstate 5 në Gorman, rreth 62 milje (100 km) në veri-perëndim të Los Anxhelosit, sipas departamentit të pyjeve dhe mbrojtjes nga zjarri në Kaliforni.

Shërbimet e parkut shtetëror të Kalifornisë evakuuan 1,200 njerëz nga zona rekreative e Hungry Valley në Gorman.