BOTA, 2 Tetor 2022, 10:38

Ukrainë, rëndohet bilanci i sulmit rus në Kharkiv, vriten 13 fëmijë

Ukrainë, rëndohet bilanci i sulmit rus në Kharkiv, vriten 13

Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar Rusinë për vrasjen e 24 civilëve, duke përfshirë 13 fëmijë, në një sulm në një autokolonë rrugore pranë një qyteti të rimarrë së fundmi në Kharkiv.

Trupat ukrainase të premten u kishin treguar gazetarëve të Agence France-Presse një grup automjetesh të mbushura me vrima plumbash dhe disa kufoma me rroba civile, një distancë e shkurtër në lindje të qytetit Kupiansk të rimarrë së fundmi.

Një zyrtar ukrainas tha të dielën se numri i të vdekurve nga një sulm rus ndaj një autokolone të veçantë civile pranë qytetit të Zaporizhzhia të premten ishte rritur në 30 civilë dhe një oficer policie të vrarë, shkruan The Guardian.