BOTA, 18 Nëntor 2022, 23:02

Niset treni i parë nga Kievi për në Khersonin e çliruar pas tetë muaj pushtim

Niset treni i parë nga Kievi për në Khersonin e çliruar

Treni i parë nga Kievi për në qytetin Khersonin e çliruar së fundmi u nis të premten.

“Ky është treni ynë i fitores!” Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha në Telegram.

Në bord ndodheshin rreth 200 pasagjerë.

“Ashtu si ky tren, ne do të kthejmë në Kherson gjithçka për jetën normale!” ka shkruar Timoshenko.

Kujtojmë se banorët e Khersonit jetuan nën pushtimin rus për tetë muaj, por javën e kaluar, forcat ukrainase hynë në qytet ndërsa trupat e Moskës u tërhoqën në lindje. Kthimi i qytetit, i cili ishte i vetmi kryeqytet rajonal i mbajtur nga forcat e Kremlinit, solli skena gëzimi në rrugë, ku vendasit këndonin, valëvitnin flamuj dhe përqafuan ushtarët ukrainas.

Mbetet ende shumë punë për të rivendosur shërbimet bazë për qytetin dhe rajonin përreth tij, megjithatë, dhe zyrtarët ukrainas po hetojnë tani brutalitetin dhe torturën e vuajtur nga të burgosurit në qytet.