BOTA, 10 Dhjetor 2023, 17:20

Irani akuzon diplomatin suedez për korrupsion dhe spiunazh

Irani akuzon diplomatin suedez për korrupsion dhe spiunazh

Një diplomat suedez po përballet me akuza për spiunazh. Irani akuzon Johan Floderus për spiunazh për Izraelin në Iran si edhe për korrupsion.

Akuzat e ngritura ndaj tij parashikojnë dënimin me vdekje, raporton agjencia iraniane e lajmeve ISNA.

Diplomati suedez që punon për Bashkimin Europian u arrestuan në prill 2022 gjatë kohës kur ndodhej në Iran me pushime.