BOTA, 5 Korrik 2022, 20:29

Bie ndjeshëm çmimi i naftës në SHBA, ja me sa shitet një fuçi në bursë

Bie ndjeshëm çmimi i naftës në SHBA, ja me sa shitet

Nafta ka rënë ndjeshëm në tregjet amerikane këtë të martë, teksa frika e recesionit po jehon në të gjithë Wall Street-in dhe kur dollari amerikan është forcuar.

Nafta e papërpunuar West Texas Intermediate u ul me 8.6% në 99.12 dollarë për fuçi, duke rënë nën 100 dollarë për fuçi për herë të parë që nga prilli. Nafta e papërpunuar Brent ra me 9% në 103,17 dollarë.

Rënia e fundit e naftës vjen pasi Citibank paralajmëroi të martën se çmimet mund të bien më tej në një nivel më të ulët prej 65 dollarësh për fuçi nëse kërkesa globale ngadalësohet.

Përveç kësaj, dollari u rrit të martën dhe është forcuar kohët e fundit pasi Rezerva Federale rriti me vendosmëri normat e interesit në përgjigje të inflacionit të lartë 40-vjeçar.

Gjithsesi, nafta po arrin çmime të larta në disa tregje. Prodhuesi shtetëror i Arabisë Saudite tha të martën se do të rriste çmimet muajin e ardhshëm për blerësit e tij aziatikë .

Ndërkohë, çmimet e benzinës janë ulur për 21 ditë radhazi në tregun amerikan.

Mesatarja aktuale për çmimet e gazit në SHBA është 4,800 dollarë për gallon, nga 4,881 dollarë një javë më parë, por ende e lartë në krahasim me mesataren e një viti më parë prej 3,134 dollarësh.

Tendencat e fundit të tregut i vijnë në ndihmë presidentit Joe Biden, i cili po përballet me opsione të kufizuara politikash për uljen e kostove të karburantit. Propozimi i tij i fundit për të pezulluar taksën federale të gazit u hodh poshtë shpejt. Dhe industria e naftës është fokusuar në kthimin e kapitalit te aksionerët, pavarësisht thirrjeve të presidentit për kompanitë që të rrisin investimet dhe prodhimin më shpejt.