BOTA, 2 Tetor 2022, 15:02

Australia vendos sanksione ndaj separatistëve dhe zyrtarëve rusë

Australia vendos sanksione ndaj separatistëve dhe zyrtarëve rusë
Ministri i Jashtëm i Australisë, Penny Wong

Australia ka vendosur sanksione të reja ndaj 28 separatistëve, ministrave dhe zyrtarëve të lartë të emëruar nga Rusia.

Masa përfshin sanksione financiare të synuara dhe ndalime udhëtimi pas aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Vladimir Putin, të cilat Perëndimi i ka përshkruar si “turp” dhe nuk do t’i njohë.

Sanksionet e reja synonin individë të cilët qeveria australiane tha se po shkelnin ligjin ndërkombëtar për të legjitimuar veprimet e Rusisë në Ukrainë përmes “referendumeve të rreme, dezinformimit dhe frikësimit".

Ministri i Jashtëm i Australisë, Penny Wong, tha në një deklaratë: "Këto sanksione shtesë përforcojnë kundërshtimin e fortë të Australisë ndaj veprimeve të Presidentit Putin dhe atyre që zbatojnë urdhrat e tij".

Të premten, Putin njoftoi aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës pas mbajtjes së atyre që Moska i quajti referendume - vota që u denoncuan nga Kievi dhe qeveritë perëndimore si të paligjshme dhe shtrënguese.

Australia tha se rajonet e Luhanskut, Donetskut, Khersonit dhe Zaporizhzhias janë territore sovrane të Ukrainës.