AKTUALITET, 25 Dhjetor 2022, 09:57

Vasili mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Franko Frattinit: Mik i madh i Shqipërisë

Vasili mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Franko

Nënkryetari i Partisë së Lirisë Petrit Vasili, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-ministrit italian Franko Frattini.

Vasili shkruan se 65-vjeçari ishte një mik i madh i Shqipërisë.

Postimi i plotë:

Ndahet nga jeta Franko Frattini nje mik i madh i Shqiperise.

Nje vdekje krejtesisht e parakohshme e nje politikani te shkelqyer, profesionisti te nivelit shume te larte dhe te nje njeriu me integritet moral shembullor.

Frattini beri gjithshka dhe nja mbeshtetje te vyer te paçmuar per liberalizimin e vizave te Shqiperise, per integrimin europian te vendit tone si dhe nje kontribut te spikatur per forcimin e maredhenieve mes Italise dhe Shqiperise.

Sherbeu si Minister i Jashtem, si ZvPresident i Komisionit Europian, si Komisar per Drejtesine,Sigurine dhe Lirine ne Komisionin Europian dhe se fundi si President i Keshillit te Shtetit te Italise.

Shqiperia humbi nje mik e mbeshtetes te rralle.

Ngushellime familjes per humbjen e njeriut te dashur.