AKTUALITET, 28 Maj 2023, 10:26

Prokuroria pezullon hetimet, mbetet mister vdekja e 4 rusëve në Golem

Prokuroria pezullon hetimet, mbetet mister vdekja e 4 rusëve në Golem
Shtetasit e ndjerë rusë dhe hoteli ku humbën jetën

Prokuroria e Durrësit pezullon hetimet për vdekjen e 4 shtetasve rusë në Golem, për shkak se Rusia nuk i ka kthyer përgjigje letërporosive të autoriteteve shqiptare përmes të cilës është kërkuar informacion për autopsinë e 4 viktimave. Gjithashtu drejtësia shqiptare kishte kërkuar informacion për të kaluarën e 4 rusëve.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 15 tetor 2021 në pishinën e mbyllur të një hoteli në Qerret, Kavajë, ku u gjetën të vdekur Sergei Burenkov, 60 vjeç, gruaja e tij Nataliia Burenkova, 58 vjeçe, vajza Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe dhe dhëndri Nikita Belousov, 37 vjeç.

Fillimisht u dyshua se 4 rusët humbën jetën nga helmimi prej klorit në pishinë, por kjo pistë u rrëzua më vonë. Sipas aktekspertizës së Institutit të Mjekësisë Ligjore të administruar nga Prokuroria rezulton se ata ndërruan jetë nga asfiksia nga dioksidi i karbonit.

Sergei Burenkov, sipas një dokumenti që zbuloi emisioni “Në Shënjestër”, rezulton se në vitin 2015 ka shërbyer si kolonel policie brenda Drejtorisë së Përgjithshme të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Federatës Ruse ose ndryshe Komandant i Forcave OMON në zonën e Irkuyskut.