AKTUALITET, 22 Shtator 2023, 17:04

Plagosi me kaçavidë bashkëkombësin e tij në Itali, pranga të riut nga Dibra

Plagosi me kaçavidë bashkëkombësin e tij në Itali,

Mbrëmjen e 19 shtatorit, një patrullë e Karabinierëve nga stacioni Fiorano Modenese, gjatë një patrullimi, kontrolloi një të ri shqiptar, i cila endej dyshimtë nëpër rrugët e qendrës së qytetit.

Gjatë operacionit të identifikimit, rezultoi se ndaj tij ishte në pritje një urdhër kërkimi ndërkombëtar për qëllime ekstradimi, për llogari të shtetit shqiptar, me urdhër arresti të lëshuar në janar 2023 nga Gjykata e Rrethit Dibër, pasi akuzohet për tentativë vrasje, me maksimum 10 vite burgim.

I riu akuzohet se ka goditur me kaçavidë një bashkëkombës të tij, duke i shkaktuar plagë të rënda. 23-vjeçari është dërguar në burgun e Modenës dhe është vënë në dispozicion të organeve të drejtësisë.