SPORT, 10 Shtator 2023, 22:52

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson Grupin E

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fitoi sonte në "Air Albania" ndaj Polonisë me një ndeshje fantastike. Ekipi i Silvinjos shënoi dy herë me Asanin dhe Dakun, duke fundosur Poloninë e Lewandovskit.

Një fitore që i siguron vendin e parë në Grupin E me 10 pikë, dhe një hap të rëndësishëm drejt Europianit "Gjermani 2024".

Një ndeshje e fortë nga të dy skuadrat, sidomos në minuta e para, ku të dy skuadrat luftuan për çdo top.

Fillimisht shënuan polakët në minutën e 24-të me mbrojtësin Jakub Kiwior.

Ai u gjend mirë në zonë për të tundur rrjetën e Thomas Strakoshës. Por rasti u rishikua në VAR dhe Kiwior ishte në pozitë jashtë lojë.

Shqipëria pas këtij momenti filloi të luajë më mirë dhe të krijojë më shumë.

Zhvillohej minuta e 37-të, kur Jasir Asani merr një top nga e djathta dhe me një gjuajtje të fuqishme shënoi për 1-0.

Pas golit Shqipëria mirë menaxhoi lojën edhe pse ishin edhe tetë minuta lojë shtesë, por që pjesa e parë i takoi kuqezinjve me rezultat minimal 1-0.

Edhe në pjesën e dytë vazhdoi loja e mirë e Shqipërisë, e sigurt në fazën defensive dhe jashtëzakonisht cinike në ofensivë.

Trajneri Sylvinho bëri ndryshime dhe ato ishin mjaft të qëlluara, duke inkuadruar Mirlind Dakun e Taulant Seferin në vend të Sokol Cikalleshit dhe Myrto Uzunit.

Pikërisht sulmuesit gjilanas, Mirlind Daku në topin e parë të prekur realizoi gol pas një asistimi nga Ylber Ramadani. Për Dakun ishte goli i parë me fanellën e Kombëtares së Shqipërisë në ndeshjen e tij të dytë.

Deri në fund të ndeshjes, kuqezinjtë u mbrojtën fort dhe polakët nuk arritën në asnjë moment t’i rrezikonin duke u treguar si një përfaqësuese modeste karshi mbrojtjes gjigante të Shqipërisë në krye me kapitenin Berat Gjimshiti.

Një fitore e madhe, e shumë kërkuar me shumë sakrifica dhe që tre pikët erdhën në momentin e duhur.

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson

Shqipëria fiton madhërishëm 2-0 ndaj Polonisë dhe kryeson