SPORT, 21 Maj 2023, 19:36

Dortmund një fitore larg titullit

Dortmund një fitore larg titullit

Borussia Dortmund është vetëm një fitore larg titullit kampion për herë të 9 në histori.

Verdhezinjtë kanë mposhtur në javën e parafundit Augsburg 0-3 duke u shkëputur +2 pikë larg Bayern.

Sa i përket ndeshjesh, golat erdhën në pjesën e dytë me autor Haller 59′ 84′ dhe Brandt 90+4.

Kujtojmë se vendasit ngelën me një lojtar më pak pas daljes me karton të kuq të Uduokhai në minutën e 30.

Ndërkohë, në ndeshjen e fundit Dortmund pret Mainz ku në rast fitore shpallet zyrtarisht kampion, pavarsisht rezultatit të Bayern që luan në transfertë kundër Koln.