BOTA, 24 Maj 2022, 15:33

Trupat ruse marrin në kontroll një tjetër qytet ukrainas

Trupat ruse marrin në kontroll një tjetër qytet ukrainas

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Svitlodarsk në distriktin Bakhmut të rajonit Donetsk të Ukrainës, sipas zyrtarëve ukrainas dhe Republikës Popullore të Donetskut – një zonë e kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore, shkruan BBC.

Ushtria ruse hyri në qytet këtë mëngjes, tha kreu i administratës ushtarake të Ukrainës Svetlodar, Sergei Goshko.

“Ata janë duke varur një leckë në ndërtesën administrative”, tha Goshko, duke iu referuar flamurit ukrainas.

Trupat ruse marrin në kontroll një tjetër qytet ukrainas

Para fillimit të luftës, Svitlodarsk kishte një popullsi prej 11,000 njerëz.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.