BOTA, 27 Nëntor 2023, 19:57

Çfarë po ndodh në Francë? Presidenti Macron përballet me skandalin e korrupsionit

Çfarë po ndodh në Francë? Presidenti Macron përballet

Ministri i Punës i Emmanuel Macron do të dalë në gjyq të hënën për akuzat për korrupsion, vetëm disa ditë përpara se gjyqtarët të vendosin nëse ministri i tij i drejtësisë shpërdoroi detyrën për të larë hesapet personale.

Në një javë të vështirë për presidentin francez, i cili ka premtuar të pastrojë sistemin politik të Francës nga korrupsioni, Olivier Dussopt, 45 vjeç, akuzohet për favorizim në lidhje me një kontratë të sektorit publik të vitit 2009 të miratuar kur ai ishte kryetar bashkie. Ai ka mohuar çdo akuzë, shkruan The Telegraph.

Të mërkurën, një gjykatë speciale do të vendosë gjithashtu nëse ministri i drejtësisë i Macron është fajtor se ka shpërdoruar detyrën. Éric Dupond-Moretti, 62 vjeç, ministri i parë në detyrë i qeverisë që u ndoq penalisht për një vepër penale në Francën moderne, i tha gjykatës se gjyqi ishte “i neveritshëm”. Ai mohon akuzat.

Nga ana e tij, Dussopt dyshohet se ka favorizuar një kompani private, grupin Saur, në dhënien e një kontrate kur ai ishte kryebashkiak i qytetit të vogël Annonay në juglindje të Francës, thotë zyra e prokurorisë financiare të Francës.

Duke folur në ‘France 3’ në fillim të këtij muaji, Z. Dussopt tha: “Po shkoj para gjykatës për të provuar se kam vepruar me mirëbesim”.

I emëruar në vitin 2022, ministri i punës me prirjen e majtë të zotit Macron mbrojti planin jopopullor të rritjes së moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç. Ndryshimet shkaktuan muaj protestash masive në fillim të vitit.

Koha e gjyqit të së hënës është për të ardhur keq për Macron pasi vjen në ditën kur ligji i tij i shumëpritur i imigracionit mbërrin në parlament. Ndërsa ligji shtrëngon rregullat e imigracionit, Z. Dussopt ishte pas një klauzole kyçe që synonte t’u jepte migrantëve pa dokumente leje pune në sektorë që vuajnë nga mungesa e stafit. Me çështjen gjyqësore të varur mbi të, Z. Dussopt ka munguar dukshëm në debatin publik mbi rregullin në javët e fundit.

Sa i përket z. Dupond-Moretti, çështja e paprecedentë është ngritur nga prokurorë dhe gjyqtarë që i përgjigjen ministrit të drejtësisë, duke ngritur pikëpyetje mbi pavarësinë e gjyqësorit.

Dikur një avokat i profilit të lartë, Z. Dupond-Moretti akuzohet se ka shpërdoruar pozicionin e tij për të urdhëruar hetime që synojnë gjyqtarët që e hetuan atë, miqtë e tij ose ish-klientët e tij.

Prokurorët kanë kërkuar një vit dënim me kusht.

Refuzimi i tij për të dhënë dorëheqjen, ose të paktën për të hequr dorë nga roli i tij në mbikëqyrjen e sistemit të drejtësisë të Francës gjatë gjyqit, ka tërhequr kritika.

Në një kthesë ironike të fatit, gjyqi i Dussopt u hap në ditën kur ish-ministri i taksave i turpëruar i Francës tha se nuk do të përjashtonte një kthim në politikën e vijës së parë.

Jérôme Cahuzac , një ish-ministër buxheti i ngarkuar me goditjen e evazionit fiskal, u dënua në vitin 2018 me katër vjet burg, dy të pezulluar, për mashtrim fiskal dhe pastrim parash pasi kishte fshehur llogaritë për dy dekada.

Socialistit iu ndalua edhe mbajtja e posteve publike për pesë vjet.

Megjithatë, pasi mbajti dy takime politike lokale në Lot-et-Garonne, ku dikur ishte deputet, ai i tha France Inter të hënën: “Unë nuk përjashtoj asgjë”.

“Pasi kam paguar detyrimet e mia, i kam kthyer të gjitha të drejtat e mia”, tha ai.

Gjyqtarët francezë kanë qenë gjithnjë e më të suksesshëm në sjelljen e politikanëve të profilit të lartë në prenotim. Vendimi i tyre më spektakolar i fundit ishte kundër Nicolas Sarkozy.

Në mars 2021, ish-presidenti i krahut të djathtë u dënua me tre vjet burg – dy prej tyre në arrest shtëpie me një byzylyk elektronik,  për korrupsion dhe shitje të ndikimit. Gjyqtarët e mbështetën vendimin në maj.

Të premten e kaluar, ai mohoi “me forcë” çdo akuzë pasi apeloi një tjetër dënim me një vit burg për financim të paligjshëm të fushatës.

Sarkozy është përballur me një sërë problemesh ligjore që nga mandati i tij i vetëm në detyrë midis viteve 2007 dhe 2012 dhe është akuzuar veçmas për korrupsion, ryshfet, shpërdorim ndikimi dhe shkelje të ligjeve për financimin e fushatës.

Në tetor, ai u akuzua në një rast të veçantë për ngacmim të dëshmitarëve në lidhje me financimin e supozuar të Libisë të fitores së tij presidenciale të vitit 2007.

Pavarësisht nga problemet e tij ligjore, konservatori i vogël është një figurë jashtëzakonisht me ndikim në të djathtën franceze, i shoqëruar nga politikanët dhe duke shkruar kujtime më të shitura.

Ai gjithashtu ka mbajtur një marrëdhënie me Macron dhe mediat franceze kanë thënë se dyshja shpesh darkojnë së bashku për të diskutuar politikën.