BOTA, 21 Shtator 2022, 18:33

Dhjetëra të arrestuar në protestat në të gjithë Rusinë pas shpalljes nga Putin të mobilizimit të pjesshëm

Dhjetëra të arrestuar në protestat në të gjithë

Rreth 100 arrestime janë bërë në protestat anembanë Rusisë pas njoftimit të presidentit Vladimir Putin për një mobilizim të pjesshëm për të rritur disponueshmërinë e trupave për luftën në Ukrainë.

Videoja e mediave sociale e vendosur nga CNN tregoi protesta në disa qytete, ku secila përfshinte disa dhjetëra njerëz.

Grupi i pavarur i monitorimit OVD-Info tha se mbi 100 persona janë arrestuar në protestat kundër mobilizimit.

Arrestimet u kryen në Irkutsk dhe Krasnoyarsk, Yekaterinburg, Chelyabinsk, Novosibirsk, Ulan-Ude, Tomsk, Ufa, Perm, Belgorod dhe Moskë, sipas raportit të OVD-info.

Prokuroria e Moskës publikoi një deklaratë të mërkurën duke paralajmëruar qytetarët kundër pjesëmarrjes në protesta, duke kërcënuar ata me deri në 15 vjet burg.