BLOG, 4 Shtator 2023, 12:34

Berlini apo Vjena? Cili është kryeqyteti i spiunëve të Europës?

Berlini apo Vjena? Cili është kryeqyteti i spiunëve të

Rreth dhjetë ditë më parë, rreth datës 15 gusht, zyra e prokurorit në Koblenz njoftoi arrestimin e një oficeri që punonte në departamentin e forcave të armatosura gjermane dhe dyshohet se i jepte informacione konfidenciale dhe madje të klasifikuara ambasadës ruse në Berlin.

Sipas informacioneve të “El Pais”, Thomas H, siç u bë i njohur zyrtarisht, konsiderohet si mbështetës i Alternativës për Gjermaninë (AfD) të ekstremit të djathtë.

Në raport thuhet se Thomas H. është parë disa herë përpara ndërtesës së ambasadës ruse në kryeqytetin gjerman.

Kjo, natyrisht, nuk e pengoi atë në kryerjen e detyrës, duke u dhënë një tjetër argument atyre që pretendojnë se Berlini mbetet “kryeqyteti i spiunazhit të Europës”, ​​siç e cilësoi ish-kreu i shërbimeve sekrete gjermane, Hans-Georg Maassen.

Fatmirësisht apo fatkeqësisht, të njëjtin titull pretendon një tjetër qytet i njohur europian, i cili ka shkruar gjithashtu historinë e tij në fushën e spiunazhit gjatë Luftës së Ftohtë, dhe mbetet veçanërisht aktiv në këtë nivel sot: Vjena.

Kryeqyteti i Austrisë madje u përshkrua nga një zyrtar i lartë i inteligjencës europiane, i cili foli për Financial Times, si një “aeroplanmbajtëse” për agjentët rusë  ndërsa një tjetër diplomat europian foli për një situatë që të kujton “Perëndimin e Egër”.

Pra, cili nga dy qytetet e meriton sot titullin “kryeqytet i spiunëve” të Europës, Vjena apo Berlini?

E vërteta është se të dy kanë përparësitë e veta të veçanta në këtë garë.

E para, për hir të së vërtetës, është selia e shumë organizatave të rëndësishme ndërkombëtare dhe e mijëra diplomatëve nga e gjithë bota, gjë që e sjell automatikisht në qendër të interesit të shërbimeve të inteligjencës të të gjitha shteteve në Lindje dhe Perëndim.

Në të vërtetë, ajo është shtëpia e selisë së OPEC (karteli botëror i naftës), Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), si dhe disa agjenci të Kombeve të Bashkuara.

“Nëse, për shembull, Rusia do të spiunonte Gjermaninë,  një nga partnerët tanë më të ngushtë  në tokën austriake, ne nuk do të mund të bënim asgjë, sepse kjo nuk do të ndodhte në kurriz të Austrisë”, shpjegon deputeti i partisë Neos.

Nga ana e tij, Gustav Gressel, një ish-oficer i ushtrisë dhe bashkëpunëtor aktual i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), tha duke folur për “FT”: “Austria është dhe ka qenë gjithmonë një qendër ideale për spiunazh. Një agjent rus që dëshiron të kontaktojë një burim në Gjermani, pse të rrezikojë dhe ta takojë atë atje?

Do ta ftojë të shkojmë së bashku për ski në Austri. Ose në një ballo në Vjenë. Ndoshta, pra, nuk është rastësi që ndërsa në total shtetet anëtare të BE-së kanë dëbuar, pas pushtimit të Ukrainës, më shumë se 400 agjentë rusë që veprojnë nën një “petk” diplomatik, Austria ka dëbuar vetëm 5, ndërsa në territorin e saj ka ende të ketë 180 diplomatë rusë të akredituar.

Mes tyre, në fakt, është fakti se ai gëzon vlerësimin e veçantë të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, i cili në rininë e tij ishte agjent i KGB-së për vite me radhë në ish-Republikën Demokratike Gjermane (RDGJ).

Për hir të së vërtetës, kryetari i komisionit kompetent të Bundestagut (siç quhet Parlamenti gjerman) dhe deputeti i të Gjelbërve, Constantin von Notz, tha se arrestimi i Thomas H. dëshmon se Gjermania është në qendër të interesi i shërbimeve sekrete të shumë vendeve me regjime autoritare dhe në radhë të parë Rusisë dhe Kinës, e cila gjithashtu po zhvillon një aktivitet gjithnjë e më intensiv në tokën europiane.

“Sigurisht që nuk po luajmë në një film të James Bond-it, as nuk jemi në periudhën e Luftës së Ftohtë, por këto shërbime sot janë më aktive se kurrë”, tha ai duke folur për “El Pais”.

Dhe kjo, në një kohë kur një zyrtar i Ministrisë së Jashtme gjermane vlerëson se sot në Gjermani veprojnë rreth 100 agjentë rusë me petk diplomatik ndërsa një vit më parë ishin 150./ Përktheu Abc News