BALLKAN, 18 Nëntor 2022, 11:25

VIDEO/ Greqi, roja bregdetare i vihet pas gomones turke, në fund e qëllojnë për ta ndaluar

VIDEO/ Greqi, roja bregdetare i vihet pas gomones turke, në fund e

Peshkatari Smalios Sakellaris ka regjistruar momentin e ndjekjes episodike të një gomonje që kishte transportuar emigrantë të paligjshëm në Kos, kur tregtari turk i qenieve njerëzore, nuk u ndal.

Siç tha ai për ANT1 “Pashë një varkë që po përpiqej të largohej në ujërat greke. Në fillim ishte një nga varkat tona dhe më pas një e dyta që kaloi me shpejtësi të madhe dhe po përpiqej ta kapte”.

“Në një moment ata po afroheshin aq shumë sa mendova se do të ndodhte një aksident. Ishte një betejë detare”, tha peshkatari nga Kos.

Varka me fryrje e drejtuar nga tregtari turk është pikasur mëngjesin e së mërkurës nga një patrullë e Autoritetit Portual të Kalymnos pak minuta pas zbarkimit të emigrantëve të paligjshëm në zonën e Skandarit të Kos, e cila është vënë re nga ushtarët në një post vëzhgimi.

Ndonëse rojet e portit vazhduan me sinjale drite dhe zanore, tregtari  nuk u ndal por përkundrazi eci me shpejtësi për t’u arratisur drejt autoriteteve turke.

Siç thuhet në deklaratën e Rojës Bregdetare , “pasoi një ndjekje, gjatë së cilës mjeti lundrues në fjalë bëri manovra të rrezikshme, duke rezultuar në të shtëna paralajmëruese në një zonë të sigurt”.

“Më pas, të shtëna me shënjestër janë qëlluar në drejtim të motorit jashtë të skafit të mësipërm, i cili është bllokuar dhe operatori i huaj i tij 32-vjeçar është arrestuar si trafikant”, thuhet në njoftimin e Rojës Bregdetare .

Hetimet vijuan në zonën e gjerë dhe në fund u identifikuan katër emigrantë të paligjshëm , nga të cilët dy u arrestuan pasi dy të tjerët ishin të mitur.