BALLKAN, 15 Shtator 2023, 22:34

Vepër e mafias? Detaje të reja rreth skandalit të tunelit në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi

Vepër e mafias? Detaje të reja rreth skandalit të tunelit në
Kryeministri në detyrë Abazoviç, duke parë tunelin

Vjedhja e provave nga depoja e gjykatës qëndronin në një apartament në Zabjelo dhe aty ishte baza e tyre kryesore nga ku dyshohet se shkonin çdo ditë në godinën përballë Gjykatës së Lartë në Podgoricë, ku gërmuan tunelin.

Pamjet e kamerave vëzhguese i dërguan inspektorët e policisë së Podgoricës në atë banesë, të cilën e kontrolluan dje dhe gjurmuan lëvizjen e një grupi të dyshuarish nga bodrumi i ndërtesës në Njegoseva 12 në afërsi të Titeks.

Në të janë gjetur shumë gjurmë, të cilat do të analizohen, mëson vijesti.me, raporton Telegrafi.

Kjo është pista e dytë që gjetën hetuesit, pasi pasditen e djeshme gjetën edhe furgonin e përdorur nga minatorët e mafias.

Në të njëjtën kohë, policia po përpiqet të identifikojë të gjithë të dyshuarit në bazë të regjistrimeve dhe të përcaktojë se çfarë logjistike kanë shfrytëzuar për të hyrë në depo, por edhe kush ka dhënë udhëzime se ku po mbahen provat që janë marrë nga salla e gjyqit.

Një nga bashkëbiseduesit e hetimit tha se fakti që depoja nuk ishte e siguruar me kamera, si dhe korridori që të dërgonte në të, vështirëson punën e hetuesve.

Apartament për sallon fustanesh nuse

Derisa policët ishin në kërkim të zonës në kërkim të autorëve, Prokuroria Themelore e Shtetit dje po dëgjonte ata që kanë apo mund të kenë dijeni për atë vepër penale.

Sipas informacioneve të Vijesti, pronarja e hapësirës në bodrumin e pallatit në qendër të kryeqytetit i tha prokurorit se nuk e dinte se kush ishte gruaja të cilës i kishte dhënë banesën me qira dhe se e kishte kontaktuar përmes një agjencie të patundshmërive të Podgoricës.

Ajo dyshohet se ka thënë se kjo grua, e cila siç dyshohet ka përdorur dokumente false, ka marrë me qira një hapësirë komerciale në katin përdhes dhe bodrumin që ka në pronësi.

Ajo i tha se do ta rregullonte vetë hapësirën e zbrazët, për ta përshtatur për biznesin që dëshiron të nisë – një sallon fustanesh nusërie.

Pronarëve të banesës i janë paguar dy qira paraprakisht, 2800 euro dhe më pas ajo nuk ka pasur asnjë kontakt me gruan të cilës i është dhënë hapësira.

Në prokurori dëshmuan edhe pronarët e agjencisë së patundshmërive, nëpërmjet të cilëve u krye puna.

Megjithatë, ata nuk kishin asnjë informacion të mëtejshëm për gruan që kishte marrë me qira hapësirën e zyrës në Njegoshevë dhe bodrumin që grupi kriminal përdorte për të hapur një tunel 30 metra të gjatë deri në depon e Gjykatës së Lartë.

Armë të vjedhura nga depoja e gjykatës

Disa armë janë zhdukur nga depoja e Gjykatës së Lartë të Podgoricës.

Sipas burimeve të “Vijesti”, arma është marrë përmes një tuneli nëntokësor të gërmuar nga godina e gjykatës në një ndërtesë aty pranë në rrugën “Njegoseva”.

Tuneli, i cili është të paktën 30 metra i gjatë, llogaritet se u hap për një muaj e gjysmë  – nga fundi i korrikut, kur banesa në bodrum u dha me qira, deri në fundjavën e kaluar.

Kryetari i Gjykatës së Lartë në Podgoricë, Boris Saviq, u tha dje gazetarëve se në depo “pothuajse asgjë nuk mungon” me të cilën nuk u pajtua drejtori i Drejtorisë së Policisë, Nikolla Terziq, duke thënë se nuk mendon se kriminelët po “gërmonin në mënyrë rekreative”.

Ditëve të kaluara u konstatua se janë kontrolluar raste të shumta, kryesisht ato që kanë të bëjnë me kreun e grupit kriminal të Kavaçka dhe vrasjes së gazetarit të gazetës Dan.

Milatoviq: Tuneli është një goditje për gjyqësorin dhe Malin e Zi

Gërmimi i tunelit të Gjykatës së Lartë në Podgoricë është sulm ndaj institucioneve të sistemit dhe gjyqësorit, ka vlerësuar presidenti malazez, Jakov Milatoviq.

Ai shtoi se pret që të gjitha institucionet kompetente të veprojnë me përgjegjësi në lidhje me atë rast dhe ta ndriçojnë atë deri në fund.

“Shpresoj që ky të mos jetë një nga ato raste, siç ka qenë shpesh në të kaluarën, që publiku të mos e dijë plotësisht tablonë e çështjes. Kërkoj përgjegjësi, për zbardhjen e plotë të rastit, sepse tuneli është sulm ndaj gjyqësorit dhe Malit të Zi”, tha Milatoviq.

Abazoviq: Mafia nuk do ta mposhtë shtetin

Pas vizitës në banesë, Abazoviq tha se dikush nga Gjykata e Lartë duhet të përfshihet në këto aktivitete sepse fillimi i gërmimit të tunelit përkon me fillimin e rinovimit të gjykatës dhe se do të kërkojë përgjegjësi prej përfaqësuesve të atij institucioni.

“Mafia sado e fortë të jetë financiarisht, sado mbështetje të ketë brenda institucioneve të sistemit, përfshirë drejtësinë, nuk do ta mposhtë shtetin. Shkalla në të cilën karteli i drogës është i përfshirë në Mal të Zi është përtej çdo gjëje që mund të imagjinohet. Besoj se janë shumë të shkatërruar dhe këto janë lëvizje të të dëshpëruarve, ndoshta në drejtim të kontaminimit të provave. Por këtu, siç janë përpjekur më parë, mendoj se edhe kjo është penguar dhe se duhet të kujdesemi që ata që e kanë bërë këtë të dalin para drejtësisë”, tha Abazoviq.