BALLKAN, 31 Maj 2023, 20:31

Sërish tensione në veri të Kosovës, plagoset një zyrtar i policisë 

Sërish tensione në veri të Kosovës, plagoset një zyrtar

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta.

Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat veriore, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, kanë qenë të qeta, por në orët e pasdites disa persona të dyshuar kanë hedhur gurë drejt makinave policore.

Policia ka përmendur se gjatë ditës disa “grupe kriminale” i kanë penguar disa gazetarë në kryerjen e detyrave të tyre, dhe automjetet e tyre janë vandalizuar.

Ajo u ka bërë thirrje protestuesve që të përmbahen nga dhuna.