AKTUALITET, 26 Dhjetor 2022, 15:41

Kontrollet për Ervis Martinajn/ Automatikë dhe eksplozivë, çfarë gjeti policia në shtëpinë e “mbretit” të lojërave të fatit?

Kontrollet për Ervis Martinajn/ Automatikë dhe eksplozivë,

Një arsenal armësh është gjetur nga policia gjatë kontrolleve të ushtruara në banesën e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj në zonën e Fushë-Kuqes.

Në njoftimin zyrtar për mediat, policia bëri me dije se nga kontrollet e ushtruara gjeti dhe sekuestroi dy armë zjarri automatike, 1 silenciator, 7 mijë fishekë luftarakë, 85 predha eksplozive dhe 1 thikë bajonetë.

Gjithashtu janë gjetur edhe disa materiale dhe veshje policie si uniforma, 7 jelekë multifunksionalë, 11 kapele policie, 2 radiomarrëse dhe fenelina policie.

Sipas njoftimit të shpërndarë për mediat, të gjitha këto municione dhe materiale ishin të fshehura në një koshere bletësh. Ndërsa bëhet me dije se nga kontrollet nuk janë gjetur vlera monetare.

Njoftimi i Policisë së Shtetit:

Kontrolle të befasishme në tri banesa dhe në disa ambiente, në Fushë Kuqe.

Kontrollet, në kuadër të hetimeve në funksion të dy procedimeve penale “Plumbi i artë” dhe “Rrëmbim personi”.

Kontrollet, të mbështetura nga Forcat e Lëvizshme Operacionale të Policisë së Shtetit, FNSH dhe RENEA.

Sekuestrohen 2 armë zjarri, 1 silenciator, mijëra municione luftarake, radio, fenelina, uniforma policie, maska dhe sende të tjera të kundërligjshme.

Mëngjesin e sotëm, shërbimet e Policisë Gjyqësore të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit dhe ekspertë të Institutit të Policisë Shkencore, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, mbi bazën e vendimit të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, në kuadër të procedimit penal të vitit 2022, regjistruar në SPAK, për vepra të rënda penale të kryera në formën e grupit të strukturuar kriminal, ushtruan kontroll në banesat e shtetasve: E. M., F. M. dhe R. M.

Gjatë kontrollit, shërbimet e Policisë gjetën të fshehura në koshere bletësh dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale, sendet e mëposhtme:

• 2 armë zjarri automatike, 1 silenciator, rreth 7 mijë fishekë luftarakë të kalibrave të ndryshëm, për armë të lehta dhe të rënda, 85 predha eksplozive, 1 thikë bajonetë, 9 uniforma policie, 7 jelekë multifunksionalë, 11 kapele policie, 2 radio policie, fenelina policie, maskë gome për fytyrën dhe dokumente të ndryshme.

Gjatë kontrollit nuk janë gjetur vlera monetare.

Provat materiale do të dërgohen në Institutin e Policisë Shkencore, për ekzaminime të mëtejshme laboratorike.