AKTUALITET, 5 Dhjetor 2023, 14:38

Hodhën flakadanë dhe kryen veprime të dhunshme në ndeshjen Tirana-Partizani, e pësojnë 8 tifozë

Hodhën flakadanë dhe kryen veprime të dhunshme në ndeshjen

Policia e Tiranës ka reaguar sërish për incidentet e regjistruara në ndeshjen Tirana-Partizani.

Sipas bluve të kryeqytetit, janë proceduar penalisht dhe 8 tifozë të tjerë, të cilët akuzohen se hodhën flakadanë në fushë dhe kryen veprime të dhunshme. Ngjarja ndodhi më 3 dhjetor, gjatë takimit të të dyja skuadrave.  

NJOFTIMI I POLICISE

Në vijim të informacionit të dhënë ditën e djeshme, në lidhje me ndeshjen mes ekipeve Tirana dhe Partizani, të zhvilluar më datë 03.12.2023, në stadiumin “Air Albania”, sqarojmë se në vijim të veprimeve hetimore për situatën e krijuar, gjatë dhe pas kësaj ndeshjeje, janë identifikuar dhe shoqëruar shtetas të tjerë që dyshohet se kanë hedhur flakadanë në fushë dhe kanë ushtruar veprime të dhunshme.      

Në vijim të veprimeve janë referuar materialet në Prokurori dhe ka nisur procedimi në gjendje të lirë për shtetasit R. S., 21 vjeç, E. D., 19 vjeç, G. S., 19 vjeç, L. B., 20 vjeç, E. Q., 19 vjeç, G. H., 35 vjeç, D. I., 36 vjeç dhe A. Sh., 36 vjeç, të gjithë banues në Tiranë.  Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.  

Vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të veprimeve të kundërligjshme të ndodhura gjatë këtij aktivitetit sportiv dhe për identifikimin e shtetasve përgjegjës.  Policia e Tiranës kërkon bashkëpunimin e Federatës, klubeve sportive, tifozërive dhe pavarësisht nga incidentet e ndodhura, është e vendosur të marrë masa dhe të garantojë rendin dhe sigurinë, për çdo aktivitet sportiv, si dhe të ndëshkojë çdo paligjshmëri.