BOTA, 30 Janar 2023, 20:58

Eksperti rus paralajmëron: Koreja e Veriut mund të kryejë një test bërthamor këtë vit

Eksperti rus paralajmëron: Koreja e Veriut mund të kryejë

Koreja e Veriut mund të kryejë një provë bërthamore në vitin 2023, kështu që një zhvillim i tillë nuk duhet të përjashtohet, tha të hënën për TASS drejtori i përgjithshëm i Këshillit të Çështjeve Ndërkombëtare Ruse, Andrey Kortunov.

Teksa analizonte tensionet aktuale në Gadishullin Korean, eksperti tërhoqi vëmendjen te deklarata e presidentit të Koresë së Jugut, Yoon Sok-yeol në fillim të janarit se Koreja e Jugut mund të presë armë bërthamore të një shteti tjetër ose të krijojë të sajat, nëse situata në gadishull përkeqësohet për shkak të për programin bërthamor të Koresë së Veriut. 

Deklarata e Yoon erdhi në prag të vizitave të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Seul dhe Tokio, të cilat një punonjës i Shoqërisë Ndërkombëtare të Shkencave të Politikave të DPRK-së, Kim Dong Myung, e ka quajtur tashmë “një prelud i konfrontimit dhe luftës” në rajonin e Azi-Paqësorit. (Prill). 

Kortunov beson se në këtë sfond, nuk duhet të përjashtohet që në përpjekjet e tij për t’u hakmarrë, Pheniani mund të shkojë deri në organizimin e një testi bërthamor në vitin 2023.