AKTUALITET, 21 Mars 2023, 08:46

Çadrat me vete, rikthehen reshjet e shiut, si do të ndryshojnë temperaturat

 

Çadrat me vete, rikthehen reshjet e shiut, si do të ndryshojnë

E marta do përfshihet nga një sistem i paqëndrueshëm atmosferik duke sjellë në vend vranësirave të shpeshta përgjatë gjithë ditës dhe prezencë të lartë të lagështirës në ajër.

Parashikohet që vranësirat herë pas here të pësojnë zhvillime duke gjeneruar reshje të pakta shiu në vendin tonë, ku më të dukshme do të jenë pjesërisht në zonat Qendrore dhe në Jug të territorit.

Mbrëmja dhe nata vonë do të sjellin përmirësim gradual të kushteve të motit. Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por do të ulen lehtësisht në mesditë duke u luhatur nga 4°C deri në 20°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.