SPORT, 18 Nëntor 2022, 14:39

Dy ditë para nisjes së Botërorit në Katar/ Merret vendimi i papritur, FIFA: Ndalohet…

Dy ditë para nisjes së Botërorit në Katar/ Merret vendimi i

Alkooli nuk do të shitet në tetë stadiumet e Kupës së Botës në Katar pasi FIFA ndryshoi politikën e saj dy ditë para fillimit të turneut.

Alkooli ishte vendosur të shërbehej “në zona të caktuara brenda stadiumeve”. Kupa e Botës fillon të dielën kur Katari do të luajë kundër Ekuadorit.

Budweiser, një sponsor kryesor i FIFA-s, është në pronësi të prodhuesit të birrës AB InBev dhe kishte të drejta ekskluzive për të shitur pijen në Kupën e Botës.

“Pas diskutimeve ndërmjet autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, është marrë një vendim për të fokusuar shitjen e pijeve alkoolike në festivalin e tifozëve të FIFA-s, destinacione të tjera të tifozëve dhe vende të licencuara, duke hequr pikat e shitjes së birrës nga perimetri i stadiumit të Katarit të Kupës së Botës 2022”, thuhet në deklaratën e organit drejtues të futbollit botëror.

“Nuk ka asnjë ndikim në shitjen e Bud Zero i cili do të mbetet i disponueshëm në të gjitha stadiumet e Kupës së Botës të Katarit.”

Autoritetet e vendit pritës dhe FIFA do të vazhdojnë të sigurojnë që stadiumet dhe zonat përreth të ofrojnë një përvojë të këndshme për të gjithë tifozët.

“Organizatorët e turneut vlerësojnë mirëkuptimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të AB InBev për angazhimin tonë të përbashkët për t’u kujdesur për të gjithë gjatë Kupës së Botës FIFA Katar 2022.”

Budweiser postoi një mesazh në Twitter të premten duke thënë, “Epo, kjo është e pakëndshme” përpara se postimi të fshihej më vonë.

Shoqata e Mbështetësit të Futbollit (FSA) kritikoi kohën e vendimit për të ndaluar shitjen e birrës për shumicën e tifozëve.

“Disa tifozëve u pëlqen të pijë një gotë birrë në një lojë dhe disave jo, por çështja e vërtetë është kthesa e minutës së fundit, e cila flet për një problem më të gjerë – mungesën totale të komunikimit dhe qartësisë nga komiteti organizativ ndaj mbështetësve,” tha një Zëdhënësi i FSA.

“Nëse ata mund të ndryshojnë mendje për këtë në një moment, pa asnjë shpjegim, mbështetësit do të kenë shqetësime nëse do të përmbushin premtimet e tjera në lidhje me akomodimin, transportin apo çështjet kulturore.”

Në gusht, FIFA ndryshoi datën e fillimit të Kupës së Botës në mënyrë që ndeshja e parë e kompeticionit të ishte Katari përballë Ekuadorit.

Ndeshja ishte planifikuar të luhej më 21 nëntor si ndeshja e tretë, me Senegalin kundër Holandës që do të ishte ndeshja hapëse.