BALLKAN, 14 Nëntor 2022, 21:03

Zgjedhjet në veri të Kosovës, Presidentja Vjosa Osmani cakton datën 18 dhjetor për komunat

Zgjedhjet në veri të Kosovës, Presidentja Vjosa Osmani cakton

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka caktuar 18 dhjetorin, datë të mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në veri.

Kështu thuhet në njoftimin e presidencës dërguar mediave më 14 nëntor.

Osmani takoi të hënën përfaqësuesit e partive politike për caktimin e datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarët e katër komunave në veri të Kosovës.

“Dua t’i siguroj të gjithë qytetarët serbë të Kosovës se vendimi për shpalljen e zgjedhjeve është detyrim kushtetues që ka lindur nga akti i dorëheqjes së katër kryetarëve të komunave. Assesi nuk është çështje dëshire apo vendim që mund të ndryshohet, sepse nuk ka rrugë tjetër”, theksoi Osmani.

Katër komunat e banuara me shumicë serbe – Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan – janë pa kryetarë qysh nga 5 nëntori. Kryetarët, të nacionalitetit serb, dhanë dorëheqje në shenjë kundërshtimi ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për të nisur procesin për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme serbe.

Ligji për zgjedhjet lokale në Kosovë thotë se “pas shpërbërjes së Kuvendit të Komunës, ose shkarkimit të kryetarit të Kuvendit Komunal, nëse nuk parashtrohet ankesë në afat prej pesë ditësh te Gjykata Kushtetuese, zgjedhjet e parakohshme lokale shpallen nga presidenti i Kosovës”.

Zgjedhjet, sipas Ligjit, shpallen jo më vonë se dhjetë ditë pas shpërbërjes së kuvendeve komunale, ndërsa nuk mund të mbahen më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë pas shpërbërjes së tyre.

Presidentja tha se do t’u drejtohet me kërkesë të gjithë partnerëve ndërkombëtarë “për monitorim të zgjedhjeve dhe pjesëmarrje sa më të madhe ndërkombëtare në këtë proces zgjedhor”.

Osmani tha, gjithashtu, se duhet të bëhen përgatitjet e nevojshme edhe me institucionet e sigurisë “që procesi i fushatës zgjedhore, e më pas dita e mbajtjes së zgjedhjeve të shkojnë qetë dhe pa tensione”.

Në këtë takim morën pjesë përfaqësuesit e Vetëvendosjes, Partisë Demokratike të Kosovës, Lidhjes Demokratike të Kosovës, si dhe të partive tjera minoritare në Kosovë.

Ndërsa, të pranishëm nuk ishin përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe ata të Listës Serbe.

Rashiq: S’ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në veri

Në takim me presidenten Osmani mori pjesë Nenad Rashiq, kryetar i Partisë Demokratike Progresive, e cila nuk është e përfaqësuar në Kuvend në këtë mandat parlamentar, por vepron në komunat e veriut.

Pas takimit, Rashiq u tha mediave se nuk ka kushte për zgjedhje dhe se zgjedhjet “mund të përdoren për të ngritur tensione dhe konflikte, madje edhe për të përshkallëzuar disa veprime të padëshiruara, si dhe dhunë”.

Ai tha se ka kërkuar nga presidentja Osmani që zgjedhjet të shtyhen për një periudhë të caktuar. Po ashtu, i bëri thirrje Qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Albin Kurti që të heqë dorë nga afati për riregjistrimin e automjeteve me targa serbe, përkatësisht që masa e dënimit, e cila sipas planit duhet të fillojë më 21 nëntor, të shtyhet për 10 muaj për të gjetur një mënyrë për ta “tejkaluar problemin”.

Shtyrja e afatit edhe për dhjetë muaj për zbatimin e vendimit për targat është kërkesë edhe e komunitetit ndërkombëtar.

Dorëheqje kanë dhënë edhe zyrtarë të tjerë serbë në veri – nisur nga policia deri te gjykatat. Dorëheqje kanë dhënë edhe 10 deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq, të cilët vinin nga Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve në Kosovë./ REL