BOTA, 3 Mars 2024, 14:07

Rusia: 38 dronë të Ukrainës u rrëzuan mbi Krime

Rusia: 38 dronë të Ukrainës u rrëzuan mbi Krime

Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia në 2014.

Zyrtarët rusë thanë se 38 dronë ishin rrëzuar. Ura e Kerçit që lidh Krimenë me Rusinë u mbyll përkohësisht. Sulmi vjen ndërsa Ukraina vazhdon t'u kërkojë aleatëve të rrisin furnizimet me armë.

Trupat ruse kohët e fundit kanë arritur përfitime në Ukrainë, ndërsa Kievi përpiqet të mbajë forcat e tij me armë të prodhimit perëndimor. Moska mori kontrollin muajin e kaluar të qytetit kyç lindor të Avdiivka.

Rusia nuk ka raportuar ndonjë dëm nga sulmi i fundit në Krime, megjithëse dëshmitarët okularë kanë raportuar dridhje të xhamave dhe ndezjen e alarmeve të makinave. Kievi nuk ka konfirmuar se forcat e tij ishin të përfshira.

Të shtunën, një dron rus goditi një bllok banesash në qytetin ukrainas të Odesa, duke vrarë të paktën 11 persona, duke përfshirë një fëmijë katër muajsh.

Të dielën, Rusia shënjestroi rajonin jugor të Khersonit, duke vrarë një person dhe duke plagosur tre të tjerë, sipas zyrtarëve ukrainas.

Forcat ruse kanë lëshuar mijëra dronë të prodhuar nga Irani në objektivat ukrainas që kur ata pushtuan vendin më shumë se dy vjet më parë.

Si hakmarrje, Ukraina ka shënjestruar vendet ruse, veçanërisht objektet e naftës. Të shtunën, një dron goditi një ndërtesë banimi në Shën Petersburg, qyteti i dytë më i madh i Rusisë. Rreth 100 persona janë evakuuar dhe nuk ka raportime për viktima.