BOTA, 26 Shkurt 2024, 11:04

CIA ka ndërtuar një rrjet të gjerë spiunazhi në Ukrainë, zbulojnë lëvizjet e ushtrisë ruse

CIA ka ndërtuar një rrjet të gjerë spiunazhi në

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) e ka kthyer Ukrainën në një nga asetet e saj kryesore në spiunimin ndaj Rusisë gjatë një dekade që ka kaluar që nga grushti i shtetit në Maidan të vitit 2014, zbuloi New York Times në artikullin e saj të dielën.

Specialistët amerikanë financuan dhe organizuan një rrjet bazash sekrete në territorin e ish-shtetit sovjetik dhe e bënë Kievin pjesë të një “koalicioni sekret” kundër Moskës, shkruan gazeta, duke cituar një mori zyrtarësh aktualë dhe ish-zyrtarë në SHBA, Ukrainë dhe Evropë.

Ukraina aktualisht pret të paktën 12 baza sekrete spiunazhi të vendosura pranë kufirit rus që mbledhin të gjitha llojet e informacionit mbi Rusinë, si dhe koordinojnë sulmet me dron dhe një rrjet agjentësh që supozohet se veprojnë brenda Rusisë.

Gazetarët e NYT arritën të vizitonin një bazë të tillë operative të vendosur në një bunker nëntokësor. Gazetarët thanë se vendi ishte përdorur për të përgjuar komunikimet ushtarake ruse dhe për të mbikëqyrur sulmet me dron në territorin rus.

Baza është financuar dhe pajisur nga CIA, tha NYT, duke cituar një zyrtarë të lartë të inteligjencës ukrainase, gjeneralin Sergey Dvoretsky.

Agjencia e inteligjencës amerikane e pajisi veçanërisht bazën me pajisje komunikimi dhe serverë të mëdhenj kompjuterikë, tha gjenerali për NYT, duke shtuar se bunkeri u përdor për të hakuar satelitët rusë, bjellorusë dhe kinezë.

Sipas gazetës, CIA dhe agjencitë e tjera të inteligjencës amerikane i kanë furnizuar Ukrainës informacion mbi lëvizjet e trupave ruse dhe sulmet me raketa gjatë gjithë konfliktit të vazhdueshëm midis Moskës dhe Kievit.

Bashkëpunimi aktiv midis shërbimeve të inteligjencës të dy vendeve filloi pothuajse menjëherë pas grushtit të shtetit në Maidan të vitit 2014 dhe Kievi që atëherë është kthyer në “një nga partnerët më të rëndësishëm të inteligjencës së Uashingtonit kundër Kremlinit”.

Autoritetet ukrainase pas grushtit të shtetit kërkuan në mënyrë aktive miratimin e Amerikës duke u dorëzuar veçanërisht atyre sekretet ruse pasi SHBA-të kishin pak interes për asetet që nuk mund të prodhonin ndonjë inteligjencë me vlerë për Moskën.

Në vitin 2015, kreu i atëhershëm i inteligjencës ushtarake ukrainase, gjenerali Valery Kondratiuk, dorëzoi një tufë dosjesh top-sekret, duke përfshirë informacione mbi Flotën Veriore të Marinës Ruse dhe dizajnet e nëndetëseve bërthamore në një takim me një zëvendës shef të stacionit të CIA-s në Kiev.

Një vit më parë, kreu i atëhershëm i shërbimit të sigurisë së brendshme të Ukrainës (SBU), Valentin Nalivaichenko, i cili u emërua nga autoritetet pas grushtit të shtetit, iu afrua shefave lokalë të CIA-s dhe MI6, duke kërkuar një partneritet trepalësh dhe duke u kërkuar atyre ndihmë. ai rindërton shërbimin e tij nga e para.

Në vitin 2016, CIA filloi trajnimin e një force elite komando ukrainase të njohur si Njësia 2245. Gjenerali Kirill Budanov, i cili aktualisht drejton inteligjencën ushtarake të Ukrainës, është gjithashtu një ish-anëtar i Njësisë 2245 të trajnuar nga CIA.

Spiunët amerikanë ofruan trajnime të specializuara për anëtarët e Drejtorisë së Pestë - një njësi paraushtarake e krijuar nga Kievi për operacionet kundër Rusisë.

Anëtarët e kësaj skuadre goditëse u përfshinë në disa atentate të profilit të lartë në Donbass, duke përfshirë atë të një komandanti Arsen Pavlov, i njohur si “Motorola”, i cili u hodh në erë në një ashensor në vitin 2016.

Ekzistenca e njësisë së atentatit u zbulua gjithashtu nga Nalivaichenko në një intervistë me The Economist në shtator 2023.

Operativët e inteligjencës amerikane ishin të rëndësishëm në përgjigjen e Kievit ndaj fillimit të operacionit ushtarak rus në shkurt 2022. Operativët e CIA-s mbetën në një vend të caktuar në Ukrainën perëndimore ndërsa SHBA po evakuonte personelin e saj nga vendi përpara konfliktit.

“Pa ta, nuk do të kishte asnjë mënyrë që ne t’i rezistonim rusëve,” i tha NYT Ivan Bakanov, një tjetër ish-drejtues i SBU.