AKTUALITET, 27 Janar 2023, 20:03

Rrëfehet ish-e dashura e Charles McGonigal: I gjeta një çantë plot me para, më tha se i fitoi në bast

Rrëfehet ish-e dashura e Charles McGonigal: I gjeta një
Allison Guerriero dhe Charles McGonigal

Mediat amerikane ditët e fundit i kanë bërë jehonë lajmit të arrestimit të ish-zyrtarit të lartë të FBI-së Charles McGonigal, i cili akuzohet se ka marrë para nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare dhe nuk i ka deklaruar.

Po ashtu mbi të rëndojnë edhe akuzat e fshehjes së takimit me kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe lidhjet me një oligark rus, të cilin SHBA e ka sanksionuar.

"Business Insider" i ka kushtuar një artikull jetës së ish- agjentit, i cili edhe pse i martuar bënte një jetë tjetër me të dashurën e tij, Allison Guerriero, e cila nuk ishte në dijeni për statusin e McGonigal.

Insider ka kontaktuar me Allison Guerriero e cila ka treguar gjerësisht historinë e saj me McGonigal gjatë marrëdhënies së tyre gati njëvjeçare, ku ndër të tjera ajo përmend edhe paratë që ish-agjenti i FBI-së dyshohet se i ka marrë nga Shqipëria.

Ajo e ka pyetur për paratë dhe ai i është përgjigjur se i ka fituar nga një bast.

Shkrimi i Business Insider

Një mëngjes, në tetor 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një çantë plot me para. Atje, pranë këpucëve të tij, ishte ajo lloj qese që japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me shirita gome. Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më të ndjeshme në FBI.

“Nga dreqin vjen kjo?” pyeti ajo.

“Oh, ju kujtohet ajo loja e bejsbollit?” u përgjigj McGonigal, sipas kujtimeve të Guerriero. “Vura një bast dhe fitova”.

McGonigal kishte dy fëmijë në shkollën e mesme dhe një grua – ose “ish-grua” siç i referohej ndonjëherë – në shtëpi në Chevy Chase, Maryland. Ai kthehej atje një ose dy herë në muaj. Por McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ose ishte i divorcuar ose së shpejti do të divorcohej. Ajo nuk e vuri në dyshim historinë e tij, as nuk e vuri në dyshim historinë për çantën plot me para.

Disa ditë më parë, Guerriero ishte ulur në divan me McGonigal në një dhomë për të parë skuadrën e bejsbollit amerikan Cleveland Indians të McGonigal-it duke mposhtur Yankees.

Shumë më vonë – pas diagnozës së kancerit të Guerriero-s, ndarjes së tyre dhe daljes në pension nga FBI – McGonigal do të akuzohej me dyshimin, ndër të tjera, për marrjen e 225,000 dollarëve nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare. Ky total përfshin 80,000 dollarë që dyshohet se iu dhanë në një makinë të parkuar, jashtë një restoranti, më 5 tetor 2017.

5 dhe 6 tetor tw po kwtij viti gjithashtu ndodhi që të ishin ditët kur Cleveland Indians mundën Yankees në dy ndeshjet e para. Sot, Guerriero nuk beson që çanta me para ishte fituar nga një bast sportiv.

Një nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, nuk pranoi të komentojë.

Guerriero ishte 44 vjeç kur u takuan, një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit dhe punonte si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj. McGonigal, atëherë 49 vjeç, sapo kishte filluar punën e tij të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më shumë se një vit. Qiraja e McGonigal në Brooklyn mund të ketë qenë modeste. Ai u shoqërua me Guerriero në restorante të nivelit të lartë. Ai do t’i jepte asaj dhurata  500 dollarë ose 1000 dollarë – për ditëlindjen e saj dhe për Krishtlindje.

Një herë ai bëri shaka për letrat e divorcit, si dhuratë për Krishtlindje, por ato letra nuk u materializuan kurrë.

Ajo kujton se McGonigal dikur i dha një kartëmonedhë prej njëqind dollarësh një shitësi në rrugë. “Unë jam pak më mirë se ai. Mund të kursej njëqind dollarë,” kujton Guerriero.

Ajo ditë tetori nuk ishte e vetmja herë që Guerriero kujton se McGonigal mbante sasi të mëdha parash.

Ajo ishte takuar më parë me zyrtarë federalë të zbatimit të ligjit. Ajo dinte të mos bënte shumë pyetje për punën.

“Charles McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit,” tha Guerriero, në një intervistë për Insider.

“Ai i mashtroi të gjithë. Pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?”

Aktakuzat e dyfishta të ngritura kundër McGonigal në fillim të kësaj jave në Nju Jork dhe Uashington DC, janë kulmi i një hetimi të jurisë së madhe për të cilën Insider raportoi ekskluzivisht vitin e kaluar dhe ato parashtrojnë akuza për mashtrim dhe korrupsion.

Por Guerriero thotë se mashtrimet e McGonigal u shtrinë përtej detyrave të tij si shef i kundërzbulimit dhe në jetën e tyre personale. Dy burime që e njihnin McGonigal dhe Guerriero në Nju Jork i thanë Insajderit se ata i besonin rrëfimit të Guerriero-s për marrëdhënien, duke përfshirë pretendimin e saj se McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ishte efektivisht beqar.

Edhe babai i Guerriero i tha Insajderit se McGonigal shkonte rregullisht në shtëpinë e tij, ku jetonte Guerriero, për ta marrë atë.

“Unë u mashtrova për këtë,” tha babai i Guerriero. “Nëse do ta kisha ditur se ai ishte i martuar, do të kisha thënë diçka.”

Prokurorët federalë e akuzuan McGonigal për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme. Ai u akuzua gjithashtu për marrjen e parave nga një përfaqësues i Oleg Deripaska, një oligark rus, të cilin McGonigal e kishte hetuar dikur vetë, duke shkelur sanksionet ekonomike të SHBA-së kundër Rusisë; aktakuza pretendon se Deripaska e pagoi atë për të hetuar një oligark rival. Ai është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat.

McGonigal nuk ishte një agjent i zakonshëm i FBI-së. Ai drejtoi hetimin e WikiLeaks për Chelsea Manning si dhe një kërkim për një kinez brenda CIA-s. Ndërsa punonte në selinë e FBI-së në Uashington, ai luajti një rol në hapjen e hetimit për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë, që më vonë u quajt Operacioni Crossfire Hurricane.

Por ishte puna e fundit e McGonigal-it në FBI, agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork, kjo ishte detyra e tij më e rëndësishme në byro. Detyra e tij ishte të gjente spiunët e armikut dhe të rekrutonte të tijtë.

“New York City është një qendër globale për spiunazhin dhe kundërspiunazhin,” thotë një zyrtar i brendshëm i lartë i zbatimit të ligjit, i cili ishte i njohur nga afër me specifikat e rolit të McGonigal.

“Ju keni vizita nga elitat e huaja të biznesit dhe politikanë. Ju keni Kombet e Bashkuara. Ju keni popullsi etnike. Kush i drejton fushat për të rekrutuar spiunë nga të gjitha ato vende të tjera? FBI. Pra, aksesi që keni në atë punë është i jashtëzakonshëm. Nëse jeni duke drejtuar kundërzbulimin e FBI-së në Nju Jork, mund të merrni në dorë pothuajse çdo gjë që dëshironi dhe jo gjithmonë duhet të kërkoni justifikime përse po e kërkoni atë.”

Ndikimi i padive të McGonigal është ende i valëzuar nëpër botën e zbatimit të ligjit.

Nëse aktakuzat janë të sakta, McGonigal po bënte një jetë të rrezikshme të dyfishtë, pikërisht nën hundën e disa prej policëve më të mprehtë në Amerikë.

Një aktakuzë sugjeron se për 225,000 dollarë, bashkëpunëtorët e McGonigal-it e detyruan atë të lobonte te kryeministri shqiptar për dhënien e licencave të naftës dhe më pas të hapte një hetim të FBI-së lidhur me një shtetas amerikan që kishte lobuar për një nga kundërshtarët politikë të kryeministrit.

Në shtator 2018, McGonigal u largua nga FBI për të punuar si zëvendëspresident në Brookfield Properties, një kompani shumë miliarda dollarëshe e pasurive të paluajtshme.

Një burim i zbatimit të ligjit vlerësoi se McGonigal do të fitonte afërsisht 300,000 deri në 350,000 dollarë në vit, duke përfshirë bonuset vjetore.

“Ai tha se duhej të fitonte më shumë para”, tha Guerriero, e cila ishte ende në marrëdhënie me McGonigal kur u largua nga FBI.

Guerriero kujton McGonigal duke përdorur burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre. Një herë, ata bënë seks në një makine SUV që ajo e kuptoi se ishte pronë e qeverisë federale.

Pavarësisht mashtrimit të vazhdueshëm për statusin e tij martesor, McGonigal ishte “i kujdesshëm, i dashur dhe i shqetësuar” gjatë periudhës së sëmundjes së saj, thotë ajo.

Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij.

“U trondita”, tha ajo. “Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar”. Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar. Disa muaj më vonë, Guerriero, pas një periudhe, i dërgoi një email William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City dhe që, siç kujton ajo, e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal.

Ajo kujton se i tha Sweeney-t në email se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal tashmë ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht atje. Marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga aktakuzat e tij. Guerriero i tha Insajderit se e kishte fshirë e-mailin.

Insider nuk mund të konfirmonte që Guerriero e kishte dërguar emailin ose që Sweeney e kishte marrë atë. Pavarësisht, deri në nëntor 2021, FBI po shqyrtonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori një thirrje nga juria e madhe që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj.

Guerriero pranon se kombinimi i abuzimit me alkoolin dhe problemet e saj shëndetësore çuan në disa sjellje ekstreme, duke përfshirë dërgimin e saj të emaileve armiqësore për familjen e McGonigal, përmbajtjen e të cilave ajo thotë se nuk mund ta kujtojë. “Unë me të vërtetë e teprova,” tha ajo. “Unë i ngacmova ata. Nuk do ta mohoj këtë”.

Guerriero kontaktoi një nga fëmijët e McGonigal, pavarësisht se ishte ndaluar ta bënte këtë me një urdhër gjykate, një incident që e çoi atë në kalimin e natës në një burg të Nju Xhersit.

Urdhri i gjykatës buronte nga një raport i policisë i vitit 2019, i marrë nga Insider, që gruaja e McGonigal, Pamela, depozitoi në Departamentin e Policisë së Qarkut Montgomery në Maryland.

Raporti thotë se McGonigal dhe Guerriero “kishin një marrëdhënie” dhe se Guerriero e kishte ngacmuar në mënyrë të përsëritur me email dhe telefonata të padëshiruara – duke përfshirë 20 telefonata në një ditë – pavarësisht se ajo i kërkoi Guerriero të ndalonte.

Guerriero konfirmoi se kontakti i saj me familjen McGonigal çoi në një urdhër të veçantë ndalimi të lëshuar në Neë Jersey. “Më vjen turp dhe siklet dhe më vjen keq për veprimet e mia gjatë kohës që kam pirë”, tha ajo.

Problemet e Guerriero u përkeqësuan në fillim të vitit 2021, kur ajo u dogj gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj. Ajo u kërkoi miqve për ndihmë përmes një GoFundMe.

Ish-kryebashkiaku Rudy Giuliani i qytetit të Nju Jorkut, të cilin e njihte nga qarqet e zbatimit të ligjit, e la të qëndronte në një dhomë gjumi mysafirësh.

Gjatë marrëdhënies së saj me McGonigal, Guerriero thotë se ata kurrë nuk folën për politikë. “Mendova se ai ishte apolitik”, tha ajo, “që është diçka që unë vazhdoj ta besoj”.

FBI nuk pranoi të trajtojë specifikat e historisë së Guerriero-s. Në vend të kësaj, ajo dërgoi një deklaratë nga drejtori Christopher Wray, i cili tha se FBI i mban punonjësit në “standardin më të lartë” dhe i trajton të gjithë në mënyrë të barabartë.

Insider foli me tre nga ish-kolegët e zbatimit të ligjit të McGonigal, të cilët u shprehën të tronditur për aktakuzat.

“Është zemërthyese”, tha njëri, i cili kishte punuar së bashku me McGonigal në FBI. “Kjo është një organizatë e jashtëzakonshme e mbushur me burra dhe gra vërtet të përkushtuar. Kjo e kthen imazhin dhe reputacionin tonë mbrapa.”

Babai i Guerriero-s tha se pikëpamja e tij për FBI-në tashmë ishte njollosur nga mënyra se si McGonigal e trajtoi vajzën e tij. “Unë kam pasur gjithmonë një admirim të madh për FBI-në,” tha ai.

“I idealizova agjentët që pashë në filma. Mendova se këta njerëz ishin perëndi, se ata kurrë nuk bënin asgjë të keqe. Ishte kaq zhgënjyese.” Megjithatë, ai tha se McGonigal e kishte telefonuar pas përfundimit të marrëdhënies për të kërkuar falje për sjelljen e tij dhe se ai kishte pranuar faljen e McGonigal.