BOTA, 3 Mars 2024, 19:23

Bandat e armatosura sulmojnë burgun kryesor, arratisen rreth 4 mijë të dënuar

Bandat e armatosura sulmojnë burgun kryesor, arratisen rreth 4 mijë

Banda të armatosura kanë sulmuar burgun kryesor në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince, duke liruar shumë të burgosur, raporton BBC.

Shumica dërrmuese e rreth 4,000 burrave të mbajtur atje tani janë arratisur, tha një gazetar lokal për BBC News.

Midis të arrestuarve ishin anëtarë të bandës të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moïse në vitin 2021.

Dhuna në Haiti, vendi më i varfër në Amerikë, është përkeqësuar vitet e fundit. Bandat që synojnë të rrëzojnë kryeministrin Ariel Henry kontrollojnë 80% të Port-au-Prince.

Rritja e fundit e dhunës filloi të enjten, kur kryeministri udhëtoi për në Nairobi për të diskutuar dërgimin e një force sigurie shumëkombëshe të udhëhequr nga Kenia në Haiti.

Të premten, presidenti kenian William Ruto tha se ai dhe Henry kishin nënshkruar një marrëveshje dhe po punonin për të përshpejtuar dislokimin.

Në janar, OKB-ja tha se më shumë se 8,400 njerëz ishin viktima të dhunës së bandave të Haitit vitin e kaluar, duke përfshirë vrasjet, plagosjet dhe rrëmbimet, më shumë se dyfishi i numrit të parë në 2022.

Dhuna ka qenë e përhapur që nga vrasja e Presidentit Moïse në 2021. Ai nuk është zëvendësuar dhe zgjedhjet nuk janë mbajtur që nga viti 2016.

Sipas një marrëveshjeje, zgjedhjet do të mbaheshin dhe i pazgjedhuri Henry duhej të tërhiqej deri më 7 shkurt, por kjo nuk ndodhi.

Që kur u largua nga vendi për në Kenia, trazirat në Port-au-Prince janë përshkallëzuar më tej, me kreun e bandës Jimmy Chérizier (i njohur me nofkën “Barbecue”) që deklaroi një sulm të koordinuar për të rrëzuar kryeministrin.

“Të gjithë ne, grupet e armatosura në qytetet provinciale dhe grupet e armatosura në kryeqytet, jemi të bashkuar”, tha ish-oficeri i policisë, i cili mendohet se qëndron pas disa masakrave në Port-au-Prince.

Një valë të shtënash në kryeqytet ka lënë të vdekur katër policë dhe pesë të plagosur.

Në fundjavë ambasada franceze në Haiti këshilloi që të mos udhëtoni brenda dhe përreth kryeqytetit. Sindikata e policisë së Haitit i ka kërkuar ushtrisë që të ndihmojë në përforcimin e burgut.