X
Platforma e Këshillit të Europës për Mbrojtjen e Gazetarëve: News 24 mbyll dy programet kritike të Rakipit dhe Krastës

Në platformën e Këshillit të Europës për promovimin e mbrojtjes dhe sigurisë së gazetarëve, është pasqyruar mbyllja e emisioneve “Të Paekspozuarit” dhe “A Show” në News24. Ja çfarë shkruhet në platformën e Këshillit të Europës, partnere e Federatës Europiane të Gazetarëve dhe Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve, dy organizatat më të fuqishme të gazetarëve në botë. “Pak përpara fillimit të sezonit.

Ylli Rakipi: Në Shqipëri është instaluar një regjim, Rama mund ta mbyllë emisionin tim vetëm kur të mos jem më

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në televizionin Ora, për të folur rreth mbylljes së emisionit “Të Paekspozuarit” në News24. Rakipi u shpreh se ka një tentativë nga propaganda e Edi Ramës, për ta spostuar debatin e mbylljes së emisionit në këtë televizion,  tek pronarët dhe cështjet e programacionit. Ai tha se kontrata e tij me News24 është ndërprerë.

Lubonja: Duhet një psikolog dhe një kriminalist, që të shpjegojë babëzinë e Ramës për të vjedhur

Analisti Fatos Lubonja, ka folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, për koncesionet dhe aferat e qeverisë, duke marrë shkasë nga koncesioni i fundit i rrugës “Milot-Balldre”. Lubonja tha se nevojitet një psikolog dhe një kriminalist në studio, në mënyrë që të shpjegojë “babëzinë” e kryeministrit. Analisti u shpreh gjithashtu se  drejtësia hesht, për këto afera skandaloze, si rasti i tenderit të.

Mos e humbisni këtë analizë të Bushatit/ Si ndahen paratë e shqiptarëve mes Ramës dhe oligarkëve

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku po diskutohej koncesioni i rrugës “Milot-Balldre”, ka folur për këmbënguljen e kryeministrit Edi Rama, për të shpërndarë koncesione marramendëse, edhe kur të gjitha institucionet financiare dhe Bashkimi Europian, kanë paralajmëruar rrezikun e tyre. Bushati u shpreh se tashmë, shpërdorimi i parave të shqiptarëve nuk bëhet më për pasurimin personal, por.

Ekskluzive/ Zbulohet skandali, kompania që fitoi tenderin e Unazës së Re, falsifikoi letrën e Sekretarit të Shtetit të Delaware të SHBA-së

  Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka arritur të zbulojë një mega skandal, lidhur me kompaninë DH Albania e cila është fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe. Kjo kompani ka depozituar në Qendrën Kombëtare të Biznesit në Shqipëri, një letër nga Sekretari i Shtetit të Delaware, Jeffrey Bullock, për të vërtetuar se kompania.

Ylli Rakipi: Një përgjigje për Edi Diarrenë

  Mirëmbrëma Edi Diarreja! Isha duke dalë jashtë Tiranës, këtë fundjavë, por ti më ktheve. Më ktheve, sepse je marrë veçanërisht me mua sot. Në fakt, ke kohë që merresh. Ke kohë që përpiqesh si e si, ta mbyllësh emisionin, “Të Paekspozuarit”. Në të vërtetë, ti e ke mbyllur 95% të medias shqiptare, sepse e ke blerë atë, siç ble.

Si u manipulua përgjimi i Dakos dhe Avdylit, “Tv Klan” fshiu fjalët “votojnë” dhe “Fushë Krujë”

Emisioni, “Të Paekspozuarit”, siguroi një dokument ekzkluziv, të prokurorisë, me transrikptin e bisedës së Vangjush Dakos, me njërin prej anëtarëve të bandës së Shijakut, Altin Avdyli dhe një bisedë tjetër mes Avdylit dhe një personi që kërkon para nga “Vangjushi” për të blerë vota. Këto dokumenta u publikuan në orën 21:00 në News 24, pa asnjë modifikim. Por, pak  përpara.

“Të Paekspozuarit” publikon dokumentin “bombë”, biseda mes Vangjush Dakos dhe Altin Avdylit

Emisioni “Të Paekspozuarit” ka arritur të zbulojë , bisedat që zhvillon kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako me pjestarë të bandës së Avdylajve pak ditë para dhe pas zgjedhjeve të 25 qershorit 2017. Në emisionin e Ylli Rakipit janë treguar dy nga mbi 20 bisedat që mendohet se janë në dosjen e prokurorisë që mban numrin 339. Dako del një herë.

Bushati: Nëse përgjimi është i manipuluar, opozita merr goditje të rëndë

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se nëse audio përgjimi i publikuar nga Partia Demokratike, për vëllanë e ministrit të brendshëm, Agron Xhafaj, rezulton të jetë një manipulim, atëherë kjo do të jetë një goditje e rëndë jo vetëm për PD-në por edhe për opozitarizimin në vend. Sipas Bushatit, kjo do të shpëlante Edi Ramën.

Baton Haxhiu: Xhafaj nuk duhet të bëhej ministër për shkak të dënimit të vëllait

Analisti Baton Haxhiu, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Fatmir Xhafaj, nuk duhet të merrte detyrën si Ministër i Brendshëm, për shkak të dënim të vëllait të tij në Itali për trafik ndërkombëtar narkotikësh. “Shqipëria është në periudhën e reformës në gjyqësor dhe policisë nëpërmjet vettingut. Përveçse nga Gjykata Kushtetuese dhe nivelet e poshtme, pothuajse të gjitha.