X
Edi Rama, kllouni i samiteve

Përgjatë dy ditëve, në Bruksel është mbajtur samiti i NATO-s, ku marrin pjesë krerët e shteteve apo qeverive të vendeve anëtare të kësaj organizate. Në këtë samit të rëndësishëm, ku shqyrtohen dhe propozohen strategjitë për avancimin e kësaj aleance, mori pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ndryshe nga pjesëmarrësit e tjerë, për Edi Ramën, ky samit ishte qysh prej filimit .

Media në Shqipëri/ Ylli Rakipi: Erion Veliaj bën një pordhë dhe të gjithë televizionet e japin LIVE

Ylli Rakipi ka qenë i ftuar në emisionin “Provokacija”  të Mustafa Nanos në ABC News, ku ka folur për gjendjen e medias në Shqipëri. Rakipi tha se televizionet janë në shërbim të pushtetit dhe bombardojnë shikuesin me propagandë. Ja si e përshkruan Rakipi një ditë në televizionet shqiptare. “Shiko çfarë ndodh këtu. Fillon dita, del në fillim Erion Veliaj. Ja.

Sot protesta e opozitës, Rama dhe Spiropali pushtojnë ekranet

E gjithë vëmendja e mediave ditën e sotme, është e fokusuar tek protesta që do të zhvillojë opozita. Por, përpara nisjes së protestës, ka parakaluar në ekranet e vendit edhe kryeministri Edi Rama dhe deputetja Elisa Spiropali, në turin e llogaridhënies në qytetin e Beratit. Shfaqja e Ramës, është një përpjekje jo vetëm për të uzurpuar televizionet që do të transmetojnë protestën,.

Dëshmitari X, fundi i propagandës rilindase

Audiopërgjimi ku dyshohet se ka rënë pre fizike vëllai i ministrit të Brendëshëm dhe pre politike vetë Fatmir Xhafa, dëshmoi edhe njëherë se sa e cekët, qesharake madje dhe me efekte dëmtuese për vetë Ramën është makineria e propagandës së ngritur prej tij. Menjëherë sapo PD-ja nxori marerialin audio të dëshmitarit X, taborët politikë dhe mediatikë u vërsulën si të.

Marrëzitë e Edi Ramës nuk kanë të ndalur, hap edicion lajmesh në ERTV

Pasi ka nënshtruar thuajse të gjitha mediat në vend, Edi Rama duket se është ende i pakënaqur me shpëlarjen e trurit që u bën shqiptarëve. Kryeministri ka njoftuar sot në facebook, çeljen e një rubrike të re në televizionin e tij, “Edi Rama TV”, e cila do të quhet “ERTV News”, ku do të transmetohen arritjet dhe sukseset e qeverisë,.

Bushati: Rama po e përdor rekomandimin e KE-së për propagandë, qeverisja e tij ka dështuar

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka komentuar rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe reagimin e kryemnistrit Rama për këtë ngjarje. Sipas Bushatit, Rama po mundohet të privatizojë këtë ngjarje si një sukses të qeverisë së tij dhe të shpallë armike opozitën e cila sipas tij, e ka penguar Shqipërinë në rrugën.

FOTO LAJM/ Shefi i propagandës së Ramës, dikur protestonte për lirinë e medias

Endri Fuga, drejtori i komunikimit në Kryeministri, ndryshe i njohur si shefi i propagandës së Edi Ramës, vite më parë,  kur nuk ka patur detyrën e vështirë të mbulimit të gafave të kryeministrit, apo të shpëlarjes së trurit të qytetarëve, shihej rëndom në protesta në favor të lirisë së medias. Në fotografinë e shkrepur nga agjensia LSA në vitin 2007,.