X
Memoriali/ Bijtë bastardë të erdoganizmit

Nga Andi Bushati Rilindjes i takonte t’ia bënte qokën Erdoganit. Dhe kjo, jo vetëm sepse vëllai Taip është i preferuari i katolikut Edi. Të dy kanë këmbyer takime private, selfie reciproke, kanë bredhur së bashku mbi urën e sapo ngritur mbi Bosfor, kanë shkëmbyer deal-e ekonomike dhe e kanë mbështetur njëri- tjetrin kur janë përballur me zgjedhje në vendet e.

Mos e humbisni këtë analizë të Bushatit/ Si ndahen paratë e shqiptarëve mes Ramës dhe oligarkëve

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku po diskutohej koncesioni i rrugës “Milot-Balldre”, ka folur për këmbënguljen e kryeministrit Edi Rama, për të shpërndarë koncesione marramendëse, edhe kur të gjitha institucionet financiare dhe Bashkimi Europian, kanë paralajmëruar rrezikun e tyre. Bushati u shpreh se tashmë, shpërdorimi i parave të shqiptarëve nuk bëhet më për pasurimin personal, por.

Rama nuk ra, por u fsheh pas gazit lotësjellës

Nga Andi Bushati Nëse opozita dështoi në premtimin e gënjeshtërt që u bëri ndjekësve të saj, se 16 marsi do të ishte dita e fundit e Edi Ramës, ajo është në rrugë të mbarë për të shpërfaqur fytyrën e vërtetë të rregjimit të Tiranës. Si kurrë ndonjëherë në këto gjashtë vite të pushtetit të rilindjes, në rrugët e kryeqytetit nuk.

Ajo që mbështetësit e Ramës për Unazën nuk guxojnë t’a thonë

Nga Andi Bushati Ka një strategji ngjashmërisht të frikshme mes atyre që mbrojtën shembjen e teatrit dhe atyre që kanë shndërruar në kauzë rrafshimin e shtëpive tek Unaza e re. Të gjithë gazetarë, analistë dhe media pranë pushtetit janë të gatshëm të flasin për gjithçka: për moralitetin e zaptuesve të vendosur dy dekada më parë në Tiranë, për teoritë e.

Prangat e padrejta në duart e Rexhepit

Nga Andi Bushati Prangat në duart e Rexhep Rrajës nuk janë as një rast për të bërtitur fitore, dhe aq më pak një çast gëzimi se drejtësia me sa duket po funksionin. Sepse vëllezërit politikë, policia që duam, prokuroria karagjoze e Arta Markut, mediat e bunkerizuara me para publike, bënë çështë e mundur për t’a fshehur këtë krim. U desh.

Shthuret Robert Ndrenika në moshë të vonë, kërcënon gazetarin Andi Bushati

Aktori Robert Ndrenika, duket se nuk gjen më paqe pas piruetave të shumta që ka bërë në debatin për prishjen e Teatrit Kombëtar. Aktori “i madh” që dikur betohej se do të vetëflijohe në godinën e Teatrit Kombëtar, papritur, pas takimeve me kryebashkiakun Veliaj, ndryshoi mendim dhe tashmë shprehet i gatshëm që godinës ku ka performuar thuajse të gjithë jetën,.

Sikur Edi Rama të kishte vendosur të mos vidhte…

Nga Andi Bushati Historia skandaloze e shembjes së Teatrit Kombëtar dhe e lartimit përmbi të të një biznesi mbi 200 milionë euro, ka ngritur edhe njëherë në publik një dilemë : A është kjo një histori e pastër korruptive e Rilindjes ? Apo mos vallë, po ashtu si dhe për kullat e tjera që po ngrihen në Tiranë, ajo ka.

Si po vjedhin pronarët e TV-ve në bashkëpunim me Ramën

Pronarët dhe drejtuesit e televizioneve private dolën nga klandestiniteti i takimeve në kryeministri me Edi Ramën, për t’u shfaqur me zë dhe figurë në një mbledhje në Autoritetin e Mediave Audiovizive. Si në rastin e parë, ashtu edhe në këtë tubim publik, shqetësimi i tyre ishte i njëjtë: “si të grabisim xhepat e njerzve për të mbushur arkat e bizneseve.

“Vllau Erdogan” si një pengesë drejt Brukselit?

Një intervistë e zakonshme e Edi Ramës në “France 24” ka përzierë në mënyrë artificiale në Shqipëri, emrin e Erdoganit, me atë të rrugës së vendit drejt hapjes së negociatave. Një pjesë po përpiqen ta shesin miqësinë e kryeministrit Shqiptar me sulltanin e ri të Ankarasë si një pengesë për verdiktin që pritet në fund qershorin e këtij viti. Ndërsa.

Bushati për protestën e PD-së: Populli bashkohet vetëm nëse i vini flakën kryeministrisë!

Analisti Andi Bushati ka deklaruar në emisionin “Të Paekspozuarit”, se protesta e opozitës nuk mund të jetë produktive dhe nuk mund të frymëzojë askënd, nëse ajo nuk radikalizohet. Bushati ka thënë se nëse “nuk i vihet flaka kryeministrisë”, populli nuk do të bashkohet me PD-në, sepse protesta rrezikon të kthehet në një tallje si çadra e dikurshme. VIDEO: /TPZ.AL/