X
Fevziu gatuan provat, që pas 500 vjetësh “Tirana e Nonës”, të lexohet si libri më i madh historik

Gazetari me famë botnore, më i madhi i botës shqiptare, Blendi Fevziu, i bindur në suksesin historik të librit të tij romano-publicistiko-historik, “Tirana e Nonës”, ka filluar të gatuajë dhe të arkivojë çdo detaj, që nga ideja, pjekja e idesë, shtrëngesa dhe në fund pjellja e kësaj vepre, e cila mendohet, se do të hyjë përjetësisht në fondin e artë.

Plasi libri në Tiranë; shkëlqen i pari libri i Fevziut, e dyta Ornela Vorpsi dhe e treta Anxhela Martini

Plasi libri në Tiranë. Një panair i madh i paparë ndonjëherë, ngriti siparin sot në ish Pallatin e Kongreseve, në kryeqytet. Kjo situatë ka lumturuar të madh e të vogël dhe dyert e panairit po shqyhen, nga një numër rekord vizitorësh. Në këtë festë popullore, tre janë librat që po shkëlqejnë mbi të tjerët dhe po tërheqin mbarë leximtarët. Libri.

Ministri Lleshaj: Unë e shpëtova Alvinin! Morën pjesë edhe forca italiane, kryqe të kuq, gjysmëhëna po të kuqe, etj etj 

Ministri i Punëve të Përbrendshme, Sandër Lleshaj, pas një mungese disa ditore, në media dhe në Shqipëri, doli sot paradite nga Libani i largët, drejtëpërdrejt në televizionin e Irfanit, News24. Shumë krenar, por mbi të gjitha i mallëngjyer, ai lajmëroi mbarë botën shqiptare, por edhe më gjerë, se më në fund kishte arritur të shpëtonte Alvinin e vogël. – Operacioni.

Mbarë Viena elitare i lutet Fate Velajt: Bëhu Profesor! Ja ku dhe kur zhvillohet ceremonia

Pas ngjarjes së madhe, të hapje-mbylljes së negociatave, mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian, një tjetër ngjarje e rëndësisë shumë të veçantë, po i afrohet Republikës së Shqipërisë dhe do të ndodhë në muajin e fundit të këtij viti. Në datën 13.12.2019, ditën e premte, në orën 11:00, në Palais NÖ; Herrengasse, 13, 1010 W, deputetin shqiptar dhe këshillonjësin kulturor më.

Petrit Vasili: Të mendojmë si Monika! Blendi Fevziu vizitë në vendin e Nastradinit.

Dy muajt e fundit, shtatori dhe tetori, ishin kaq shumë të ngarkuar, saqë na kanë shpëtuar pa u kapur, dy ngjarje shumë të rëndësishme për rubrikën tonë, po kaq të rëndësishme, “Tej e Këtej”. Ngjarja më e rëndësishme, ajo e dyta,  ka ndodhur në datën 21 Tetor, në orën 6:26 PM (domethënë mbasdite) dhe ngjarja e parë, me rëndësi jo.

Avokati i ditur bën mu* Greqinë: Në Athinë nuk ka grekë, janë arabë, Shqipëria nuk ka kryeministër, le të pëlcasin!

Siç e kemi theksuar vazhdimisht, avokati ynë shumë i njohur dhe shumë i ditur, Spartak Ngjela, vijon luftën dhe goditjen e madhe kundër mbarë Greqisë dhe shtetit grek. – Ju duhet treguar vendi njëherë e mirë këtyre arabëve, që ka mbi 100 vjet që kanë ardhur nga Anadolli, për të shfarosur shqiptarët, – thotë avokati i ndritur. Ata kanë një.

Situatë kritike, Ilir Meta vishet në Tokio si Perandor, ngjan shumë me Napoleonin, por nuk i arrin dot veshjet e Edi Ramës

U bënë disa kohë, që presidenti ynë shumë i dashur, Ilir Meta, nuk duket edhe aq mirë. Me një vrapim shumë të çuditshëm, ai po përpiqet të imitojë Edi Ramën, në sjelljen e tij ekstravaganto-psikopatike, duke u zhveshur, por edhe duke u veshur në një mënyrë të paprecedentë. Sot, Ilir Meta, gjatë një vizite zyrtare në Japoni, në kuadër të.

Ambasadorët që hapën vjet negociatat, dorëzojnë dekoratat, ja kujt i jepen tani ato

Hapja dhe mbyllja, mbyllja dhe hapja e negociatave, në këto tre vitet e fundit, me Bashkimin Evropian, që Edi Rama e bën çdo vit, këtë herë, përveç sharjes së Macronit dhe gruas së tij, përveç fyerjes së Hollandës dhe klithmave të mëdha të aktorit Leart Vasili, me famë të madhe në Google, nxorri në pah edhe një shqetësim tjetër të.

Avokati i ditur Ngjela: Amerika të izolojë urgjent Berishën, Ramën dhe Metën! Nesër, të flaket barbari Gent Ibrahimi!

Brenda 24 orësh, avokati ynë, siç dihet edhe shumë i mençur, njëkohësisht edhe shumë i ditur, për shkak të intensitetit të madh të ngjarjeve, që kanë pushtuar Shqipërinë, ka lëshuar në mënyrë urgjente,  dy statuse të njëpasnjëshme. Në statusin e parë, avokati ynë, që shërben si zëdhënësi i FBI-së, por edhe i Departamentit të Shtetit, kur në rajon nuk gjendet.

Nikoll Lesi: Rama i kërkoi Macronit të mos hapen negociatat. Po të hapeshin do ta rrëzonte Luli me Monikën!

Rëndë, shumë rëndë e ka përjetuar mos-hapjen e negociatave, gazetari i njohur, Nikoll Lesi. Ndryshe nga çdo shqiptar tjetër, Lesi ka kuptuar, që Macroni ka qenë direkt nën urdhërat e Edi Ramës dhe rrjedhimisht, ka vepruar i bindur sipas këtyre urdhërave, duke mos hapur negociatat e Shqipërisë me BE-në. – Edi Rama do të ketë fërkuar duart dhe thuhet se.