X
Euro 2020/ Holanda dhe Gjermania duan kryesimin, Maqedonia e Veriut tenton mrekullinë

Kualifikueset e Europianit kanë hyrë në një fazë shumë delikate, aty ku çdo ndeshje është e rëndësishme për ecurinë e skuadrave duke qenë se pretendentët janë ngjeshur në krye në shumë grupe. I tillë mund të konsiderohet grupi C, aty ku Gjermania, Holanda dhe Irlanda e Veriut numërojnë nga 12 ikë dhe e shohin veten në vendet e para. Gjermanët.

Formula 1/ “Mercedes” shpallet sërish kampion bote, pranë triumfit edhe Hamilton

Është zhvilluar sot gara e Japonisë në Formula 1, aty ku “Mercedes” ka treguar edhe një herë tjetër se është Zot në këtë sport sa i përket instruktorëve. Fitorja që Valteri Botas ka arritur të marrë në pistën e Japonisë, e ka shpallur Mercedesin kampion bote për të gjashtin vit radhazi, duke vënë diktatin. Ndërkohë, një garë mjaft të mirë.

Deshamp i mbyll dyert edhe njëherë Benzema: Prezenca e tij nuk është e mirë për Kombëtaren

Trajneri i Francës, Didier Deshamp nuk ka ndryshuar mendim për prezencën e Karim Benzema në Kombëtare. Tekniku kampion bote i pyetur nëse Kombëtarja ka vend për futbollistin e Real Madrid, aq më tepër kur sulmuesi e ka nisur më së miri këtë sezon duke shënuar gola, është përgjigjur se prezenca e tij nuk i bën Kombëtares. Ndërsa ka mohuar se.

Spanja befasohet në shtesë, Italia siguron kualifikimin në Euro 2020

Ditën e sotme,u luajtën të tjera ndeshje mjaft interesante në kualifikueset e Europianit 2020, aty ku Italia me fitoren 2-0 përballë Greqisë ia doli të siguronte matematikisht kualifikimin për në europian. Të kaltrit iu falën dy golave në pjesën e dytë, fillimisht nga Zhorzhinjo me penallti e më pas me Bernadeskin që vuri në kasafortë suksesin. Përballje e fortë rezultoi.

Ramos rekord absolut, lë pas Iker Casillasin te Spanja

Sergio Ramos një legjendë e gjallë e përfaqësueses së Spanjës. Mbrojtësi i Real Madridit e nisi titullar takimin eliminator të Euro 2020 ndaj Norvegjisë në transfertë. Në moshën 33-vjeçare, futbollisti energjik arrin 168 ndeshje me “La Rojan”, duke lënë pas Iker Casillasin, që ka një më pak. Prej 14 vitesh në përfaqësuese, Ramos bëhet lojtari me më shumë ndeshje në.

UEFA nis hetimin për përshëndetjen ushtarake të lojtarëve turq, pas golit kundër Shqipërisë

Uefa-s nuk i ka shpëtuar pa vëmendje përshëndetja e futbollistëve të Turqisë pas golit të fitores në ndeshjen kundër Shqipërisë në Stamboll. “Personalisht nuk e kam parë atë gjest, që sigurisht mund të ngjajnë një provokim. Rregullorja ndalon referime politike e edhe fetare? Po, e mund të garantoj që do ta ekzaminojmë këtë situatë. Më lejoni të kontrolloj”. Në këtë.

Erdogan telefonoi turqit pas fitores dramatike me Shqipërinë

Kombëtarja e Turqisë mori një fitore të rëndësishme për vazhdimësinë dhe kualifikimin në Europian përballë Shqipërisë. Edhe pse ndeshja ishte mjaft e barabartë, ndërsa kuqezinjtë patën rastet e tyre, në fund vendasit përfituan edhe nga një mosmarrëveshje në mbrojtje mes Ismajlit dhe Strakoshës. Ndërkohë, në fjalën e tyre pas ndeshjes, lojtarët por edhe trajneri i Turqisë, treguan mbështetje për trupat.

Futbollisti që mundi kancerin frymëzon fëmijët me tumor: “Nuk iki që këtu pa i takuar të gjithë”

Gjest i madh i Francesco Acerbi, që bashkë me lojtarët e kombëtares së Italisë kanë bërë një vizitë tek pacientët e vegjël të sëmurë me tumor në Spitalin “Bambino Gesù” në Romë. Mbrojtëi i Lazios, që ndonjë vit më parë ka fituar betejën personale me kancerin në testikuj, ka qenë futbollisti që më shumë se të gjithë ka dashur ti.

Shpaloset flamuri shqiptar në miqësoren Breshia-Vojvodina, ultrasit serbë pushtojnë fushën

Harrojeni klimën miqësore në një ndeshje që ishte sërish miqësore, kësaj radhe mes Breshias dhe skuadrës serbe të Vojvodinës. Takimi u ndërpre dy herë, ndërsa fusha u pushtua nga tifozët dhe arbitri e mbylli përfundimisht atë. Një epilog i hidhur që ka shkatërruar ndeshjen e fituar 2-1 nga ekipi italian. Ndërprerja e parë erdhi në minutën e 31-të. Gjyqtari përjashton.

Flet “Bishtaleci Hyjnor”: Ajo penallti e mallkuar më del akoma në ëndërr

Roberto Baxho nuk e ka harruar kurrë atë penallti të mallkuar. “Më ndodh shpeshherë kur bie të fle ta çoj mendjen aty,” rrëfen “Bishtaleci Hyjnor” në skenën e Festivalit të Sportit në Trento. Nuk e ka arkivuar ende atë penallti të gjuajtur drejt yjeve që i kushtoi Italisë humbjen e finales në Botërorin USA ’94 kundër Brazilit. “Nuk ishte penalltia.