X
Shqipëria “bie” në Turqi, Ilir Meta: Pavarësisht golit shtrembaluq, kuqezinjtë shkëlqyen në karakter

Pas humbjes së Kombëtares shqiptare në Stamboll kundër Turqisë me shifrat minimale 1-0, ka reaguar menjëherë Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Ai thotë se pavarësisht se pësuam një gol shtrembaluq, kuqezinjtë shkëlqyen sot me karakterin dhe me shpirtin e ekipit. Kreu i shtetit shpreh mirënjohjen për djemtë e kombëtares. “Pavarësisht një goli shtrembaluq, kuqezinjtë shkëlqyen sot për karakterin që treguan.

“Bëmë një ndeshje perfekte” flet Edi Reja: Kemi mangësi në sulm, por Shqipëria mund të vërë në rrezik çdo ekip

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, foli për “Supersport” pas humbjes me Turqinë (1-0). Reja shprehet mjaft i kënaqur me lojën e djemve të tij në fushë, dhe thotë se ekipi ka pasur rritje, ndërsa loja e bind për të ardhmen. I zhgënjyer për të pranuar këtë humbje? Nuk jam i zhgënjyer për lojën. Kemi bërë një lojë perfekte, po të.

Hafizi: Nuk po i gjejmë zgjidhje minutës së fundit, Roshi duhet të punojë me pozicionin

Pas ndeshjes kundër Turqisë, trajneri i njohur Astrit Hafizi u shpreh se Shqipëria meritonte që këtë ndeshje të merrte më shumë, ndërkohë që golin në minutën e fundit e ka një “sëmundje” që nuk po i gjen zgjidhje. “Janë disa humbje që djegin dhe nuk është hera e parë. nuk po gjen zgjidhje goli në minutat e fundit. u humb.

Manaj: Isha i sigurt që do të shënoja tek ai rast, por mbrojtësi turk…

Rei Manaj u shpreh pas ndeshjes se topi i dhënë nga Roshi, ishte një gol i sigurt për të, por në fund ishte një devijim i mbrojtësit ai që e ka bërë të gabojë vetëm pak centimetra larg portës. “Rasti? Besoj se atë top e kisha aq të lehtë sa e mendova për gol, por mbrojtësi ma ngriti pak topin.

Gjasula: Të vjen keq si e humbëm këtë ndeshje, në futboll ka gjithmonë vend për përmirësim

Një nga më të dalluarit kundër Turqisë (të humbur 1-0), ishte padyshim Klaus Gjasula i cili në një prononcim pas ndeshjes u shpreh se kuqezinjtë i bënë mirë detyrat por mungoi fati. “Gjynah shumë si humbëm por nuk kishim fat. Mundësinë e kishim por, Turqia kishte fat dhe është në krye. Kështu është futbolli. Ka shumë ndeshje që ne gjuajmë.

Memushaj: Kishim raste por nuk i shfrytëzuam, meritonim barazimin

Kapiteni i Kombëtares, Ledian Memushaj u shpreh i zhgënjyer pas ndeshjes kundër Turqisë. Mesfushori vlonjat u shpreh se Shqipëria kishte mundësi të bënte më shumë këtë ndeshje. “Kemi bërë një ndeshje të mirë dhe e dinim që do të ishte e vështirë. Duhet t’i shfrytëzonim mirë. E dinim që do të kishim raste dhe kishim. Pësuam një gol që nuk.

E pabesueshme! Shqipëria sërish në “mallkimin” e minutave të fundit. Triumfon Turqia falë një gafe

E pabesueshme! Shqipëria sërish në “mallkimin” e minutave të fundit. Triumfon Turqia 1-0 falë një gafe. Në minutën e 90-të realizoi Tosun. Një gafë e Strakoshës i ka kushtuar shtrenjtë Kombëtares. Pas një mosmarrëveshje mes Ismajlit dhe Strakoshës, ka përfituar Tosun i cili me kokë e ka ndalur topin në rrjetë. GOLI I TOSUN Sulmuesi Rey Manaj shpërdoroi disa mundësi.

Del VIDEO/ Si plasi sherri mes Zhegrovës dhe Kolollit te kombëtarja e Kosovës

Publikohet video e sherrit mes Edon Zhegrovës dhe Benjamin Kolollit, dy lojtarëve të kombëtares së Kosovës. Ata u përplasën keq në stërvitje, pak ditë para përballjes me Malin e Zi. U desh ndërhyrja e stafit për ta qetësuar situatën. Nuk dihet arsyeja e sherrit mes dy lojtarëve. Më pas stërvitja ka kaluar e qetë, me shpresë se kjo ngjarje nuk.

“Shanse minimale, por Shqipëria provon gjithçka”, presidenti Duka: Ja çfarë më tha Reja kur fryu qirinjtë

Presidenti i FSHF, Armand Duka, foli për “Supersport” para fillimit të ndeshjes me Turqinë në transfertë. Duka tregoi se ndaj Turqisë konsiderohet si një finale, për faktin që Shqipëria kërkon të luajë çdo shans edhe pse minimal, ndërsa tregoi edhe dëshirën e Rejas kur fryu dje qirinjtë e tortës së ditëlindjes, si edhe siguroi se me Francën do inaugurohet stadiumi.

E pabesueshme! Forca të armatosura turke izolojnë sektorin e tifozëve kuqezi

Do të jenë rreth 2 mijë tifozët shqiptarë të pranishëm në “Sukru Saraçoglu” të Stambollit, ndërsa sektori i tyre është i izoluar nga prezenca e shumë uniformave të armatosura, çka ka habitur jo pak dhe natyrisht që krijon një ndjenjë intimidimi aspak të këndëshme, pasi po flitet vetëm për një ndeshje futbolli. Gjithsesi zyrtarë të UEFA-s kanë sqaruar se kjo.