X
Aventurë e frikshme për Smalling, tre hajdutë me armë i grabisin shtëpinë

Në mbrëmjen që lojtarët e Romës festonin kualifikimin për në gjysmëfinalet e Ligës së Europës, mbrojtësi i verdhekuqve, Chris Smalling është përballur me një aventurë tërësisht të pakëndshme. Tre njerëz të armatosur janë futur në shtëpinë e tij në zonën Appia të Romës dhe nën kërcënim e kanë detyruar mbrojtësin anglez të hapë kasafortën prej ku kanë arritur të marrin.

Europa League/ Roma “ruan nderin” e Italisë në Europë, Arsenal nuk lë vend për surpriza

Roma “ruan nderin” e Italisë në Europë, pasi është e vetmja skuadër që vijojnë rrugëtimin në kompeticionet e UEFA-s. Verdhekuqtë ia dolën të kualifikohen në fazën gjysmëfinale të Europa Leagues, aty ku do të përballen me anglezët e Manchester United. Pas triumfit 1-2 me përmbysje në Amsterdam, kryeqytetasit italianë zbritën në fushë për të administruar ndeshjen, por e panë veten.

Allegri kandidat për stolin e Bayernit, e pëlqen Rummenigge!

Julian Nagelsmann është favoriti kryesor për të marrë drejtimin e Bayern Munich nëse Hansi Flick vendos të largohet në fund të këtij sezoni, ndërsa janë përmendur edhe emrat e Oliver Glasner dhe Thomas Tuchel, megjithatë sëfundmi në skenë ka dalë edhe emri i Massimiliano Allegrit. Ish-trajneri i Juves aktualisht është i papunë dhe shikohet sidomos nga shefi ekzekutiv i Bayernit,.

Objektivi i PSG-së, zyrtarizimi i rinovimit të Neymarit para përplasjes me City-n

Te PSG janë të shqetësuar për të ardhmen e “yjeve” Mbappe dhe Neymar. Parizienët janë përpjekur për një kohë të gjatë, më shumë se një vit, për t’ia mbushur mendjen brazilianit të nënshkruajë një kontratë të re, por, për momentin, nuk ka një marrëveshje. Me dëshirën gjithnjë të pranishme të lojtarit për t’u kthyer te Barcelona, në Paris po bëjnë.

Champions League/ Liverpooli dhe Borussia e Dortmundit nuk ia dalin, Reali e Manchester City në gjysmëfinale

Nuk ka surpriza në dy përballjet e fundit çerekfinale të Championsin League. Reali i Madridit dhe Manchester City kualifikohen në gjysmëfinale ku do të përplasen respektivisht “Los Blancos” me Chelsea-n dhe “Citizens” me PSG-në. Skuadra e Zinedine Zidane, rekordmene e titujve të fituar në këtë kompeticion madhor për klube, barazoi 0-0 në “Anfield” ndaj Liverpoolit dhe falë suksesit 3-1 në.

Racizmi ndaj Ibrahimovicit, UEFA dënon Crvena Zvezdan

UEFA ka vendosë të dënojë Crvena Zvezdan për sjelljet raciste dhe fyerjet ndaj Zlatan Ibrahimovicit në ndeshjen me Milanin (2-2), e zhvilluar në Beograd në muajin shkurt në fazën e 1/16 në Europa League. Klubi serb do të jetë i detyruar të luajë dy ndeshjet e ardhshme në në turnetë europiane pa praninë e tifozëve (ndeshja e dytë me kusht)..

Kupa e surprizave, Vllaznia-Skënderbeu finalja e 30 majit!

Vllaznia-Skënderbeu, trofeu i Kupës së Shqipërisë për edicionin 2020-2021 do të dorëzohet në aksin Shkodër-Korçë. Skuadra e Migen Memellit konfirmoi momentin pozitiv që po kalon duke bërë surprizën e madhe në fazën gjysmëfinale të Kupës teksa arriti të eliminonte kryesuesit e kampionatit Teutën. Skënderbeu fitoi 2-0 brenda në Niko Dovana me golat e Jorgo Meksit me penallti pas vetëm dy.

Armando Broja në 10-shen e sulmuesve nën 21-vjeç me statistikat më të mira në Europë!

Forma e shfaqur nga Armando Broja në këtë sezon ku sulmuesi shqiptar po luan si i huazuar në Eredivisie me Vitessen ka qenë për duartrokitje. Faqja e specializuar Transfermarkt.de, ka nxjerrë disa statistika përsa i përket ecurisë së sulmuesve nën 21-vjeç në kampionatet kryesore europiane në këtë sezon. Vëmendjen më të madhe e merr Erling Haaland i cili kryeson këtë.

Ibra, tjetër skandal, bashkëpronar i një kompanie bastesh!

Nuk ka paqe për Zlatan Ibrahimovic në këtë periudhë. Pas përjashtimit me karton të kuq ndaj Parmës dhe akuzave për thyerjen e rregullave anti-Covid me drekën në një lokal të dielën e shkuar, nga Suedia vjen një tjetër skandal. E përditëshmja Aftonbladet raporton se Zlatan ka thyer kodin etik të FIFA-s dhe UEFA-s pasi është bashkëpronar i një kompanie bastesh.

Gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë, Teuta duel me Skënderbeun, Vllaznia do të përballet me Laçin

Dita e Kupës së Shqipërisë. Sot mësohen ekipet finaliste, pas betejave që do të zhvillohen në Durrës dhe Shkodër. Teuta e ka përgatitur në heshtje duelin me Skënderbeun dhe kërkon të flasë në fushë, prej orës 16:00. Trajneri Edi Martini kërkon impenjim maksimal nga skuadra e tij, edhe pse përballë kanë një ekip që lufton për mbijetesë. Korçarët kanë treguar.