X
Venecia kritikon qeverinë për presidentin dhe pronat e bregdetit

Komisioni i Venecias duket se rrëzoi planet e qeverisë “Rama” për shkarkimin e presidentit dhe për rregullime kontroverse ligjore të statusit të pronësisë së tokave në zonat bregdetare në dy opinione të veçanta që zyrtarisht pritet të publikohen të hënën pas seancës plenare të komisionit, por që u paraprinë nga një deklaratë e pazakontë e publikuar të premten. [link deklarata].

Holanda e prerë, tre mocione kundër Shqipërisë: Të mos hapen negociatat, me asnjë kusht

Qëndrimi refuzues i Holandës ndaj çeljes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, vijon të përforcohet me afrimin e mbledhjes (17-18 tetor) të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Unionit në Bruksel. Paraditen e kësaj të enjteje në parlamentin holandez, tre deputetë depozituan tre mocione bllokuese për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit BE- Shqipëri. Raportohet se mocionet.

Të gjitha alibitë dhe “spërdredhjet” e Edi Ramës për negociatat, faji i mbetet opozitës dhe vendeve anëtare

Çështja e negociatave duket se ka çoroditur tërësisht kryeministrin Rama. Sa më shumë afrohet dita kur Shqipëria do të njihet me vendimin e Këshillit Europian, aq më shumë ndryshojnë, spërdridhen dhe shtohen alibitë e Ramës për t’i paraprirë një dështimi të mundshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama iu rikthye argumentit se fajtore për qëndimin e disa vendeve anëtare,.

Rrëfimi i nëpunësve shtetërorë: Si na detyrojnë të shpërndajmë propagandën e partisë në rrjetet sociale

Çdo mëngjes Agimi* dhe kolegët e tij marrin të njëjtët mesazhe me instruksione në WhatsApp. Anëtarët e grupit të chat-it, rreth 80 të punësuar në administratën publike, udhëzohen të publikojnë dy deri në katër lajme (links) në rrjetet e tyre sociale. Lajmet që duhet të publikohen në mënyrë ‘urgjente’ janë propagandë qeveritare. Ato tregojnë çfarë bëri ministri apo ministrja apo.

Pastrimi në Tiranë, KLSH gjen shkelje: U favorizua kompania “Fusha”

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka publikuar raportin përfundimtar për auditimin në “Tirana Parking”, Bashkia Tiranë, ku janë konstatuar një sërë shkeljesh të rregullave të prokurimit publik dhe përqendrim i fondeve publike drejt një kompanie të vetme. Pikërisht “Fusha.sh.p.k” e cila ka fituar një sërë tenderash në Bashkinë e Tiranës, përfshirë Sheshin Skënderbej. Në raportin e KLSH, thuhet se “nga.

Edi Rama nuk heq dorë, në Kuvend së shpejti ligjet që kërcënojnë mediat kritike, injorohen ndërkombëtarët

Qeveria e kryeministrit Edi Rama po avancon planet e saj për ‘disiplinimin’ e mediave në internet, pavarësisht alarmit në rritje dhe thirrjeve të përsëritura për tërheqjen e dy projektligjeve të njohura gjerësisht si “paketa antishpifje”. Më 19 shtator, Kuvendi i Shqipërisë përfshiu në kalendarin 3-javor të punimeve shqyrtimin e projektligjeve “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë” dhe “Për komunikimet.

Si do ta çonin shqiptarët kokainën në Rusi. Skafe, avionë dhe zyrtari që ndërhyri për viza italiane (EMRAT + SKEMA)

Bashkëpunimi i trafikantëve kolumbianë me shqiptarët nuk ishte një histori vetëm dy palëshe. Dosja “Kokaina”, që gazeta Si disponon dhe po përcjell detaje prej tre ditësh, tregon se si partnerëve të trafikantëve shqiptarë e kolumbianë iu bashkuan edhe venezuelianët, në territorin e të cilëve, në lumin Orinoko do të qëndronte anija shqiptare “Privilege” derisa të ngarkohej. Paralelisht goditja e trafikantëve.

Lajm i keq/ Hollanda jep sinjale të qarta, “Jo” negociatave me Shqipërinë, “Po” për Maqedoninë e Veriut

Një lajm mjaft i keq vjen nga Hollanda, sa i përket perspektivës së Shqipërisë për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Ministri i Jashtëm hollandez, Stef Blok, ka deklaruar se Shqipëria nuk është gati për Bashkimin Europian dhe se  duhet të luftojë korrupsionin. “Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshme, veçanërisht në luftën ndaj korrupsionit dhe të përmirësojë sundimin e.

PD padit në prokurori arkitektin danez të Teatrit Kombëtar, Bjarke Ingels

Partia Demokratike ka ngritur padi ndaj arkitektit danez,  Bjarke Ingels. Në padinë e depozituar në Prokurori PD, ngriti tre akuza ndaj Ingels për “Korrupsioni pasiv në sektorin privat”, “Dhënia e ndihmës për ndërtim të paligjshëm” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. “Padia e Partisë Demokratike kundër arkitektit të projektit korruptiv për Teatrin sjell me.

Rama “vjell vrer” ndaj BE-së: Po penalizohemi prej problemeve të tyre, nuk janë gati për ne, po na shpallin dele të zezë…

Kryeministri Edi Rama, ka mbajtur sot një fjalim të mbushur plot mllef ndaj Bashkimit Europian, duke thënë se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet, por se BE ka një debat të brendshëm të lidhur me krizat e saj dhe kjo gjë po penalizon padrejtësisht Shqipërinë. Jo vetëm kaq, por kryeministri kishte gjetur edhe një arsyetim, për faktin se BE po.