X
Loja e fundit për të minuar Gjykatën Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta, si edhe Ambasadorët e Uashingtonit dhe Brukselit, Yuri Kim e Luigi Soreca, po nxisin Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, të përmbyllin, brenda vitit 2020, procedurat për të përzgjedhjen e të gjithë kandidatëve për në Gjykatë Kushtetuese, duke lënë të kuptohet se nuk mbështesin praktikat bllokuese që po vërehen javët e fundit, të shkaktuara sidomos nga disa vendime.

OKB: Shqipëria vendi kryesor në Europë i origjinës së kanabisit, grupet kriminale nuk dënohen

Një raport i fundit i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogat dhe Krimin (UNODC), që analizon me detaje krimin e organizuar në Ballkanin Perëndimor, ka theksuar se Shqipëria është vendi kryesor në Europë i origjinës së kanabisit për 2014-2018, ndërkohë që grupet kriminale shqiptare tashmë janë përhapur në gjithë Europën, kryesisht në trafikimin e kokainës nga shtetet e Amerikës.

Prapaskenat/ Kush po lufton me Yuri Kim për Gjykatën Kushtetuese dhe përse po vonohet procesi?!

Autoritetet shqiptare po i afrohen me shpejtësi 31 Dhjetorit, afat i vendosur si limit, nga partnerët ndërkombëtarë për rikthimin në funksion të Gjykatës Kushtetuese. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim dhe shefi i Delegacionit të Bashkimit Europian, Luigi Soreca, e kanë përsëritur shpesh kohët e fundit, se presin që fundi i vitit 2020 të gjejë Shqipërinë me.

Dhënia e laboratorëve me koncesion frenon betejën e Shqipërisë ndaj COVID-19

Nga Esmeralda Keta Zbatimi i kontratës së partneritetit publik privat të shërbimit të laboratorëve në mesin e pandemisë ka penguar rritjen e kapaciteteve të testimit ndaj COVID-19, ndërkohë që mjekët dhe ekspertët paralajmërojnë efekte afatgjata në diagnostikimin e sëmundjeve dhe kërkimin shkencor. Mjeku dhe akademiku Genc Sulçebe është themeluesi i Imunologjisë në Shqipëri dhe përgjatë 10 muajve të pandemisë, ai.

Edi Rama nuk shkon në Kuvend, gjatë fjalës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani

Kryeministri Edi Rama, nuk ka qenë prezent në seancën plenare në Kuvendin e Shqipërisë, në momentin kur Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mbajti një fjalim. Osmani u prit nga kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe më pas mbajti një fjalim në foltoren e Kuvendit, përpara deputetëve dhe disa ministrave që ishin prezent. Ajo foli për genocidin dhe krimet e Serbisë.

“Pa vaksinë deri në 2024″/ Zbulohen dokumentat, skema Covax ku bën pjesë Shqipëria, mund të dështojë

Skema globale për shpërndarjen e vaksinës së Covid-19 në vendet e varfëra, e njohur si “Covax”, mund të dështojë, duke lënë miliarda njerëz pa akses në vaksinë deri në vitin 2024. Dokumentat e brendshme, të publikuara nga Reuters, sugjerojnë se skema po përballet me probleme serioze. Problemet thelbërore me këtë skemë, që synon vaksinimin e 20% të popullësisë në vendet.

Ikin kinezët, grupi Kastrati në negociata për të blerë koncesionin e Aeroportit të Rinasit

Grupi “Kastrati”, më i madhi në vend, është në negociata për të blerë aksionet e kompanisë kineze, “Real Fortress Private Limited”, e cila zotëron 100% të aksioneve të “Tirana International Airport”, që menaxhon koncesionin e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”. “Monitor” ka mësuar se palët janë në negociata dhe transaksioni pritet që të përfundohet gjatë javës së ardhshme. Të kontaktuar nga.

Del sondazhi/ Shqiptarët të zhgënjyer nga qeveria dhe politika

Instituti Shqiptar për Demokraci e Ndërmjetësim dhe Instituti Demokratik Amerikan publikuan sot një sondazh mbi angazhimin politik në Shqipëri, ku shprehet një zhgënjim në rritje i qytetarëve ndaj qeverisë dhe politikës. Pjesa dërrmuese e të anketuarve ndjehen të shkëputur e të papërfaqësuar si nga qeveria edhe nga politika, dhe shprehin pakënqësi në rritje ndaj tyre. Sondazhi i Institutit për Demokraci.

Eurostat: PBB për frymë e Shqipërisë sa 31% e mesatares së BE-së më 2019, më të varfrit e Europës

Shqipërisë do t’i duhen dekada të tëra që të mund të arrijë standardet ekonomike të Bashkimit Europian, nëse hipotetikisht ekonomia e BE-së ndalon rritjen dhe ekonomia e Shqipërisë vijon me ritmet e para krizës, 2-3% në vit. Eurostat publikoi sot se PPB-ja për frymë e Shqipërisë në vitin 2019 ishte sa 31% e mesatares së BE-së, duke e renditur vendin.

Vrasja e Klodian Rashës/ Prokuroria: Nuk ka patur përdorim dhune ndaj 25 vjeçarit!

Prokuroria e Tiranës, ka dhënë disa detaje lidhur me hetimet që po kryhen për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha. Prokuroria paralajmëron se do të ketë ndryshim të kualifikimit të veprës së kryer, e cila sipas SHÇBA, u përshkrua fillimisht si vrasje në tejkalim të mbojtjes së nevojshme. “Mekanizmi i ngjarjes është i qartë dhe i zbardhur në mënyrë të.