X
Kryeministri britanik, Boris Johnson, rezulton i infektuar me koronavirus

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, është infektuar me koronavirus Covid-19. Vetë kryeministri e ka njoftuar këtë lajm dhe ka thënë se ka “simptoma të lehta” dhe se “po vetë-izolohet” në Downing Street. “Kam patur simptoma të lehta të koronavirusit, temperaturë dhe kollë të vazhdueshme. Sipas këshillës së oficerit të parë të Mjekësisë, unë kam bërë testin, i cili.

Mocioni i mosbesimit, rrëzohet qeveria e Albin Kurtit

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti, është rrëzuar pas votimit të mocionit të mosbesimit në Kuvendin e Kosovës. 82 deputetë kanë votuar pro mocionit për rrëzimin e qeverisë, 32 kundër dhe një deputet ka abstenuar. Mocionin e mosbesimit e propozoi partia LDK, pasi Albin Kurti shkarkoi Ministrin e Brendshëm, Agim Veliu. Ministri u shkarkuar, sepse doli kundër vendimit të kryeministrit për.

Qeveria shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore, për shkak të Covid-19

Qeveria shqiptare ka vendosur të shpallë Gjendjen e Fatkeqësisë Natyrore, për shkak të koronavirusit. Në vendimin e publikuar në Fletoren Zyrtare, thuhet se gjendja e fatkeqësisë natyrore shpallet në të gjithë vendin për shkak të epidemisë së shkaktuar nga COVID-19. Prej ditësh, opozita shqiptare dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kishin kërkuar shpalljen e fatkeqësisë natyrore. Deri në këto.

Teatri Kombëtar, një prej shtatë monumenteve më të rrezikuara të trashëgimisë kulturore europiane (VIDEO)

Zëri Europian i shoqërisë civile, i përkushtuar ndaj trashëgimisë kulturore dhe natyrore dhe organizata partnere e saj, Instituti Evropian i Bankës së Investimeve, kanë publikuar sot shtatë monumentet dhe vendet e trashëgimisë më të rrezikuara në Evropë për vitin 2020. Teatri Kombëtar i Shqipërisë renditet i pari në videon e publikuar në websitin e tyre, si një nga monumentet më.

“Shumë shumë infektues”/Profesori britanik shpjegon se një person mund të infektojë 59 mijë të tjerë me Covid-19

Një ekspert i kujdesit intensiv, Profesor Hugh Montgomery, ka shpjeguar se si Covid-19 është një sëmundje shumë më infektuese, se gripi i zakonshëm dhe se një person i vetëm, mund të infektojë 59 mijë të tjerë në një kohë të shkurtër. Profesori i bëri këto deklarata në programin “Dispatches” në Channel4. “Gripi normal, nëse unë përshembull e kam atë, do.

‘Vuloset’ vendimi: Shteti shqiptar duhet t’i paguajë 110 milionë euro Beketit

Arbitrazhi Ndërkombëtar ka marrë vendimin, për heqjen e pezullimit të ekzekutimit të vendimit për pagimin e 110 milionë eurove, nga shteti shqiptar në drejtim të Francesco Beketit. Më 24 prill të vitit që shkoi, Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit, ICSID me seli në Uashington, mori vendim që shteti shqiptar duhet t’i paguaje 110 milionë euro dëmshpërblim pronarit të AGON Channel, Françesko.

Rama bashkë me portretin e Ismail Qemalit, zbarkojnë ekran më ekran, për të shpartalluar koronavirusin

Kryeministri Edi Rama, ka patur sot një ditë mjaft të ngjeshur, duke punuar ekran më ekran me orë të zgjatura, për të sqaruar situatën e shkaktuar nga koronavirusi dhe për të sensibilizuar qytetarët për luftën që i ka shpallur këtij virusi vdekjeprurës. Rama u shfaq fillimisht në televizionin e tij personal, ERTV, i cili mbart një fuqi të posaçme, sepse.

Vuçiç u ankua dhe kërkoi ndihmën e “vëllait” kinez, BE firmos ndihmë urgjente për Serbinë!

Pak ditë pasi presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, u shpreh i indinjuar me Bashkimin Europian dhe kërkoi ndihmën e “vëllait” Xi Jinping dhe Kinës, ka ardhur menjëherë reagimi i BE-së. Ambasadori i BE-së në Serbi, njofton se BE do të dhurojë 7.5 milionë euro ndihmë për Serbinë, në luftën kundër koronavirusit. “Sapo u firmos 7.5 milionë euro donacion për Serbinë, për.

Media italiane i bën jehonë mashtrimit të Ramës: Fake news i kryeministrit të Shqipërisë!

Ditën e sotme, Edi Rama, njeriu që akuzon çdo ditë mediat për lajme të rreme dhe ka ndërtuar një paketë për t’i “luftuar” ato, ka shpërndarë një lajm të rremë, sa tragjik, aq edhe komik. Rama postoi një video, ku sipas tij shfaqej policia spanjolle duke shpërndarë qytetarët, në kuadër të luftës kundër koronavirusit. Qëllimi i videos, ishte trembja e.

Fake News i Edi Ramës, reagon ambasadori spanjoll: Pamjet s’kanë të bëjnë me Spanjën!

Ambasadori spanjoll në Shqipëri, Vicente Canelles reagoi ndaj fake news, pra lajmit të rremë, që kryeministri  Edi Rama, shpërndau ditën e sotme. Në video shihet policia teksa dhunon barbarisht disa protestues.  Rama tha se videoja është bërë në Spanjë, një vend shumë i goditur nga koronavirusi dhe kërcënoi qytetarët shqiptarë, se policia do të sillet njëlloj me ta, nëse nuk.