X
“Sulm ndaj demokracisë dhe grusht shteti”/ Orë dramatike në SHBA, mbështetësit e Trump përleshen me policinë në Kapitol

Një sulm ndaj demokracisë e ka quajtur CNN, hyrjen e dhunshme të mbështetësve pro Trump, në godinën e Kongresit, në kohën kur po mbahej seanca e çertifikimit të rezultatit zgjedhor. Protestuesit kanë thyer xhama dhe kanë mësyrë në godinë, duke u pëleshur me policinë. Skena dramatike ka patur në senat, ku punonjësit e sigurisë kanë nxjerrë armët, për t’u mbrojtur.

Gazeta belge: Francesco Becchetti konfiskon asetet e Shqipërisë në Eurocontrol!

Gazeta belge “L’Echo”, shkruan se Francesco Becchetti, ka kërkuar nga gjykata e shkallës së parë, konfiskimin e aseteve të Shqipërisë në kompaninë Eurocontrol. Në shkrimin e gazetarit Nicolas Keszei, thuhet se Bechetti ka marrë dritën jeshile për të marrë asetet e Shqipërisë, nga kjo kompani, deri në këto momente në shifrën e 170 mijë eurove. Shqipëria, është një nga 41.

Ku dallojnë vaksinat e AstraZeneca dhe Pfizer?

Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters. Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë – janë skeptikë, për shkak të.

“Të Paekspozuarit” shpall Arben Ahmetajn, njeriun e vitit 2020. Ja pesë meritat e tij të veçanta!

“Të Paekspozuarit” ka shpallur njeriun e vitit 2020, ministrin e  Rindërtimit, Arben Ahmetajn. Pas vëzhgimeve, hulumtimeve dhe konsultimeve të gjera, redaksisë tonë i rezulton se në këtë vit të mbrapshtë, për mbarë njerëzimin, por veçanërisht për Shqipërinë, Arben Ahmetaj, ka qenë i vetmi, që jo vetëm i ka mbijetuar të gjitha fatkeqësive, por ka dalë gjithmonë në krye, duke marrë.

Nga titujt kampionë, te vdekjet tragjike. Dhjetë ngjarjet më të bujshme sportive në Shqipëri dhe në botë, gjatë 2020

Viti 2020 edhe në sport ishte një vit i pazakontë. Pandemia e Covid-19 i detyroi organizatorët të anullonin aktivitete të mëdha ndërkombëtare të planifikuara dhe t’i shtynin ato, të tilla si  Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, Kampionati Europian “Euro 2020”, apo edhe Botërorët e Moshave të Organizuar nga FIFA. Shumë nga fituesit e kampionateve kombëtare apo dhe kompeticionet më të mëdha.

Nga pandemia tek vrasja e George Floyd, dhjetë ngjarjet që tronditën botën gjatë vitit 2020

Pandemia e koronavirusit është padyshim ngjarja që e ka tronditur botën, më shumë se çdo ngjarje tjetër, duke prodhuar miliona të vdekur dhe humbje ekonomike kolosale. Përgjatë këtij viti, ka patur ngjarja që kanë krijuar tensione të forta sociale dhe dëme të jashtëzakonshme mjedisore. TPZ.al ka përzgjedhur dhe renditur dhjetë më të rëndësishmet. 1.Pandemia e koronavirusit   Pandemia e koronavirusit, është.

Raportet e FMN-së për Shqipërinë janë më kritiket në rajon: Problem me shëndetësinë dhe ekonominë

Javët e fundit, misionet e FMN-së kanë zhvilluar vizita online në disa vende të rajonit. Por, nga deklaratat përfundimtare zyrtare, vihet re se Shqipëria ka marrë kritikat më të shumta, sidomos për mënyrën se si po menaxhohen financat publike dhe për nisma të tjera të ndërmarra, që nuk kanë pasur konsensusin e institucioneve ndërkombëtare. Raporti i fundit e rekomandonte Shqipërinë.

Zyrtarizohet kalimi i Aeroportit të Rinasit te “Kastrati group”, për 71 milionë euro

Është zyrtarizuar kalimi i koncesionit të aeroportit të vetëm në vend, atij të Rinasit te grupi më i madh në vend “Kastrati Group”. Transaksioni është regjistruar në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB) dhe “Kastrati group” është aksioneri 100% i “Tirana International Airport”, që menaxhon koncesionin e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”. “Kastrati Group” i bleu aksionet nga “Real Fortress Private Limited”,.

Qoka në TV/ Fevziu bën shëtitje në zyrën e Ramës, ku i tregojnë popullit dhuratat, lodrat dhe zhgarravinat

Blendi Fevziu, ka braktisur qytetet dhe fshatrat e panumërt të Shqipërisë, të cilët i shfaq në Opinion dhe u gjen gjithmonë vetëm anë pozitive, kur janë copë copë, për t’i promovuar pak para zgjedhjeve të prillit dhe ka shkelur as më shumë dhe as më pak, në zyrën e vetë kryeministrit, Edi Rama. Aty është zhvilluar një bashkëbisedim groteskt, ku.

Po ikën rinia, 46% e emigrantëve janë nën 40 vjeç

Emigracioni, i cili ka vijuar me ritme konstante në 30 vitet e fundit dhe me gjasë do të shtrihet me të njëjtin intensitet edhe në dekadën në vijim, po ndikon për keq cilësinë e popullatës në Shqipëri. Të dhënat e INSTAT mbi emigracionin më 2020 tregojnë se, nga totali i emigrantëve rreth 1.7 milionë persona, shumica janë të rinj. Siç.