X
Presidenti Ilir Meta shpall “non grata” ambasadorin e OSBE-së, Borchardt

Presidenti Ilir Meta shpall “non grata” ambasadorin e OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchadt. Kreu i Shtetit thotë se, drejtuesi i zyrës së OSBE-së në Shqipëri, nuk është më i mirëpritur në Presidencë për dy arsye: E para, sepse Borchardt vuri në diskutim Dekretin e Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019. E dyta, sepse i tregoi publikisht gishtin.

E bujshme/ Ilir Meta kallëzon penalisht Ardian Dvoranin e KED-së, ja dy veprat penale

Presidenti Ilir Meta, ka lajmëruar në një konferencë për shtyp, se ka vendosur të kallëzojë penalisht, kryetarin e KED-së, Ardian Dvorani, për Shpërdorim Detyre dhe Përvetësim i Titullit të Detyrës Shtetërore. “Dëshiroj t’ju bëj të ditur, vendimin tim si President i Republikës dhe Kryetar i Shtetit, për të paraqitur ditën e hënë, kallëzim penal, si President i Republikës, kundër zotit.

Gazetari thirrje BE-së: U jepni azil politik shqiptarëve, s’kanë më asnjë shpresë në një shtet si ky

Gazetari Mentor Kikia në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se Bashkimi Europian duhet t’u japë azil politik shqiptarëve sepse në një shtet si ky i yni nuk ka më asnjë fije shprese. Kikia në postimin e tij shprehet se një betejë midis politikanëve të korruptuar po zhvillohet për të kontrolluar drejtesinë. Më tej ai shkruan se Shqipëria është.

‘Mua më do populli’/ E pabesueshme, Arta Marku dorëzoi një sondazh në KLP

Duket se sot është dita e çudirave në botën juridike shqiptare. Pasi Arta Vorpsi u betua përpara një notereje për t’u bërë anëtare e Gjykatës Kushtetuese, mësohet një tjetër histori befasuese. Pak ditë para se Këshilli i Lartë i Prokurorisë të përpilonte listën përfundimtare të kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm, Arta Marku ka dorëzuar një dokument të pazakontë. Zonja Marku.

‘Rizonimi’ që po cënon Zonat e Mbrojtura

Nga Artan Rama Një nismë e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura (AKZM) për ndryshimin e kufijve të territoreve ka sjellë reagimin e shoqatave të dedikuara në konservimin e jetës së egër në vend. Përmes një letre të mbyllur, që mban datën 6 nëntor, 21 shoqata mjedisore i shprehin Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, z. Blendi Klosi, shqetësimin për reduktimin.

VIDEO/ Si do të realizohej vjedhja e 20 milionë eurove tek Unaza, nga xhepat e qytetarëve në Delaware!

Mëngjesin e sotëm, ka patur një aksion brutal nga ana e IKMT-së dhe Policisë së Shtetit, për të shembur banesat tek Unaza e Re. Banorët kanë nisur protestat në mbrojtje të këtyre banesave një vit më parë. Por, historia e “Unazës”, nuk është thjesht një përleshje e banorëve me policinë, por një histori grabitje dhe një aferë me përmasa gjigande..

Edi Rama vijon planet për gjobitjen dhe kontrollin e mediave, ndërton ligj unik në botën demokratike

Nga Gjergj Erebara Kuvendi i Shqipërisë pritet të fillojë të martën shqyrtimin e projektligjeve kontroverse të njohura si “paketa anti-shpifje”, për të cilat organizatat vendase dhe ato ndërkombëtare të lirisë së shprehjes kanë paralajmëruar se rrezikojnë ta kthejnë Shqipërinë nga një vend me demokraci hibride, në një vend jodemokratik. Versioni i fundit i projektligjit, një kopje e së cilit disponohet.

SHIFRAT/ Biznesi i vogël fundoset, të mëdhenjtë lulëzojnë!

Edhe viti 2018 shënoi një bilanc negativ për bizneset e vogla. Sipas të dhënave paraprake të Anketës Strukturore të Ndërmarrjes numri i bizneseve të vogla, me 1 deri në katër të punësuar, ishte 94,008, duke u ulur në krahasim me një vit më parë, ku operonin 94.832 biznese të vogla. Por, ndërkohë që bizneset e vogla tkurren dhe mbyllin aktivitetin,.

Shqipëria e “gjymtuar”, emigrimi në shifra! Rreth 520 mijë persona janë larguar që nga viti 2007

Nga Roel Korkuti/SCAN Magazine  Shifrat nuk mund të gënjejnë dhe ato tregojnë se shqiptarët ndër vite janë larguar, gjysëm milioni në vetëm një ekadë. Shqiptarët po vazhdojnë të largohen, e më keq akoma, të rinjtë e këtij vendi, në masë, duan të ikin nga këtu. Shifrat tregojnë edhe se ky emigrim ka kosto shumë të larta, veç atyre sociale dhe.

Dosja e Bashës është bllokuar në Prokurori, Elisabeta Imeraj mohon të jetë dërguar në gjykatë

Dosja e shumëpërfolur e hetimit të kryetarit të opozitës Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë të PD-së gjendet aktualisht e bllokuar në Prokurorinë e Tiranës pa një vendimmarrje finale për shkak se një nga tre prokurorët nuk kanë firmosur njoftimin e përfundimit të hetimeve. Pyetur nga BIRN, drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj tha se pasi ishte njohur.