X
Paaftësia për të tërhequr projektet e BE-së dhe “hiletë” me PPP-të

Pse Shqipëria ka arritur të tërheqë vetëm 7.3% të projekteve të axhendës së ndërlidhjes së Ballkanit Perëndimor në 4 vjet, më pak se të gjithë. “Hileja” e qeverisë me Partneritetin Publik-Privat (PPP-të) për të fshehur borxhin dhe për të rritur kostot e projekteve të infrastrukturës rrugore Nga Ornela Liperi Shqipëria renditet e fundit nga vendet e Ballkanit Perëndimor për tërheqjen.

Shqipëria ka marrë 649,4 milionë euro nga BE, nuk dihet ku kanë shkuar

Flet Ardian Haçkaj, Drejtor i Kërkimeve në Institutin për Bashkëpunim dhe Zhvillim Për të mos mbetur pa projekte, qeveria shqiptare duhet urgjentisht të identifikojë hallkat problematike të institucioneve shqiptare në përgatitjen, financimin, kontraktimin, prokurimin, implementimin dhe vënien në punë të projekteve. Pas kësaj, duhet të mbështesë këto institucione në trajtimin e problemeve të identifikuara. Sa më shpejt! Nga Axhenda e.

Bulevardi Fusha/ Shkëlqimi i dyshimtë i Lali Erit, si mori “Fusha Sh.p.k” tendera abuzivë

Lajmi i ditëve të fundit se kompania ‘Fusha’ Shpk ka marrë nga Erion Veliaj edhe tenderin 6.1 milionë euro për rehabilitimin e Bulevardit ‘Zogu i Parë’, nuk ka çuditur më askënd. As fakti se kontrata është nënshkruar më 26 qershor, pra tre ditë para kurorëzimit farsë të kryebashkiakut në zgjedhjet një partiake nuk përbën ndonjë habi. Madje edhe fakti se.

Pasi do i japë të gjitha me koncesion (edhe Milot-Balldren), qeveria pritet të miratojë nesër ndalimin e ofertave të pakërkuara

Kuvendi i Shqipërisë ka futur në axhendën e Kuvendit që do të zhvillohet nesër (datë 18korrik) miratimin e Projektligjit “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 125/2013, “Për koncesionet dhe partneritetin publik privat”, të ndryshuar. Këto ndryshime, në thelb kanë ndalimin e ofertave të pakërkuara për koncesionet, një praktikë që u ndoq rëndom vitet e fundit. Ndalimi i ofertave.

E plotë/ Përgjimet e BILD, si u masakruan zgjedhjet në Dibër nga Gjiknuri, Tahiri, Manja, Qefalia dhe Ymer Lala

Gazetari Peter Tiede, ka publikuar në gazetën më të madhe të Europës, Bild, një seri me dhjetë audio përgjime, të cilat vijnë në vazhdën e përgjimeve të tjera të publikuara më parë. Këto përgjime të reja, dëshmojnë se si procesi elektoral në Dibër, është masakruar, nga eksponentë të Partisë Socialiste. Në këto përgjime, figuron ish ministri Gjiknuri, deputeti Ulsi Manja,.

E plotë/ Përgjimet e Bild ekspozojnë masakrën elektorale të Partisë Socialiste

Gazeta gjermane BILD publikoi sot përgjime të reja që tregojnë shit-blerjen e votave, përdorimin e policisë dhe frikësimin e nëpunësve të administratës për të votuar kandidatin e Partisë Socialiste Muharrem Rama në zgjedhjet vendore 2016. Në telefonata dëgjohet kryeministri Edi Rama, ish-ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri, kandidati i PS-së për Bashkinë Lezhë Pjerin Ndreu, ish-deputeti Artan Gaçe, drejtori i Ministrisë.

E plotë/ Të gjitha pazaret kriminale Dako-Avdylaj për blerjen e zgjedhjeve

Gazeta gjermane Bild, ka botuar përgjimet ndërmjet kryetarit të Bashkisë së Durrësit Dako dhe drejtuesit të bandës kriminale Astrit Avdylaj i arrestuar për trafik kokaine në tetor 2018. Shkrimi i Bild, nga gazetari Peter Tiede, mban titullin “Si manipulohen votat nga mafia në Shqipëri”. Nga përgjimet kuptohet se: 1— Astrit Avdylaj cakton kandidatët për deputet në Durrës Astrit Avdylaj i.

Mirëmbajtja e rrugës Milot – Balldre, kosto 10 herë më shtrenjtë se ajo që shpenzohet për rrugët në vend

Qeveria shqiptare ka harxhuar vitin e kaluar për të mirëmbajtur të gjitha akset rrugore në vend 1,5 miliardë lekë, ose 12 milionë euro, sipas të dhënave zyrtare të buxhetit. Kjo sasi fondesh u përdor për akset nacionale kombëtare dhe ato lokale ndërqytetase në të gjithë vendin, të cilat sipas të dhënave të Ministrisë së Infrastrukturës janë rreth 3800 kilometër, nga.

Faturat e shfrenuara të PPP-ve, kostot sa dyfishi i referencave të Bankës Botërore

Banka Botërore rishikoi këtë vit me rritje kostot e ndërtimit të një kilometri rrugë në vendin tonë, duke e çmuar me 6 milionë euro një kilometër autostradë të kategorisë A dhe 1 milion euro një kilometër rrugë sekondare interurbane të kategorisë C. Qeveria e kontraktoi rrugën Milot-Balldren, të kategorisë A, nëpërmjet koncesionit PPP me 14.2 milionë euro për kilometër, ose.

Mbi 5500 euro për një pishë: Kontrata e Bashkisë së Tiranës nën hetim nga Prokuroria

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi së fundmi planet e afërta të qeverisë “Rama” për dhënien me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës; një projekt i debatueshëm ky që synon sipas saj zgjerimin e rrugës dhe vendosjen e një tarife për përdoruesit e saj. “Ne po punojmë, në vjeshtë projekti do të shpallet për garë dhe më pas do të.