X
Meta: Shqiptarët janë një popull shqiponjash, më 25 prill do t’u japin leksion atyre që i konsiderojnë popull sorrash dhe delesh

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka një tjetër paralajmërim për kundërshtarët. Teksa publikon një foto duke bërë simbolin e shqiponjës, Meta shkruan se shqiptarët janë një popull shqiponjash dhe më 25 prill do t’u japin një leksion demokracie atyre që i konsiderojnë popull sorrash dhe delesh. “Shqiptarët janë një popull shqiponjash, që më 25 prill, do t’u japin një leksion.

SHBA shton presionin/ Yuri Kim bën thirrje për skualifikim të disa kandidatëve për deputet

Ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi nga Elbasani se janë tre emra që Sekretari i Shtetit në SHBA ka përcaktuar, të dyshuar të përfshirë në çështje korrupsioni. Yuri Kim nënvizon se disa kandidatë që janë në lista mund të skualifikohen, duke shtuar se ata që blejnë votat, po shkelin ligjin e po turpërojnë veten. “Janë 3 njerëz që Sekretari i Shtetit.

“Janë paratë, paratë, kullat, kullat..”/ Lubonja për lidhjet e mafias së kullave me pushtetin: Si po na mbyt ky tumor!

Në Shqipëri ka plasur një skandal, pas publikimit të përgjimeve të anti-mafias italiane, ku eksponentë të grupit mafioz Ndragheta, flasin për përfitimin e lejeve të ndërtimit në Bashkinë e Tiranës, kundrejt rryshfetit në shifrën 20%, ndërtimet në qendrën e Tiranës dhe korrupsionin në Shëndetësi. Por edhe pa dalë këto përgjime, raportet ndërkombëtare e paraqisnin sektorin e ndërtimit, veçanërisht në Tiranë,.

Kush është Niku i Lali Erit dhe i Antimafias Italiane?!

Ditën e sotme u botuan në media, disa përgjime të Antimafias Italiane, të cilat hedhin dyshime mbi mënyrat se si mafia italiane (Ndrangheta) arrin të depërtojë në procesin e lejeve të ndërtimin në Bashkinë Tiranë të drejtuar nga Erion Veliaj. Në këto përgjime përmendet një emër shqiptar, Niku, si personi i cili ka aksesin e duhur për të garantuar leje pranë.

Zbardhen përgjimet/ Mafia italiane e Ndraghetas në kontakte me njerëzit e Veliajt për ndërtim kullash në Tiranë

Përgjimet e Antimafias italiane kanë nxjerrë në pah pazaret që personazhe të krimit në shtetin fqinj bëjnë për të fituar leje ndërtimi në Tiranë. Në materialet e siguruara nga Ora News thuhet se sipërmarrësit italianë nën hetim flasin për kontakte të afërta me kryetarin e bashkisë së Tiranës, si dhe për faktin se mund të investojnë në ndërtimin e gradaçeleva.

KQZ-ja i rikthehet avazit të vjetër, shfuqizohet gjoba ndaj zyrtarit socialist

Drejtori i Agjencisë së Kadastrave Lushnjë, Arben Qalliu nuk do të duhet të paguajë 1,500 lekë gjobë, e cila iu vendos nga Komisioneri i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi pasi Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve e rrëzoi gjobën si të pabazuar në ligj. Gjoba lidhej me një aktivitet publik të deputetit socialist Bujar Çela, i cili u shfaq në media duke shpërndarë.

FOTO/ Dhjetë vjet nga vrasjet në Bulevard, Edi Rama vendos lule për viktimat. “Tretet” premtimi për drejtësi

Dhjetë vjet pas vrasjes së katër protestuesve në 21 janar 2011, kryeministri Edi Rama, ka zbarkuar sërish me lule në duar, drejt pllakave të Bulevardit, që përkujtojnë të vdekurit. I shoqëruar nga Ana Veizi, vajza e të ndjerit Ziver Veizi, Rama parakaloi në të gjitha pllakat dhe vendosi lulet në heshtje. Katër të vrarët, Ziver Veizi, Hekuran Deda, Aleks Nika.

E bujshme/ Biden firmos urdhërin ekzekutiv për rikthimin e SHBA-ve në Marrëveshjen e Parisit për Klimën

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, ka firmosur urdhërin ekzekutiv, për të rikthyer SHBA-të në Marrëveshjen e Parisit për Klimën. Ish presidenti Trump vendosi që SHBA të tërhiqej nga kjo marrëveshje e rëndësishme globale, e arritur në Paris në vitin 2015, për të ndalur ndryshime klimaterike dhe ngrohjen globale. Rikthimi në këtë marrëveshje, ishte një premtim i Biden gjatë fushatës  dhe.

Betohet presidenti i 46-të i SHBA-ve, Joe Biden: Sot festojmë triumfin e kauzës së demokracisë!

Joe Biden u betua si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara para Presidentit të Gjykatës së Lartë John Roberts, me dorën mbi një bibël të vjetër familjare (127-vjeçare) të mbajtur nga gruaja e tij Jill. “Betohem solemnisht për të përmbushur me besnikëri detyrën e presidentit të Shteteve të Bashkuara dhe për të ruajtur, mbrojtur Kushtetutën me sa kam mundësi..

Raste infektimesh pas vaksinimit në Izrael. Autoritetet: Marrja e vetëm një doze, më pak efektive sesa ishte menduar

Autoriteti më i lartë në Izraeli për koronavirusin, Nachman Ash, ka paralajmëruar se marrja e vetëm një doze nga vaksina e Pfizer/BioNTech, është më pak efektive sesa ishte menduar fillimisht dhe më e ulët sesa ishte sugjeruar nga Pfizer. Sipas Ash, shumë persona u infektuan midis marrjes së dozës së parë dhe të dytë. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë,.