X
Platforma e Këshillit të Europës për Mbrojtjen e Gazetarëve: News 24 mbyll dy programet kritike të Rakipit dhe Krastës

Në platformën e Këshillit të Europës për promovimin e mbrojtjes dhe sigurisë së gazetarëve, është pasqyruar mbyllja e emisioneve “Të Paekspozuarit” dhe “A Show” në News24. Ja çfarë shkruhet në platformën e Këshillit të Europës, partnere e Federatës Europiane të Gazetarëve dhe Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve, dy organizatat më të fuqishme të gazetarëve në botë. “Pak përpara fillimit të sezonit.

Rama: Të dorëhiqen drejtuesit lokalë në Shkodër; Bushati: Do të zhvendosë vëmendjen

Fshehja e së shkuarës kriminale të Valdrin Pjetrit ka shtyrë Kryeministrin Rama që në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Socialiste të vendosë për riformatimin e degës së saj në Shkodër, ose siç e cilëson Zëri i Amerikës “shkrirjen e strukturave aktuale atje”. Valdrin Pjetri u tërhoq nga pretendimi për të marrë postin e Kryetarit të Bashkisë Shkodër pasi Partia Demokratike.

Ylli Rakipi: Në Shqipëri është instaluar një regjim, Rama mund ta mbyllë emisionin tim vetëm kur të mos jem më

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në televizionin Ora, për të folur rreth mbylljes së emisionit “Të Paekspozuarit” në News24. Rakipi u shpreh se ka një tentativë nga propaganda e Edi Ramës, për ta spostuar debatin e mbylljes së emisionit në këtë televizion,  tek pronarët dhe cështjet e programacionit. Ai tha se kontrata e tij me News24 është ndërprerë.

Mesazhet/ “Si do e shkulim plehrën”, plani i Ballukut për të kandiduar një kriminel në Vorë, për të hequr Fiqiri Ismailin

Partia Demokratike, ka publikuar dokumentet të cilat dëshmojnë, se kandidati i Partisë Socialiste në Vorë, është kapur në flagrancë në Greqi, duke përdorur dhe shpërndarë kartmonedha të falsifikuara dhe më pas i është fshehur drejtësisë greke. Agim Kajmaku, alias Jorgo Toto, është mbështetur si kandidat për kryetar të Bashkisë Vorë, jo vetëm nga Edi Rama, por edhe nga ministrja e.

Plas edhe në Vorë/ PD publikon dokumentin, kandidati i Ramës dhe Ballukut, u arratis nga drejtësia greke

Partia Demokratike ka publikuar dokumentet të cilat faktojnë, se kandidati i Partisë Socialiste për Bashkinë e Vorës, Agim Kajmaku, alias Jorgo Toto, i është arratisur drejtësisë greke. Sipas Gazment Bardhit, Kajmaku, i cili njihej në Greqi me emrin Jorgo Toto, është kapur në flagrancë duke përdorur dhe shpërndarë kartmonedha të falsifikuara. “Agim Kajmaku alias Jorgo Toto, i datëlindjes 1971, banues.

Luksi i Rilindjes/ Veliaj kopjon firmën e çitjaneve të Ramës, mban çantë të shtrenjtë japoneze

Nuk kanë fund shpenzimet luksoze të Rilindasëve. Ndërkohë që ministres Etilda Gjoni i ka shpërthyer një skandal, për shkak të qëndrimit në hotele luksoze 700 euro për një natë, një tjetër Rilindas, është ekspozuar për objektet e luksit. Faqja satirike Brryli Broadway, ka publikuar disa foto të Erion Veliajt në një aeroport në Romë, ku ai shfaqet me një çantë.

Liderët botërorë qëndruan në hotele 200-450€ nata në Samitin e G20, Gjonaj shpenzon 700€ për një natë

Në Shqipëri ka shpërthyer një skandal me shpenzimet e luksit të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Në media janë publikuar fatura hotelesh, që kapin shifrën marramendëse 700 euro për një natë, një luks i shfrenuar dhe i pajustifikueshëm. Por, ndryshe nga Etilda që bën shpenzime luksi me paratë e taksapaguesëve shqiptarë, liderët botërorë, duket se janë më të kursyer kur.

Luksi i shfrenuar i qeverisë, Etilda Gjonaj shpenzon miliona për udhëtimet jashtë vendit. Fle në dhoma 700 € nata

53 mijë e 982 familje janë trajtuar me ndihmë ekonomike gjatë vitit 2018. Sipas INSTAT, shteti shqiptar jep si pagesë mesatare mujore për secilën familje rreth 5 mijë lekë në muaj. Në të njëjtën periudhë kohore, rezulton se shteti paguan mijëra euro në vit për fatura hoteli dhe bileta fluturimi për Ministrinë e Drejtësisë. Sipas faturave të vëna në dispozicion.

Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve

Nga Klodian Tomorri Jahti 400 milione dollaresh i Emirit të Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani, qe u ankorua sot ne Sarande e ka kapacitetin e serbatorit 1.2 milione litra karburant. Per shkak te nje politike absurde fiskale, Shqiperia ja u shet karburantin jahteve me 0.58 dollare per liter. Aq eshte sot. Arsyeja? Nafta e jahteve ne Shqiperi nuk paguan.

Alarm në Amazon/ Mushkritë e botës po digjen, çdo minutë shkrumbohen pyje sa pesë fusha futbolli

Një numër rekord zjarresh kanë pushtuar prej disa javësh pjesën braziliane të Amazonës, pyjet tropikale më të mëdha të globit, të cilat shkencëtarët i konsiderojnë jashtëzakonisht të rëndësishme për të luftuar ngrohjen globale. Mijëra pyje po digjen dhe po formojnë re tymi në sasi alarmante të dioksidit të karbonit, në atmosferën e tokës. Sipas disa përllogaritjeve paraprake nga të dhënat.