X
E plotë/ Përgjimet e BILD, si u masakruan zgjedhjet në Dibër nga Gjiknuri, Tahiri, Manja, Qefalia dhe Ymer Lala

Gazetari Peter Tiede, ka publikuar në gazetën më të madhe të Europës, Bild, një seri me dhjetë audio përgjime, të cilat vijnë në vazhdën e përgjimeve të tjera të publikuara më parë. Këto përgjime të reja, dëshmojnë se si procesi elektoral në Dibër, është masakruar, nga eksponentë të Partisë Socialiste. Në këto përgjime, figuron ish ministri Gjiknuri, deputeti Ulsi Manja,.

E plotë/ Përgjimet e Bild ekspozojnë masakrën elektorale të Partisë Socialiste

Gazeta gjermane BILD publikoi sot përgjime të reja që tregojnë shit-blerjen e votave, përdorimin e policisë dhe frikësimin e nëpunësve të administratës për të votuar kandidatin e Partisë Socialiste Muharrem Rama në zgjedhjet vendore 2016. Në telefonata dëgjohet kryeministri Edi Rama, ish-ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri, kandidati i PS-së për Bashkinë Lezhë Pjerin Ndreu, ish-deputeti Artan Gaçe, drejtori i Ministrisë.

E plotë/ Të gjitha pazaret kriminale Dako-Avdylaj për blerjen e zgjedhjeve

Gazeta gjermane Bild, ka botuar përgjimet ndërmjet kryetarit të Bashkisë së Durrësit Dako dhe drejtuesit të bandës kriminale Astrit Avdylaj i arrestuar për trafik kokaine në tetor 2018. Shkrimi i Bild, nga gazetari Peter Tiede, mban titullin “Si manipulohen votat nga mafia në Shqipëri”. Nga përgjimet kuptohet se: 1— Astrit Avdylaj cakton kandidatët për deputet në Durrës Astrit Avdylaj i.

Mirëmbajtja e rrugës Milot – Balldre, kosto 10 herë më shtrenjtë se ajo që shpenzohet për rrugët në vend

Qeveria shqiptare ka harxhuar vitin e kaluar për të mirëmbajtur të gjitha akset rrugore në vend 1,5 miliardë lekë, ose 12 milionë euro, sipas të dhënave zyrtare të buxhetit. Kjo sasi fondesh u përdor për akset nacionale kombëtare dhe ato lokale ndërqytetase në të gjithë vendin, të cilat sipas të dhënave të Ministrisë së Infrastrukturës janë rreth 3800 kilometër, nga.

Faturat e shfrenuara të PPP-ve, kostot sa dyfishi i referencave të Bankës Botërore

Banka Botërore rishikoi këtë vit me rritje kostot e ndërtimit të një kilometri rrugë në vendin tonë, duke e çmuar me 6 milionë euro një kilometër autostradë të kategorisë A dhe 1 milion euro një kilometër rrugë sekondare interurbane të kategorisë C. Qeveria e kontraktoi rrugën Milot-Balldren, të kategorisë A, nëpërmjet koncesionit PPP me 14.2 milionë euro për kilometër, ose.

Mbi 5500 euro për një pishë: Kontrata e Bashkisë së Tiranës nën hetim nga Prokuroria

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi së fundmi planet e afërta të qeverisë “Rama” për dhënien me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës; një projekt i debatueshëm ky që synon sipas saj zgjerimin e rrugës dhe vendosjen e një tarife për përdoruesit e saj. “Ne po punojmë, në vjeshtë projekti do të shpallet për garë dhe më pas do të.

U mbështet nga Arta Marku/ Anëtari i KLP-së, Vate Staka nën hetim nga Prokuroria e Shkodrës prej dy vitesh

Zgjedhja e prokurorit të Rrethit Gjyqësor Shkodër, Vatë Staka si anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë më 11 prill u shoqërua me debate të ashpra në mbledhjen e përgjithshme të prokurorëve. Një grup prej 45 prokurorësh kundërshtuan votimin e Stakës si kandidat i vetëm në KLP duke kërkuar rihapjen e garës; ndërkohë që Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta.

Kërcënimi i Ramës për vizat amerikane dhe manipulim i Top Channel, me “dokumentin ku u bazua kryeministri”

Televizioni Top Channel, ka shfaqur një kronikë, në të cilën pretendon se ka zbuluar dokumentin të cilit i referohej kryeministri Rama, kur kërcënoi personat që mund të prishin zgjedhjet, me ndalimin përjetësisht për të hyrë në SHBA. Në kronikën e Top Channel, thuhet se ky zbulim është bërë nga “Gazeta Shqip” dhe se: “Kjo ishte deklarata e kryeministrit Edi Rama.

Bumi i ndërtimeve/ Bashkia e Tiranës, të ardhura rekord nga taksat, por i shpenzon në paga dhe për administratën

Teksa kryeqyteti po kthehet në një kantier ndërtimi, Bashkia e Tiranës ka mbledhur 44 milionë euro nga taksa e ndikimit në infrastrukturë, ose 40% të totalit të të ardhurave të saj nga taksat e tarifat, shumë më tepër sesa parashikonte në planin e saj. Ekspertët e financave vendore pohojnë se varësia nga kjo taksë sinjalizon për dobësi strukturore në autonominë.

Luks dhe korrupsion në ndërtesën e Edi Ramës

Ndërtesa e Kryeministrisë është kthyer gjatë qeverisjes Rama në një nga ndërtesat më luksoze në Shqipëri. Menjëherë posa erdhi në pushtet Edi Rama e rindërtoi këtë ndërtesë dhe e pajisi atë me pajisjet e sistemet më të fundit të teknologjisë, përmes kontributit “falas” të disa firmave ndërtimore, veçanërisht firmës Fusha shpk. Por duket se investimet milionëshe në ndërtesën e Kryeministrisë nuk.