X
Ambasadori Soreka flet vetëm kur është ‘e sigurt’

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Disa ditë më parë ambasada e Shteteve të Bashkuara shprehu publikisht zhgënjimin për vendimin ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, duke e konsideruar dënimin “dekurajues”. Ky reagim u pasua nga ambasadori i Britanisë së Madhe Duncan Norman, i cili foli për “dështim”. Përkundrazi, ambasadori i BE Luigi Soreca u tregua shumë i rezervuar për të dhënë mendimin.

Tërmeti/ Shteti në aksion LIVE, autoritetet ndezin kamerat, propagandë me qytetarët në pikë të hallit (foto)

Çdo orë që kalon, pas tërmetit të fuqishëm që shkundi Shqipërinë dhe la qindra banorë të mes të rrugës, shtohet edhe doza e propagandës së autoriteteve shtetërore. I gjithë aksioni i shtetit për të ndihmuar qytetarët, po zhvillohet live, me kamera dhe fotografë që dokumentojnë, çdo shtrëngim duarsh dhe bisedë, me banorët që janë në pikë të hallit. Pas kthimit.

‘Kemi një bishë pranë nesh’, si e paralajmëroi sizmiologu grek Tselentis tmerrin që përjetoi Shqipëria

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.8 ballë dhe intensitet 7.5 ballë, që shkundi Shqipërinë ditën e sotme, është paralajmëruar nga Kreu i Institutit Gjeodinamik të Greqisë, Akis Tselentis, deklarata e të cilit u bë shkas që Presidenti Meta, të dërgonte një letër tek institucionet shqiptare, në mënyrë që të merreshin masa për të përballuar një tëmet të këtyre përmasave. Në.

IGJEUM: Tërmeti më i fuqishëm i 30 viteve të fundit në Shqipëri, intensiteti mbi 7.5 ballë

Tërmeti i ndjerë ditën e sotme në Shqipëri, është më i fortë i 30 viteve të fundit. Kështu ka deklaruar IGJEUM. Ky tërmet ka qenë 5.8 ballë, por me një intensitet prej 7.5 ballë. Sipas sizmiologut Rrapo Ormeni, pritet të ketë lëkundje të tjera, derisa të vendoset një ekuilibër dhe gjendja të stabilizohet. Tërmeti e ka patur epiqendrën 30 kilometra.

Tahiri sulmon ambasadën e SHBA: Po bëjnë presion ndaj gjyqtarëve, në Amerikë nuk flitet për vendimet e gjykatave

Ish Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka dalë paraditen e sotme në një konferencë për shtyp me gazetarët, për të folur rreth vendimit të gjykatës për çështjen e tij. Ai është pyetur disa herë për deklaratat e ambasadave, konkretisht deklaratën e ambasadës Amerikanë, e cila e quajti dënimin e Tahirit “shkurajues”. Ish ministri ka thënë se kjo deklaratë është një.

Saimir Tahiri shpallet fajtor për shpërdorim detyre, bien akuzat për trafik droge dhe grup i strukturuar kriminal

Ish Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, është shpallur fajtor  nga Gjykata e Krimeve të Rënda, për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Ai është dënuar me pesë vite burg, por nuk do të vuajë dënimin në qeli, pasi dënimi është konvertuar në tre vite shërbim prove, që do të thotë se ish ministri shpëton nga burgu dhe thjesht do të paraqitet.

Zbulohet lista e kompanive që kanë kryer blerje fiktive për të shmangur taksat, kryeson inceneratori

Kompani të njohura koncesionare, ose të fushës së ndërtimit figurojnë në listën e subjekteve që kanë marrë fatura fiktive blerjeje dhe janë përfshirë në hetimin e Prokurorisë për një skemë të mashtrimit me TVSH. Sipas një liste të prokurorisë, të siguruar nga Monitor, janë gjithsej 72 subjekte, që janë të përfshira në një skemë të tillë, të cilat rezultojnë se.

Besa Shahini prodhon gafën më spektakolare të një Ministri Arsimi, në historinë e Shqipërisë

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka dalë sot në një konferencë për shtyp, për të renditur një sërë suksesesh, që qeveria pretendon se ka arritur në fushën e arsimit. Por, gjatë kësaj konference, ministrja bëri një gafë spektakolare dhe tej mase të sinqertë. Në një përpjekje për të justifikuar mungesën e investimeve në shkollat e zonave rurale, Shahini tha se.

Zbulohet letra/ Veliaj kërcënoi Bechettin pasi “Agon” publikoi dasmën e tij luksoze: Po më detyroni të bëhem armiku juaj!

Media prestigjioze britanike, “The Independent”, i ka dedikuar një shkrim historisë së mbylljes së televizionit “Agon Channel” dhe degradimin e lirisë së medias, gjatë pushtetit të Edi Ramës. Ndër të tjera, në këtë shkrim, është publikuar edhe një letër që Erion Veliaj ka shkruar në formë kërcënimi për autoritetet e televizionit, pasi ky televizion ka  publikuar detaje nga dasma luksoze.

UNESCO: Shqipëria, me emigracionin më të lartë të njerëzve të arsimuar në Europë. Konkurojmë me Afrikën…

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet e varfra. Shqipëria renditet ndër 10 vendet me hemorragjinë më të lartë të njerëzve të arsimuar sipas UNESCO-s. Raporti i Monitorimit Global për Arsimin nga UNESCO për vitin 2019 i kushtoi vëmendje të veçantë faktit se si po ndikon.