X
“Ligji është i vdekur që në lindje, do të rrëzohet me çdo mjet demokratik”. Gazetarët protestojnë kundër censurës

Paraditen e sotme, gazetarët kanë protestuar kundër të ashtuquajturës, “Paketës Anti’shpifje”, një paketë ligjesh që synojnë policim dhe kontrollin e medias online, nëpërmjet gjobave dhe presionit. Paketa Anti-Shpifje, është një nismë personale e kryeminsitrit Rama, i cili e ka prezantuar atë në shumë dalje publike. Gazetarët i kontestojnë këto ligje, të cilat i japin fuqi dy institucioneve të kontrolluara de.

Ylli Rakipi: Ligji për mediat është fashist dhe synon censurën, epiqendra e shpifjes është ERTV

Gazetari Ylli Rakipi, në një lidhje direkte me Sonila Meçon në emisionin “Tempora” në Ora News, ka komentuar ligjet për mediat, që kryeministri Edi Rama do të kalojë në parlament. Rakipi u shpreh se këto ligje janë me frymë fashiste dhe se synojnë censurën . Ai tha gjithashtu se epiqendra e shpifjes dhe e propagandës është televizioni personal i kryeministrit,.

Dredhi deri minutën e fundit, draftet për median shkojnë në Kuvend me rritje gjobash

Nga Aleksandra Bogdani Deputetët socialistë të Kuvendit të Shqipërisë ngritën duart lart me dhjetra herë përgjatë 12 orëve të martën në favor të dy projektligjeve të kryeministrit Edi Rama, të cilat imponojnë një regjim gjobash dhe kontrolli administrativ deri në mbyllje të mediave online- pa një vendim gjykate. Dy projektligjet e prezantuara si “paketa antishpifje” u miratuan me urgjencë dhe.

Paketa “anti-shpifje”, paralajmërimi nga PE: Shqipëria rrezikon kryesimin e OSBE dhe negociatat me BE

Raporteri i Parlamentit Europian për Shqipërinë nga grupi parlamentar i PPE-së, David Lega, ka reaguar në lidhje me paketën “antishpifje” për median on-line, të cilën maxhoranca pret ta kalojë për miratim në Kuvendin e Shqipërisë. Me një shënim në “Twitter”, Lega thotë se nëse Parlamenti miraton këtë paktë, atëherë Shqipëria rrezikon seriozisht të komprometojë kryesimin e OSBE-së, por edhe negociatat.

Ylli Rakipi: Goditja e medias është vijë e kuqe, do të jetë fundi i Ramës, gazetarët do të luftojnë deri në fund!

Gazetari Ylli Rakipi, në një lidhje direkte me gazetaren Beti Njuma, në televizionit Ora News, foli për paketën “Anti Shpifje” dhe tentativën e kryeministrit Rama, për të goditur dhe kontrolluar median online. Rakipi tha se Rama kërkon të jetë kryeredaktor i mediave dhe se fake news dhe propagandë shpërndahet në masë nga ERTV-ja e kryeministrit. “Kryeministri gjithmonë ka dashur të.

35 organizata ndërkombëtare kundër censurës së medias online në Shqipëri, thirrje qeverisë të tërhiqet

Një grup prej 35 organizatash nga vende të ndryshme të botës, 34 prej të cilave janë pjesë e “Platformës së Solidaritetit” i bashkohen deklaratës së organizatave shqiptare të medias dhe Komitetit Shqiptar të Helsinkit, duke i bërë thirrje qeverisë shqiptare të tërheqë paketën ligjore anti-shpifje që i është propozuar Kuvendit dhe në rast mostërheqje, i bëjnë thirrje Kuvendit ta rrëzojë.

“Gojët e qepura”, Rai 3 emision për ligjin e Ramës kundër mediave online: Në Shqipëri rrezikohet liria e shtypit (VIDEO)

Televizioni italian Rai3 i ka kushtuar një shkrim për rrezikun e lirisë së medies në Shqipëri, me titull “Shqipëria, gojët e qepura”. Sot në emisionin “Fuori Tg”, në Rai3, me Maria Rosaria De Medici, është diskutuar për lirinë e shtypit në Shqipëri, e cila është në rrezik dhe është përkeqësuar, ndërsa masat e fundit të qeverisë rrezikojnë informacionin dhe komplikojnë.

Ylli Rakipi debat me Presidentin Meta: Edi Rama ka ndërtuar një regjim dhe ju jeni kryetar regjimi, jo kryetar shteti!

Gazetari Ylli Rakipi ka debatuar me Presidentin e Republikës, Ilir Meta, në emisionin e Çim Pekës, në Syri TV. Rakipi u shpreh se në Shqipëri, tashmë është instaluar një regjim, i cili kontrollon të gjithë pushtetet dhe se Presidenti i Republikës,  qëndron në krye të një regjimi dhe jo në krye të një shteti. Rakipi tha se Presidenti ka detyrimin.

Koncesioni i sterilizimit del jashtë kontrollit, edhe këtë vit 3.5 mln euro më shumë se kontrata

Koncesioni i sterilizimit në spitalet rajonale këtë vit do të financohet me 14 milionë euro nga rreth 10.5 milionë euro, që ishte planifikuar për këtë vit, bënë të ditur burimet zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, ose 3.5 milionë euro më shumë se planifikimi fillestar, me një rritje prej 25%. Të njëjtat burime sqaruan se, planifikimi i koncesionit të sterilizimit për.

Agron Shehaj: Koncesioni Milot-Balldre u anullua pas denoncimit të opozitës

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, në një shënim të tijin në rrjetet sociale, e konsideroi anulimin e koncesionit me vlerë 360 milionë euro të rrugës Milot-Balldren nga ana e qeverisë, si rezultat i denoncimit dhe presionit të opozitës, në atë që e ai quajti një “mashtrim i paralajmeruar i Milot-Balldren”, dhe se “e gjithe skema financiare e kontrates ishte.