X
Llogaritjet e gabuara për Sterilizimin, në 2018-n u dyfishua numri i operacioneve, u paguan 5 mln euro më shumë

Ministria e Financave, në një raport të fundit për zbatimin e kontratës koncesionare për sterilizimin ka pranuar se risku i financimit është marrë përsipër tërësisht nga buxheti dhe deri tani janë materializuar risku i kërkesës dhe risku i negocimit, çka ka bërë që buxheti të paguajë rreth 5 milionë euro më shumë vetëm për vitin 2018. Kjo kontratë ka ngjallur.

Rrugët e florinjta të Ramës, vijon koncensioni për aksin Milot-Balldre, dorëzohet raporti teknik i firmës

Ndërsa janë bërë këto deklarata ku konfirmohet se rruga nuk do të bëhet duket se procedurat nëpër hallkat institucionale vazhdojnë. Sipas një shkrese, vetëm në datë 10 dhjetor, pra tre ditë pas deklaratës së zëvendëskryeministrit Braçe, në AKM është dorëzuar raporti teknik për projektin “e anuluar” të ndërtimit dhe mirëmbajtjes së segmentit rrugor “Milot-Balldre. Pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit.

Agron Tufa publikon dokumentet: Spartak Braho, xhelat i diktaturës, ka firmosur për dënimin e 16 vjeçarit Gjergj Hani

Vijojnë akuzat e rënda në drejtim të deputetit “të përjetshëm” të Kuvendit të Shqipërisë, Spartak Braho, për veprimtarinë e tij gjatë periudhës së komunizmit. Agron Tufa, ka denoncuar rastin e Gjergj Hanit, i dënuar  në moshën 16 vjeçare nga Spartak Braho, me akuzën se kishte bërë tradhëti ndaj atdheut, duke u munduar të largohet nga vendi. Edhe pas këtyre denoncimeve.

Ndërtimi i aeroportit të Vlorës, qeveria po i fal investitorit 37 milionë euro

Qeveria shqiptare ka hapur së fundmi tenderin për dhënie me koncesion/PPP për projektimin, ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe transferimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Vlorës (VIA). Sipas udhëzimit, që qeveria ka nxjerrë për ofertuesit potencialë lidhur me Aeroportin e Vlorës, ai parashikohet të ketë një kosto rreth 87 milionë euro. Por, qeveria merr përsipër, për shkak të riskut të lartë të këtij.

Lufta e çmendur për pronësinë e ‘Folie Marine’

Nga Jerola Ziaj, Vladimir Karaj/BIRN Nga fillimi i shtatorit, zyra e kadastrës në Vlorë regjistroi një seri të pazakontë largimesh nga puna të drejtuesve të saj. Brenda pak muajsh, katër drejtues të këtij institucioni dhanë dorëheqjen me pretendimin se vendimi i tyre bazohej në arsye personale dhe familjare. Megjithatë, të dhënat dhe dokumentet e mbledhura nga BIRN tregojnë se ndryshe.

Dokumenti që tregon se pas minishengenit qëndron Soros dhe manipulimet e Edi Ramës

Gazeta Express ka siguruar një kabllogram që tregon origjinën e iniciativës që njihet si “minishengeni ballkanik”, të cilën po tentojnë ta jetësojnë Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria. Në bazë të këtij dokumenti, prapa kësaj ideje qëndron Fondacioni për Shoqëri të Hapur i miliarderit George Soros. Në letër, ideja është hedhur nga ish-zyrtarja e lartë e State Departamentit Victoria Nuland,.

Si e ndau qeveria “tortën” e 360 milionë eurove për Rilindjen Urbane. Mbi 330 tendera për kompani shqiptare, 19 prej tyre me vlerë zero lekë

Programi i Rilindjes Urbane, simbolikë kryesore e qeverisjes së kryeministrit Edi Rama zbulohet në detaje përmes të dhënave mbi kostot, kompanitë fituese dhe ndarjen e fondeve mes bashkive në databazën e publikuar nga BIRN. Në vitin 2014, kryeministri Edi Rama shpalli atë që e quajti Program Kombëtar për Rilindjen Urbane. Në fund të atij viti, buxheti i shtetit mbajti një.

Ligjet e Ramës për median, “një goditje e stërmadhe ndaj lirisë së shprehjes”

Nga Gjergj Erebara Në një deklaratë të publikuar të Enjten, një nga organizatat më të rëndësishme në botë për mbrojtjen e gazetarëve, i kërkoi Metës të kthejë ligjin  si dhe kërkoi rrëzimin e tij duke e konsideruar atë “një goditje e stëmadhe për lirinë e shprejtës”. Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, CPJ, një nga organizatat më të rëndësishme në botë.

Ish-drejtori i MJAFT: Si Endri Fuga dhe ministrja e sotme Balluku, devijuan 40 mijë dollarë për një radio

Në një shënim të fortë kundër ligjit ‘anti-shifje’, që mazhoranca po miraton gati me dhunën e kartonëve ditën e sotme, Kristi Pinderi, një aktivist i njohur dhe një nga ish drejtuesit e organizatës MJAFT ka zbuluar fakte të rënda që implikojnë njerëzit më të afërt të Edi Ramës aktualisht. Kështu përveç të tjerave, Pinderi, tregon një episod kur ka qenë.

Si e akuzoi Rama, Ylli Rakipin për shpifje, dy javë përpara se të publikohej vjedhja tek Unaza e Re

Në kohën kur kryeministri Edi Rama, po miraton një paketë ligjesh, që synon censurën dhe  kontrollin mbi median online, me anë të dy institucioneve, AKEP dhe AMA, vlen të përmendet një nga rastet kur kryeministri ka akuzuar një gazetar për shpifje, vetëm dy javë përpara se ai të publikonte skandalin e vjedhjes tek Unaza e Re. Në datën 23 Nëntor.