X
Ambasada Amerikane i kalon në heshtje të plotë akuzat e rënda të Presidentit, për kapjen e Gjykatës Kushtetuese

U bë një kohë e gjatë, që Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka denoncuar tentativën për kapjen e Gjykatës Kushtetuese, në një operacion të cilin ai e konsideron “një grusht shteti”, të organizuar nga Rilindja dhe kryeministri Edi Rama. Meta sëbashku me këshilltarin e tij, ka shpjeguar me detaje se si është tentuar të rrëmbëhen kompetencat e Kreut të Shtetit,.

Të ardhurat buxhetore shënojnë performancën më të keqe në gjashtë vjet

Gjatë vitit të kaluar, të ardhurat e buxhetit u rritën me vetëm 2.4%, duke reflektuar gjendjen e vështirë ekonomike të vendit dhe duke shënuar ecurinë më të keqe të parë që nga viti 2013. Të ardhurat e buxhetit të shtetit ngecën në nivelin 460 miliardë lekë gjatë vitit 2019 me një rritje minimale prej 2.4% dhe me një deficit në.

Ilir Meta: Ja provat, që mafiozët e Rilindjes po rrëmbejnë Gjykatën Kushtetuese!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dalë pasditen e sotme, për të publikuar të tjera fakte të rëndësishme, për grushtin e shtetit për të cilin akuzon mazhorancën. Para një monitori të madh, të vendosur në Presidencë, Meta u shpreh se një i tillë edhe më i madh, mund të shpaloset në Bruksel, për të shpjeguar se si Rilindja e Edi.

Vuçiç e thotë troç: Shkëmbimi i territoreve i leverdiste Serbisë

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tani e thotë publikisht se ndryshe nga sa u paraqitej shqiptarëve, plani për ndarjen e Kosovës i leverdiste Beogradit. Ai deklaroi mbrëmjen e së hënës se Serbia e ka humbur rastin për të arritur kompromis me Prishtinën dhe se do të paguajë çmimin në të ardhmen. Duke folur për çështjen e shkëmbimit të territoreve , ai.

Avokati i Trump bën deklaratën bombë: Soros përdor ambasadat e SHBA në Europën Lindore, kundër kundërshtarëve!

Avokati i presidentit të SHBA-së, ka lëshuar akuza mjaft të forta ndaj Xhorxh Soros. Me një postim në Twitter, Rudy Giuliani akuzon Sorosin se në Europën Lindore përdor ambasadat amerikane për të sulmuar kundërshtarët e tij. Giuliani shkruan se Soros është armiku numër një i Partisë Republikane. Postimi i plotë në Twitter i Rudi Giulianit: Soros është armiku numër një.

Qeveria shqiptare bëhet me ‘avion zyrtar’ nga Turqia

Qeveria e kryeministrit Edi Rama mori një avion VIP të modelit Airbus 319-100, i cili më parë i është përdorur nga qeveria e Turqisë. Mënyra se si avioni iu transferua Shqipërisë nuk bëhet e ditur. Faqja e internetit Planespotters.net, e cila furnizohet nga të apasionuarit pas avionëve që postojnë foto të tyre nëpër aeroporte të ndryshme, raportoi se avioni është fotografuar.

Fjalimi i fortë i Albin Kurtit që i shtangu të gjithë: Ndihmojeni Serbinë të çlirohet nga Kosova!

Kryeministri  i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një fjalim të fortë në Mynih, i cili ka shkaktuar mjaft reagime. Kurti i ka bërë thirrje Europës, që ashtu siç ndihmoi Kosovën të çlirohet nga Serbia 20 vite më parë, tashmë duhet të ndhmojë Serbinë të çlirohet nga Kosova. Gjatë fjalimit, Kurti parashtroi edhe tre kushtet për marrëveshje me Serbinë: 1) nuk.

Luftë totale mes Aleksandër Frangajt dhe Ben Blushit, si po i nxjerrin të palarat njëri tjetrit

Prej disa ditësh, TV Klan dhe Top Channel kanë nisur një luftë të heshtur. Dy personazhet kryesorë të kësaj lufte janë pronari i TV Klan, Aleksandër Frangaj dhe drejtori i Top Channel, Ben Blushi. Nuk dihet se kush janë shkakatarët e kësaj përplasje, por Frangaj ka risjellë në skenë akuzat ndaj Ben Blushit, tek biznesi i inceneratorëve, duke përdorur edhe.

Pushohen hetimet kundër Erion Veliajt për pishat e shtrenjta të ‘Fushës’

Gjykata e Apelit Tiranë ka miratuar kërkesën e prokurorisë për pushimin e hetimeve ndaj zyrtarëve të bashkisë së kryeqytetit dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar. Nga Vladimir Karaj, Edmond Hoxhaj Në mes të tetorit, Gjykata.

“Do të të kushtojë shumë”, Veliaj kërcënoi pronarin e “Tv Ora”, Ylli Ndroqi, duke keqpërdorur emrin e Ambasadës Amerikane

Kryebashkiaku Erion Veliaj, është një nga njerëzit më të favorizuar nga mediat e vendit, të cilat publikojnë kronika të panumërta propagandistike në funksion të pushtetit të tij. Kur ndodh që  Veliaj të perceptojë, se një media del nga rreshti, kryebashkiaku vë në funksion planin B, atë të kërcënimeve. TPZ.al ka arritur të sigurojë një letër të drejtuesëve të televizionit Ora,.