X
Thumanë-Kashar, Rama e dha 330 mln euro por ja sa është kosto reale

Pak muaj pasi qeveria anuloi procedurat për ndërtimin me koncesion PPP të autostradës Thumanë – Kashar kundrejt vlerës rreth 330 milionë euro, një studim fizibiliteti që tashmë ka përfunduar, me financimin e donatorëve, tregon se, kosto e segmentit është 169 milionë euro ose gati 50% më lirë se koncesioni. Studimi i fizibilitetit për autostradën Thumanë – Kashar, pjesë e autostradës.

Qeveria tender 23 milionë euro për uniformat e policisë, 3-fish më shumë se në 6 vitet e fundit

Qeveria ka vendosur të shpenzojë rreth 23 milionë euro për uniformat e reja verore dhe dimërore të policisë për katër vite, deri në 2023-shin. Për këtë, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë ka hapur një tender, me procedurë të “ kufizuar”, duke lënë kështu hapësira për abuzime dhe për të parazgjedhur një kompani të caktuar si fituese të tenderit. Tenderi mbyllet më.

Tjetër koncesion, hapet procedura për portin turistik “Marina Limion” në Sarandë

Një tjetër koncesion është shfaqur në horizont këtë fillim gushti. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka shpallur procedurën e garës për porin “Marina Limoni” në  Sarandë që sipas dokumenteve do të ketë një kohëzgjatje 35 vjeçare. “Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka vendosur të implementojë projektin për dhënien me koncesion partneritet publik privat të portit turistik dhe të shërbimeve “Marina.

Gazeta e Kilit: Si u bë Shqipëria i pari dhe i vetmi narko-shtet në Europë

“Si u bë Shqipëria i pari (dhe i vetmi) narko-shtet në Evropë”. Është ky titulli i një shkrimi që një prej gazetave të njohura në Kilin e largët “Pousta” ka publikuar në faqen e saj online. Aty bëhet fillimisht pa histori për vendin tonë dhe më pas jepen të dhëna mbi rrjetet e trafikut të drogës dhe prodhimin e kanabisit në Shqipëri..

“I dështuar, nuk duron kritikën, manjak i parasë”, si e tregojnë me gisht ish miqtë e tij, Edi Ramën

Në këto gjashtë vite, qeversja e Edi Ramës është njollosur nga skandale të njëpasnjëshme. Ai e ka ushtruar pushtetin deri sot, me një propagandë të ashpër, të pangjashme me të asnjë qeverie të mëparshme në Shqipëri. Por sot, kur shteti që ai drejton, është ekspozuar si një regjim, gishtin ndaj tij, e kanë drejtuar edhe miqtë më të afërt dhe.

Sekretari i Shtetit të SHBA: Vangjush Dako i përfshirë në korrupsion të lartë, ndalohet hyrja në SHBA për të dhe familjen

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), përmes një njoftimi në faqen zyrtare të tij, bëri publike edhe argumentet mbi të cilat Sekretari i Shtetit (Mike Pompeo) përcaktoi publikisht, kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, dhe familjen e tij, si të padëshiruar për të udhëtuar dhe vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ja njoftimi i plotë i publikuar nga DASH Përcaktimi.

Maks Velo rrëfen ndarjen me Edi Ramën: Nuk dëgjon askënd, vetëm të përdor

Arkitekti Maks Velo ka folur për herë të parë për arsyet e largimit si këshilltar i kryeministrit Edi Rama. Në një intervistë për Ora News ai thotë se kryeministri nuk dëgjon më asnjë këshilltar. Velo thotë se vendosi të largohej nga Rama sepse kishte parë që ai e përdorte, ndërsa thekson se kishte kuptuar se çdo njeri që nuk është.

FUSHA dhe A.N.K., kompanitë që ka zgjedhur qeveria që premtojnë projekte të mëdha, kishin fitime modeste më pak se 1 milion euro në 2018

Së fundmi janë shtuar kompanitë me një aktivitet modest, të cilat marrin përsipër që të realizojnë projekte të mëdha, duke “shfrytëzuar” zellin e qeverisë për Partneritete Publike-Private (PPP). Dy prej tyre, më tipiket, janë FUSHA sh.p.k, që kërkon të ndërtojë Teatrin e Ri Kombëtar dhe disa kulla aty pranë me kosto rreth 100 milionë euro dhe ANK, që sapo ka.

Shteti merr 2.6 milionë $ nga kompania e sigurimit, ende askush përpara drejtësisë për aferën “DH Albania”

Shteti shqiptar ka fituar në gjykatë, paratë e depozitura nga kompania DH Albania, për sigurimin e kontratës për rindërtimin e Unazës së Madhe. Shteti ka marrë 2.6 milionë dollarë nga kompania e sigurimit. Ende nuk dihet se kush i ka depozituar këto para nga kompania mashtruese, e cila falsifikoi dokumentat për të fituar tenderin. Në 6 Dhjetor 2018, emisioni Të.

Përplasje të forta tek Teatri, artistët dhe opozita zotohen se do ta mbrojnë me çdo mjet

Paraditen e sotme ka patur tensione të shumta tek godina e Teatrit Kombëtar. Policia ka rrethua godinën dhe ka nisur të lëvizë materialet që gjenden brenda saj. Artistët janë përplasur me policinë. Regjisori Edmond Budina është tërhequr zvarrë nga policia, në një akt çnjerëzor dhe të pakuptimtë. Kryetari i Partisë Demokratike dhe ish deputetë të opozitës u janë bashkuar artistëve.