X
Zbulohet dokumenti/ 100 vjeçari që Rama e puthi në ballë, dënoi me vdekje 6 persona. Vendimi i tij u aprovua nga Enver Hoxha

Në Kongresin e Partisë Sosialiste, u prit me ovacione i moshuari 100 vjeçar, Ziqiri Mero, të cilin kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, e puthi në ballë dhe e nderoi si një nga pjesëmarrësit më të rëndësishëm të Kongresit. Po kështu, pjesëmarrësit e tjerë në sallë, të ekzaltuar nga prania e Meros,  nuk i ndalën duartrokitjet. Por, kush është.

PS bëhet parti familjare, gruaja e liderit, Linda Rama, mban fjalim në Kongres mes duartrokitjeve të zjarrta të grave socialiste

Bashkëshortja e kryeministrit dhe kryetarit të Partisë Socialiste, Linda Rama, ka mbajtur ditën e sotme, një fjalim në Kongresin e partisë. Mbërritja e zonjës Linda, u shoqërua me duartrokitjet e pambarimta të grave socialiste, të cilat arritën thuajse në “ekstazë” kur dëgjuan emrin e saj të shqiptohej nga Lindita Nikolla. Kjo pritje kaq e zjarrtë, nuk erdhi si pasojë e.

Arrestohet botuesi i njohur Henri Çili, dyshohet se kreu gjashtë vepra penale

Në orët e para të mëngjesit është arrestuar nga policia, botuesi i njohur dhe pronari i UET, Henri Çili. Drejtori i policisë së shtetit Ardi Veliu, në një deklaratë për mediat ka dhënë detaje në lidhje me operacionin. Çili akuzohet për: “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi.

Investigimi i “Washington Post”/ Grenell, lobisti me pagesë i autokratëve

Emërimi i Richard Grenell, njëkohësisht ambasador i SHBA-së në Gjermani dhe i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, si Drejtor i përkohshëm i Inteligjencës Kombëtare, ka ngjallur reagime të ashpra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak të veprimtarisë të tij në të shkuarën. Gazeta “Washington Post”  i ka kushtuar një investigim të thelluar aktivitetit si.

Psikiatri Neli Demi: Meshkujt në Shqipëri rriten keq, vrasin se po humbasin armën e nënshtrimit

Mjeku i njohur psikiatër, Neli Demi, thotë se, një nga problemet kryesore që sjell vrasjen e grave nga burrat është fakti se, meshkujt rriten keq. Pavarësisht zhvillimit ekonomik të vendit, z. Demi gjatë një interviste për Euronews Albania, u shpreh se ndryshimi i këtij mentaliteti do të kërkojë shumë kohë. “Te kjo sjellje ndikon mënyra se si individët e shoqërisë.

Bizneset shqiptare fillojnë të ndiejnë pasojat e koronavirusit, kufizohet lëvizja me Italinë

Ndonëse Shqipëria nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar me koronavirus, bizneset vendase kanë filluar të ndiejnë pasojat e virusit që ka shkaktuar panik në gjithë botën dhe ka tronditur bursat globale. Ndikimi po vjen përmes dy prej shteteve më të prekura, Italisë dhe Kinës. Italia është partneri kryesor i Shqipërisë, me 33% të volumit tregtar, ku efekti më i.

Eksperti i OBSH: Kina po e lufton koronavirusin me sukses, por vendet e varfëra janë në rrezik, kanë sisteme shëndetësore të brishta

Eksperti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Bruce Aylward, i cili është në krye të misionit të përbashkët OBSH-Kinë, për luftën ndaj koronavirusit, ka deklaruar se bota nuk është aspak e përgatitur për këtë virus dhe pasojat e tij. Eksperti deklaroi se Kina e ka menaxhuar me sukses situatën dhe ky sukses i Kinës, ka bërë që shumë vende të krijojnë.

Edi Rama shkrin së qeshuri pjesëmarrësit në samitin e BERZH në Londër (detaje)

Kryeministri Edi Rama, po merr pjesë në Samitin e BERZH në Londër, për investimet e vitit 2020 në Ballkanin Perëndimor. Në fjalën e tij, kryeministri është ndalur tek disa tema; tërmetin e 26 nëntorit, konferencën e donatorëve, Kroacinë dhe minishengenin. Rama foli edhe disa sekonda për investimet e ardhshme në Shqipëri, domethënë për arsyen përse ka vajtur në këtë samit..

Koronavirusi/ Përse autoritetet shqiptare mbajnë “sekret” spitalin e caktuar si karantinë?

Autoritetet shqiptare kanë informuar qytetarët, se Shqipëria ka marrë të gjitha masat e nevojshme për të përballuar përhapjen e mundshme të koronavirusit në vendin tonë, pas përhapjes së këtij virusi në Italinë fqinje. Por, ajo që bie në sy në deklaratat e autoriteteve, është se spitali i caktuar si vend karantine, pra izolimi, po mbahet sekret. Një gjë e tillë.

Italia paralizohet nga koronavirusi vdekjeprurës. Shqipëria mban frymën mes ankthit dhe pasigurisë

Koronavirusi ka mbërritur në Itali dhe deri në këto momente ka marrë jetën e dy personave. 130 të tjerë janë infektuar dhe qeveria italiane ka nisur aplikimin e masave të rrepta emeregjente, në tentativë për të frenuar përhapjen e mëtejshme të virusit. Zona e prekur nga virusi është Lombardia dhe Veneto. Dy raste janë konfirmuar në qendër të Lombardisë, Milano,.