X
Nuk ka karantinë, qeveria cakton sot fondet për ndërtimin e godinës

Në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme qeveria ka alokuar një fond prej 24.8 milion lekësh për ndërtimin e një qendre karantine e cila mesa duket nuk është funksionale, ndonëse zyrtarisht në Shqipëri ka dy të prekur me coronavirus. Shqipëria nuk ka një qendër karantine funksionale. Në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme qeveria ka miratuar një fond prej 24.8 milion lekësh.

Koronavirusi mbërrin në Shqipëri, konfirmohen zyrtarisht dy raste

Koronavirusi ka mbërritur edhe në Shqipëri. Lajmi është konfirmuar zyrtarisht nga Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat në mesnatë. Në këtë njoftim, thuhet se janë dy persona të infektuar, babë e bir, të cilët kanë udhëtuar drejt Shqipërisë nga qyteti i Firences në Itali. Por nuk jepen më tepër detaje rreth identitetit të tyre apo vendit.

Italia e paralizuar nga koronavirusi, vetëm në një ditë shënohen 133 viktima

Vendi ynë fqinj Italia, duket se është paralizuar nga koronavirusi. Vetëm në 24 orët e fundit, janë shënuar 133 viktima nga Covid-19, duke e rritur numrin total të fataliteteve në 366. Italia është vendi më i prekur në Europë nga Koronavirusi, me 7375 të infektuar. Të dielën, qeveria italiane lajmëroi se 16 milionë personave do t’u ndalohet udhëtimi nga Lombardia.

Raporti tronditës/ Rama zotëron pushtet absolut, ia kalon edhe Partisë së Punës në vitin 1991

Instituti i Studimeve Politike (ISP), ka publikuar të dhëna mjaft domethënëse, sa i përket pushtetit që partitë kanë ushtruar në Shqipëri, në raport me votat që kanë patur. Sipas ISP, Partia Socialiste e Edi Ramës, drejton sot 90% të të gjithë pushtetit politik në vendin tonë me vetëm 700-760 mijë vota, më keq se Partia e Punës në vitin 1991, që.

Zëri i Amerikës: Komisioni i Venecias i jep të drejtë Presidentit për Gjykatën Kushtetuese

Komisioni i Venecias ka përgatitur opinion paraprak lidhur me përplasjet mes parlamentit dhe presidentit për emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Zëri i Amerikës, ka parë dokumentin konfidencial, që u është dorëzuar palëve të interesuara në Shqipëri. Dokumenti është projekt dhe nuk përbën opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias. Në bazë të opinionit paraprak të ekspertëve ligjorë të Venecias, çështja.

Gjykata Kushtetuese/ “Venecia” rrëzon Ramën, Meta ka të drejtë

Në debatin e fortë për radhën, afatet dhe mënyrën se si bëhet dekretimi dhe betimi i Gjykatës kushtetuese ka dhënë më në fund mendimin e tij edhe Komisioni i Venecias. Ajo ishte thirrur të ndante konfliktin e fillim nëntorit të shkuar, kur shumica qeverisësë u mundua ti rrëmbejë kreut të shtetit, emërimin e një anëtari të Gjykatës kushtetuese. Palët u.

Hoteli me 5 yje në Barcelonë u pagua dy herë – nga Fusha dhe Bashkia e Tiranës

Organi i akuzës kërkon pushimin e çështjes ndaj nënkryetarit të bashkisë Tiranë, Arbjan Mazniku dhe drejtori i Planifikimit Urban, Ditjon Baboçi; megjithë dëshmitë kontradiktore mbi pagesën e një hoteli me 5 yjet në Barcelonë, që sipas prokurorëve u pagua nga Shkëlqim Fusha dhe iu rimbursua nga Bashkia dy zyrtarëve- të cilët pretenduan se paratë ia kthyen Fushës në cash. Aleksandra.

KLSH: Qeveria 223.8 milionë euro dëm ekonomik në 2019. Ja shkeljet më të mëdha

Institucionet qendrore e vendore në vend i kanë shkaktuar shtetit një dëm ekonomik prej gati 224 milionë eurosh, vetëm për vitin që lamë pas. Është kjo shifra e dalë nga auditet e kryera nga Kontrolli i Lartë i Shtetit përgjatë 2019-ës, publikuar në analizën vjetore. Shkeljet më të mëdha në 160 auditet e kryera lidhen me keqadministrimin e të ardhurave:.

Avokatja e Ramës kundër gazetarëve dhe opozitës, emërohet Avokate e Shtetit

Enkelejda Mucaj, që u emërua Avokate e Shtetit , mund të jetë emër i panjohur për shumicën e shqiptarëve, por  jo për më shumë se 35 gazetarë dhe politikanë të paditur nga Edi Rama. Ajo është avokatja e Edi Ramës në të gjitha gjyqet kundër medias dhe opozitës . Nga avokate personale e Edi Ramës, sot  ajo është emëruar Avokate.

Fëmijët e padukshëm: Mijëra nxënës braktisin shkollën çdo vit

Po shkon 11:00 e paradites dhe Kujtimja, një vogëlushe që mbushi 8 vjeç gushtin e kaluar, po pret të vijë ora e faljes para xhamisë së Oxhakut në lagjen Porcelan të Tiranës. “Ngjitem në kat të dytë e lutem që të kemi bukë, që të kemi një shtëpi, lutem edhe për mamin se lodhet shumë ,” thotë vajza, e cila.