X
Hipokrizia/ Çuan ambulancën kot tek Klani, por Rama shqetësohet për 30 sekonda që Meço bllokoi linjën e 127-tës

Kryeministri Edi Rama, sulmoi sot gazetaren Sonila Meço, për shkak se ajo telefonoi gjatë emisionit të saj numrin 127, për ta provuar nëse linja funksionon, sepse disa qytetarë pretenduan se nuk funksionon. Telefonata zgjati vetëm 30 sekonda, por kaq mjaftoi që gazetarja të “binte” në gojën e ashpër të kryeministrit. Rama e konsideroi veprimin e Meços, një “gallatë” të “një.

“Zëri i Amerikës”/ DASH: Korrupsioni, pandëshkueshmëria probleme serioze për Shqipërinë

Shkeljet kryesore të të drejtave të njeriut në Shqipëri për vitin 2019, sipas raportit të Departamentit të Shtetit të bërë publik të mërkurën, janë “kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit, ku shpifja konsiderohet si shkelje kriminale, kurrupsioni i kudondodhur, në të gjitha degët e qeverisjes, përfshirë institucionet lokale. Pandëshkueshmëria, thekson raporti, vazhdon të mbetet problem serioz, megjithëse qeveria ka bërë përpjekje më.

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall zyrtarisht përhapjen e koronavirusit një pandemi

Organizata Botërore e Shëndetësisë, e ka shpallur përhapjen e koronavirusit një pandemi. Ky term, përdoret kur një sëmundje përhapet në shumë vende të botës në të njëjtën kohë. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Chebreyesus, tha se numri i të infektuarve jashtë Kinës është rritur 13 herë në dy javët e fundit. Ai tha se është “thellësisht i shqetësuar” nga “niveli.

Dokumenti/ Maskat e skaduara për personelin mjekësor, PD kallëzon në SPAK ministren e Shëndetësisë

PD kallëzon penalisht në Prokurorinë e Posaçme, ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, si edhe zyrtarët publikë përgjegjës për lejimin e hyrjes dhe shpërndarjes së produkteve farmaceutike të skaduara. Përmes kallëzimit penal, i firmosur nga sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, kërkohet regjistrimi dhe nisja e procedimit penal ndaj personave të kallëzuar. ‘Ky është një krim i rëndë shtetëror me.

Italia gjunjëzohet nga koronavirusi, 168 të vdekur në 24 orët e fundit. Në total 631 persona kanë humbur jetën

Italia po përballet me një situatë mjaft të vështirë për shkak të përhapjes së koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 168 persona, duke e rritur numrin e fataliteteve në 631. Kjo rritje 36% e vdekjeve, është më e larta që prej 21 Shkurtit, kur virusi nisi të përhapet, fillimisht në veri të Italisë. Kryeministri Conte, lajmëroi.

PD plas skandalin: Mjekët kishin shenja të shumta në fytyrë, maskat janë të skaduara që nga viti 2011!

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi së bashku me Bardh Spahinë dhe Albana Vokshin, kanë denoncuar nga Kamza shpërndarjen e 1.2 milionë maskave të skaduara prej dhjetorit të 2011, pra nëntë vite më parë. Bardhi shprehet se PD ka marrë denoncime të shumta lidhur me maskat, që irritonin fytyrën dhe dolën në konkluzionin se kutitë e maskave kishin një.

Konfirmohen katër të infektuar të tjerë me koronavirus në Shqipëri, në total gjashtë persona të prekur

Janë konfirmuar katër raste të reja të personave të infektuar me koronavirus në Shqipëri. Tre prej këtyre rasteve janë të lidhura me dy personat, babë e bir, të konfirmuar ditën e djeshme. Rasti tjetër, është një 31 vjeçar që ka qëndruar në Milano vetëm për një ditë. Në total, numri i të infektuarve në Shqipëri ka mbërritur në gjashtë persona..

Nuk ka karantinë, qeveria cakton sot fondet për ndërtimin e godinës

Në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme qeveria ka alokuar një fond prej 24.8 milion lekësh për ndërtimin e një qendre karantine e cila mesa duket nuk është funksionale, ndonëse zyrtarisht në Shqipëri ka dy të prekur me coronavirus. Shqipëria nuk ka një qendër karantine funksionale. Në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme qeveria ka miratuar një fond prej 24.8 milion lekësh.

Koronavirusi mbërrin në Shqipëri, konfirmohen zyrtarisht dy raste

Koronavirusi ka mbërritur edhe në Shqipëri. Lajmi është konfirmuar zyrtarisht nga Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat në mesnatë. Në këtë njoftim, thuhet se janë dy persona të infektuar, babë e bir, të cilët kanë udhëtuar drejt Shqipërisë nga qyteti i Firences në Itali. Por nuk jepen më tepër detaje rreth identitetit të tyre apo vendit.

Italia e paralizuar nga koronavirusi, vetëm në një ditë shënohen 133 viktima

Vendi ynë fqinj Italia, duket se është paralizuar nga koronavirusi. Vetëm në 24 orët e fundit, janë shënuar 133 viktima nga Covid-19, duke e rritur numrin total të fataliteteve në 366. Italia është vendi më i prekur në Europë nga Koronavirusi, me 7375 të infektuar. Të dielën, qeveria italiane lajmëroi se 16 milionë personave do t’u ndalohet udhëtimi nga Lombardia.