X
UNESCO: Shqipëria, me emigracionin më të lartë të njerëzve të arsimuar në Europë. Konkurojmë me Afrikën…

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet e varfra. Shqipëria renditet ndër 10 vendet me hemorragjinë më të lartë të njerëzve të arsimuar sipas UNESCO-s. Raporti i Monitorimit Global për Arsimin nga UNESCO për vitin 2019 i kushtoi vëmendje të veçantë faktit se si po ndikon.

“The Independet” godet Edi Ramën: Një autoritar në lindje të Europës, kërkon të asgjësojë lirinë e medias

Media britanike “The Independent”, i ka kushtuar një artikull historisë së mbylljes së “Agon Channel” nga qeveria Rama dhe përkeqësimit të lirisë së medias në Shqipëri, gjatë pushtetit të Edi Ramës, duke përmendur edhe mbylljen e dy emisioneve kritike me qeverinë, “Të Paekspozuarit” nga Ylli Rakipi dhe “A Show” nga Adi Krasta. “Me një të rënë të lapsit, Shqipëria, një.

Berisha i flet publikisht Bashës: Nëse bën koalicion me Ramën, varroset demokracia, shuhen shpresat e shqiptarëve

Ish kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin “Opinion”, ka komentuar mundësinë e një koalicioni mes Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike. Berisha tha se kjo do të ishte nje goditje përfundimtare për vendin, do të shuante shpresat e shqiptarëve dhe do të varroste demokracinë, duke u pozicionuar kështu kundër kësaj lëvizje. Dalja e Berishës, duket më shumë si një mesazh.

Skandali/ Ndryshon fshehtas kontrata e PPP-së së rrugës Milot-Balldren

Rikthehet për miratim në Kuvend kontrata 256 milionë euro e miratuar më 18 korrik, por nuk është ajo që Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë çoi për miratim në Ministrinë e Financave. Ulen financimet nga furnitorët, duke treguar se firma nuk ka aftësi paguese për një projekt të tillë. Kuvendi do të votojë sërish në seancën e sotme plenare ligjin nr..

Zbulohet gënjeshtra/ Erion Veliaj solli nga Viena “trofeun” që nuk ekziston

“Vlerësimi që na u dha nga OKB-ja, si një nga qytetet me performancën më të mirë ekonomike krahasuar me atë që gjetëm, është një inkurajim që të gjithë bashkë, katër vitet e ardhshme, ta kthejmë Tiranën jo vetëm në polin më të rëndësishëm ekonomik të Shqipërisë, por me shumë gjasë, edhe në polin më të rëndësishëm ekonomik të gjithë rajonit.

Shqiptarëve nuk u duhet programi elektoral i opozitës, u duhet një plan për ndryshimin politik të vendit

Nga Vehap Kola “Opozita duhet të shpalosë një program që i bind shqiptarët për ta votuar atë.” Në parim kjo është një thirrje e arsyeshme. Në çdo demokraci, një parti politike që aspiron të marrë në dorë drejtimin e vendit duhet t’u bëjë të ditur qytetarëve të saj se si mendon ta drejtojë vendin. Mbetet, pastaj, në dorë të qytetarëve.

OSBE/ODHIR kritika të ashpra për mediat: Top Channel dhe Klan promovuan PS-në, ERTV e Ramës shqetësuese

Raporti përfundimtar i OSBE/ODHIR për zgjedhjet e 30 Qershorit, përmban edhe një përshkrim të gjendjes së mediave në Shqipëri dhe përdorimit të tyre, si platformat për interesat e pronarëve. Në raport evidentohet se tregu i limituar i reklamave, ka bërë që pronarët t’i përdorin televizionet në favor të interesave të tyre të biznesit, ndërkohë që gazetarët janë vulnerabël ndaj presioneve.

Tregu i televizioneve shënon rritje dhe thellon përqendrimin

Nga Gjergj Erebara  Televizionet kryesore në Shqipëri realizuan të ardhura të përgjithshme prej 4.2 miliardë lekësh gjatë vitit 2018, me një rritje prej 7% në krahasim me vitin 2017, sipas bilanceve që kompanitë mediatike publikuan në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Indeksi i përqendrimit të tregut shënoi përkeqësim në 84%, nga 82% që ishte një vit më parë. BIRN analizoi bilancet.

“Erion Veliaj thyen rekordin”, INSTAT: Ja sa leje ndërtimi dha për 6 muaj

Vrulli i ndërtimeve në kryeqytet është më i larti, të paktën i dekadës së fundit, ndonëse popullsia është në rënie dhe kërkesa për të blerë një apartament është maturuar. Sipas të dhënave historike të INSTAT, sipërfaqja e dhënë për leje ndërtimi në 6 muajt e parë të 2019-s është më e larta që prej vitit 2011. Në 6 muajt e.

‘Al Jazeera’: Shqipëria në kaos, bosët e krimit manipulojnë zgjedhjet

Situata politike në Shqipëri dhe blerja e votave nga socialistët kanë bërë jehonë në mediat ndërkombëtare. Dy dosjet e Prokurorisë ku po hetohen këto rate kanë gjetur sot hapësirë edhe tek “Al Jazeera”. Në një reportazh të shkurtër, media prestigjoze, nëpërmjet gazetares investigative Johanna Hus, sjell në vëmendje atë që shumë persona e dinë tashmë: kaosin politik, manipulimin e zgjedhjeve.